Stavitelné nohy jsou běžnou součástí snad každého výrobního stroje. Tou nejdůležitější funkcí, kterou polohovací prvky plní, je zajištění jeho stability, aby mohl správně pracovat, a zároveň, aby nedocházelo k úrazům obsluhy. Po stavěcích nohách ale můžete chtít mnohem víc, třeba i antivibrační nebo antistatické vlastnosti. Pojďme se nyní podívat na to, jak vybrat ty správné.
Polohovacích nohou je na trhu celá řada. Nabízí se buď jako celek, nebo základny a stavitelné šrouby samostatně. To se může hodit zejména pokud si potřebujete vytvořit sestavu přesně podle vašich potřeb. Při jejich výběru začněte tím, v jakém prostředí budou umístěny. V suchých podmínkách můžete pracovat se standardním materiálem, jakým je ocel. Ve vlhkém prostředí zase vybírejte z těch, které jsou z nerezové oceli či plastu.
„Pokud uvažujete o užití stavitelných nohou ve venkovním prostoru, kde jsou velmi proměnlivé teploty, nebo například jako stabilizační prvek pro kotle, zvolte ty s vyšší teplotní odolností. Například většina polohovacích elementů, které najdete v naší nabídce, se hodí do prostředí od –30 do 100° Celsia, a to včetně variant s technopolymerovou základnou," uvádí Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ, a doplňuje: „Specifický je také potravinářský či farmaceutický průmysl, který vyžaduje vyšší hygienický standard. Hledejte proto prvky s označením „hygienický design”, které jsou vhodné právě pro takové provozy."
Zůstaneme-li ještě chvíli u prostředí, ve kterém budou stroje umístěny, je nutné vzít při výběru těch správných stavěcích nožek v potaz také samotný povrch země. Pokud je nerovná, a je jedno zda jde o plochu vnitřní či venkovní, tak preferujte nivelační nohy s výkyvnými šrouby. Ty totiž snadno zajistí požadovanou rovinu, výšku a stabilitu celého zařízení, ať už se jedná o výrobní nebo montážní linku, mobilní zařízení, měřící či laboratorní přístroje.
Zabývejte se nosností a eliminujte vibrace
Dalším klíčovým parametrem, který je třeba při výběru správných stavitelných nožek zvážit, je jejich nosnost. Samotný materiál základny polohovacího prvku negarantuje vyšší nebo nižší nosnost. Ta je daná jak šířkou kloubu na konci stavitelného šroubu (u výkyvných typů polohovacích nohou), tak typem uchycení šroubu se základnou u statických nohou (maximální vychýlení šroubu 2°). Ze všeho nejvíc ovšem nosnost ovlivní reliéf a obecně vnitřní struktura základny. Plastová základna tak může mít větší nosnost než ta kovová. K odhadované hmotnosti se ovšem vždy doporučuje připočítat bezpečnostní rezervu, aby se zajistila dlouhodobá stabilita a minimalizovalo se riziko selhání.
Celá řada výrobních technologií od obráběcích strojů až po lisovací a svařovací zařízení generují při svém provozu vibrace. Jejich působení má negativní vliv na celou řadu faktorů. „Procesy, které vytvářejí vibrace či rázy, snižují životnost stroje, a zároveň vytvářejí hluk, který se pak negativně projevuje na zdraví zaměstnanců. Toto je třeba v co nejvyšší míře eliminovat, a proto se vyrábějí stavitelné nohy s antivibračními podložkami z pryže, či jen vroubkovaným reliéfem základny, který nejen že pohltí menší vibrace, ale má také protiskluzový efekt," vysvětluje, jak zajistit antivibrační vlastnosti nohou, Ondřej Radosta.
Nezapomeňte ani na správné uzemnění
Důležitým faktorem, který také při výběru polohovacích elementů nelze přehlédnout, je statická elektřina. Její akumulace totiž může poškodit vyráběný produkt nebo samotný stroj, a proto je nutné výběrem správných stavěcích nohou zajistit její odvod do země. „Pokud vámi navrhovaná výrobní technologie bude generovat statickou elektřinu, je nutné vybrat takové polohovací nohy, které jsou jako celek vyrobeny z vodivých materiálů. A nemusí jít pouze o ty celokovové, ale je možné sáhnout i po těch z plastu, konkrétně vodivého technopolymeru. V naší nabídce takové stavitelné prvky poznáte dle mezinárodního označení ESD," uvádí obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ Ondřej Radosta.
Nepodcenit správný výběr polohovacích nohou je klíčové. Výrobní stroj musí být stabilně ukotven k zemi, protože jedině tak bude pracovat správně a bude zajištěn jeho bezpečný provoz. To lze mimo jiné podpořit i ukotvením základny k podlaze pomocí šroubu (některé typy stavitelných nožek toto umožňují). Při zvažování některých parametrů je nutná znalost fyziky a příslušných výpočtů, zejména co se nosnosti a eliminace vibrací týče. „Není ale nutné mít z toho strach. Minimálně na našem webu jsou u daných typů stavitelných nohou uvedeny veškeré potřebné informace, které konstruktérům s výpočty a výběrem správných polohovacích elementů pomohou. A samozřejmě jsme jim v pracovní době kdykoliv k dispozici," uzavírá Ondřej Radosta.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.