Google překladač: English Deutsch

Nedílnou součástí nových výrobních standardů dle Industry 4.0 je rovněž tzv. předvídatelná údržba nebo také ‚prediktivní údržba'. Pro tuto oblast vyvíjí společnost igus zastoupená u nás firmou HENNLICH produktovou skupinu známou pod pojmem ‚isense'. Jde o inteligentní řešení plastových komponentů pomocí různých senzorů a monitorovacích modulů.

hennlich01

Na nedávném veletrhu v Hannoveru igus několik z nich představil. Šlo například o vylepšenou podobu isense EC.RC, nový systém pro monitoring provozního stavu energetických řetězů. Dále to byl optimalizovaný CF.Q modul pro inteligentní kabely chainflex®, které jsou již nyní v provozu u zákazníků, nebo inteligentní ložiskový otočný stůl iglidur PRT.

Aby svým zákazníkům přinášel jednodušší a bezpečnější výrobní procesy, vyvíjí firma igus inteligentní řešení, která včas varují před možným selháním, ještě před tím, než dojde k neplánovaným a velmi nákladným odstávkám strojů. Před rokem představil igus na veletrhu v Hannoveru již první produkty týkající se této problematiky. O rok později představil na svém stánku novou generaci ‚ inteligentních plastů'.

Nepřetržitý monitoring pro bezpečný provoz
To vše s novým isense EC.RC (e-chain Run Control). Ten sleduje provozní stav energetického řetězu, zejména ve vodicích žlabech dlouhých pojezdů. Senzory průběžně měří a kontrolují polohu energetického řetězu. Tímto způsobem se zabrání mechanickému poškození zařízení a zaručí se chod systému. Tyto isense EC.RC produkty, stejně jako všechny ostatní isense produkty firmy igus zabrání neplánovaným odstávkám strojů.

Další inteligentní plasty pro mnoho typů pohyblivých aplikací
K dalšímu vývoji rodiny inteligentních plastů patří nový modul EC.M, který se montuje na unášeč energetického řetězu a samostatně monitoruje jeho stav, zrychlení, rychlost, teplotu a počet cyklů. Z toho lze odvodit ujetou vzdálenost a zbývající dobu životnosti.

Dále firma igus optimalizovala modul CF.Q, díky kterému se sbírají data z inteligentních kabelů chainflex®. Na základě soustavného měření elektrických vlastností v závislosti na teplotě okolí a počtu cyklů lze včas předpovědět možnou poruchu kabelu. „Průběžné testy v testovací laboratoři firmy igus a aplikacích u našich zákazníků nám pomáhají k tomu, aby byla analýza naměřených hodnot stále přesnější," vysvětluje Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH. „Konkrétní aplikace, ve kterých jsme nasadili naše inteligentní produkty, a to hlavně kabely chainflex®, jsou otevřenými dveřmi například k automobilkám, kde i krátké neplánované odstávky strojů vedou k velkým výpadkům v produkci."

Jeden modul pro mnoho energetických řetězů a kabelů
Zatímco igus už před rokem představil různé isense systémy měření pro lineární vedení, energetické řetězy a kabely, vyvíjel současně komunikační modul icom, který sbírá a přenáší všechny hodnoty tohoto systému a komunikuje i bezdrátově. Mimo jiné i díky skutečnosti, že pro několik systémů je zapotřebí pouze jediný icom modul, lze toto jednoduše integrovat do stávající výroby. Navíc mají zákazníci volitelně možnost propojit jednotky pro generování dat pro hlídání stavu od jiných výrobců s modulem icom. igus na veletrhu představil, jak jsou měřeny provozní podmínky všech pohyblivých e-chainů pomocí jednoho jediného modulu icom.

Představil také inteligentní iglidur PRT ložisko pro otočné stoly, což je nový článek patřící do rodiny chytrých plastů. Kromě integrovaného senzoru pro monitoring otěru, který je namontován ve vyfrézovaném prostoru pod kluznými prvky, měří i takzvané PRT.W čidlo otěru (‚W' znamená angl. Wear, neboli otěr/opotřebení), takže je zajištěna včasná výměna ložiska bez neplánovaných odstávek strojů, což také přispívá ke zvýšení bezpečnosti ve výrobě.

hennlich02