Google překladač: English Deutsch

Naklápěcí kuličková ložiska v kovových ložiskových domečcích lze nyní jednoduše nahradit samomaznými a bezúdržbovými kalotami igubal. Ložiskové domečky s naklápěcími ložisky jsou velmi často vystaveny extrémním podmínkám, jako jsou např. nečistoty a prach. Týká se to především stavebních strojů nebo ložisek dopravníků a válečkových tratí v nejrůznějších odvětvích lidské činnosti.

hennlich 1

Proto je nutné zajistit spolehlivé a časté mazání těchto ložiskových uzlů. Díky novým celoplastovým kalotám od firmy igus, které jsou vyrobeny z vysoce výkonného triboplastu iglidur J, se nyní mohou zákazníci spolehnout na bezúdržbové řešení bez mazání. Výměnu lze provést během několika vteřin.

Silné znečištění, prach, třísky nebo jiné agresivní látky – to jsou velmi časté charakteristiky podmínek, ve kterých jsou používány kovové ložiskové domečky. Aby kovové ložiskové domečky v těchto podmínkách neselhávaly, vyžadují pravidelnou údržbu a především pravidelné mazání. To je důvod, proč má společnost igus, kterou v Česku zastupuje firma HENNLICH, ve svém programu speciální kaloty vyrobené z vysoce výkonného triboplastu iglidur J.

Zvláštností tohoto materiálu je, že ložiskový systém již není nutné mazat a proto je zcela bezúdržbový. Speciální kaloty pro ložiskové domečky jsou vstřikované a mohou být použity již v existujících kovových ložiskových domcích. Výměna původního naklápěcího ložiska za novou kalotu zabere pouze několik vteřin. „Další výhodou je, že díky nepřítomnosti mazadla již nemůže špína a nečistoty přilnout, což dále minimalizuje opotřebení. Jsou tak eliminovány dlouhé prostoje strojů a zařízení," vysvětluje Tomáš Vlk, produktový manažer pro dry-tech ve firmě HENNLICH.

Životnost kalot igubal je již mnohokrát ověřena v reálných aplikacích jako například ve štěpkách na biomasu. Zatímco kovové ložiskové domečky na dopravním pásu stroje musela být každý měsíc mazána, jsou nově instalované kaloty i po roce provozu (bez mazání) ve výborné kondici jen s minimálním opotřebením.

Samomazný a bezúdržbový provoz i v extrémních podmínkách
Kaloty vyrobené z materiálu iglidur J jsou cenově velmi zajímavé a mají velmi malý koeficient tření za sucha. Materiál pohlcuje jen málo vlhkosti, takže použití těchto kalot je vhodné i pro venkovní nebo vlhké provozy. Vzhledem k velmi dobré chemické odolnosti materiálu iglidur J, je použití těchto kalot také vhodné pro chemicky náročné aplikace například v zemědělské technice. Kaloty igubal jsou v současnosti k dispozici v šesti rozměrech a to UC204-210. Na přání lze vyrobit kaloty i z jiných materiálů iglidur. „Kaloty z těchto materiálů již ale nejsou vstřikované, ale jsou obrobené z tyčových polotovarů iglidur" dopřesňuje Tomáš Vlk, produktový manažer pro dry-tech ve firmě HENNLICH.

hennlich 2