Google překladač: English Deutsch

Aby bylo možno rychle vyměnit opotřebované součástky v aplikacích s vysokými teplotami, vyvinula společnost igus, zastoupená v česku firmou HENNLICH, tribofilamenty pro 3D tisk z materiálu iglidur® J350. Nový materiál je samomazný, bezúdržbový a odolný vůči opotřebení. Tento vysoce výkonný polymer je charakteristický nejen svou odolností vůči vysokým teplotám, ale také velmi nízkým koeficientem tření. Tribofilament může být zpracováno ve velmi krátkém čase na vysokoteplotních 3D tiskárnách.

hennlich1Vysoké teploty mají velký vliv na rychlost opotřebení součástek téměř ve všech provozech a zařízeních. „Pokud dojde k selhání důležitých dílů, hrozí odstávka, jejímž důsledkem jsou složité opravy, dlouhé prostoje ve výrobě a narůstající náklady. Nyní mají konstruktéři a servisní technici možnost rychle si vytisknout vlastní otěruvzdorné součástky a to díky novému bezúdržbovému tribofilamentu pro 3D tisk z materiálu iglidur® J350," popisuje Tomáš Vlk, který ve firmě HENNLICH zodpovídá za produkty dry-tech společnosti igus.

Pro střední až vysoká zatížení při teplotách do 180°C
Světová jednička na triboplasty, firma igus, již nabízí tento samomazný a bezúdržbový materiál ve formě vstřikovaných kluzných pouzder i tyčového materiálu. Materiál je charakteristický hlavně svou vysokou odolností vůči otěru a velmi nízkým koeficientem tření. Je vhodný především pro rotační aplikace a vyniká vysokou rozměrovou stálostí při vysokých teplotách až do 180 °C. „Střední až vysoká zatížení nejsou pro iglidur® J350 žádným problémem. Další výhodou je, že materiál splňuje podmínky požární prevence americké Federální letecké správy a lze jej použít v interiérech letounů," doplnil Tomáš Vlk.
Při použití vysokoteplotních 3D tiskáren může být materiál dobře zpracován na tiskové desce s PET filmem. Typické oblasti použití nového tribofilamentu jsou např. ve výrobě prodejních automatů, v automobilovém průmyslu, sklářském průmyslu a ve strojírenství. Kromě materiálu iglidur® J350 je v sortimentu společnosti igus dalších 6 tribofilamentů pro 3D tisk, např. materiál s atestem pro přímý kontakt s potravinami nebo materiál vhodný pro chemický průmysl.