Google překladač: English Deutsch

Prach, nečistoty a vysoké zatížení jsou v zemědělství a stavebnictví každodenní realitou. K výrobě speciálních plastových dílů právě pro tato těžká odvětví vyvinula německá společnost igus® nový polotovar. iglidur® Q2 má vysokou odolnost proti opotřebení, a to i při vysokých tlacích. Je zvláště vhodný pro díly s vysokou zátěží a kyvným nebo rotačním pohybem. Je též velmi odolný proti rázům a vibracím. Samomazný a bezúdržbový triboplast, který na český trh dodává firma HENNLICH, zajišťuje dlouhou provozuschopnost strojů a zařízení.

TZ HENNLICH 2018 02 14 Odol

Nepříznivé povětrnostní podmínky, nečistoty, prach nebo velká zatížení, to jsou podmínky, které musí běžně snášet stroje a zařízení ve stavebnictví, v zemědělství nebo jiných těžkých provozech. Speciálně pro tyto aplikace vyvinul igus nový triboplast iglidur® Q2.

„Tento materiál vykazuje vysokou odolnost při extrémním zatížení. Použití triboplastu iglidur® Q2 se nabízí vždy, když se k dynamickému zatížení přidají ještě velké rázy, vibrace a nečistoty," uvedl Tomáš Vlk, produktový manažer pro dry-tech společnosti HENNLICH. Příkladem takovýchto aplikací jsou například stroje na přesazování stromů, kolesové nakladače nebo pluhy.

Materiál není jen odolný vůči nečistotám, ale je také vůči chemikáliím, jako jsou například hnojiva nebo vápenné produkty. Poté, co se iglidur® Q2 osvědčil ve formě vstřikovaných kluzných pouzder, je nyní k dispozici též jako tyčový polotovar. „Polotovary umožňují zákazníkovi vyrábět speciální díly, a to ekonomicky výhodně a efektivně. Může tak například testovat prototypy, vyrábět menší série nebo tvary, které nelze vyrobit vstřikováním nebo 3D tiskem," doplnil Tomáš Vlk.

Zvláště ve stavebních strojích a zemědělské technice ukazují plastové komponenty své výhody, neboť jsou vyrobeny ze samomazných a bezúdržbových triboplastů. Absence mazání umožňuje bezúdržbový provoz kluzných pouzder a zabraňuje tak selhání stroje kvůli nedostatečnému mazání. Kromě toho špína a nečistoty již nemohou přilnout ke kluzným pouzdrům, což minimalizuje opotřebení. Navíc, praxe ukazuje i druhý extrém údržby. A sice to, že mazané uzly bývají často přemazávány, což vede ke zbytečně větší spotřebě maziv a větší zátěži životního prostředí.

Rozmanitost polotovarů pro různé aplikace

Polotovary společnosti igus® poskytují zákazníkům prostor pro kreativitu tak, aby si každý mohl vyrobit svůj plastový díl jednoduše a ekonomicky výhodně. Kromě prodeje polotovarů igus® poskytuje firma HENNLICH svým zákazníkům třískové obrábění těchto plastů na vlastních strojích. „Umíme proto dodat například kluzná pouzdra a opěrné podložky v rozměrech, která nejsou uvedena v katalogu. Stejně tak lze objednat i výrobu speciálních dílů podle výkresu. Vše je vyrobeno během několika dnů," doplňuje Tomáš Vlk.

Polotovary iglidur® jsou standardně k dispozici jako kulaté tyče, trubky a desky. Igus® také nabízí extruzi triboplastů iglidur®. Všechny polotovary iglidur® se vyznačují svou samomazností a bezúdržbovostí. Krom nového polotovaru iglidur® Q2 jsou v sortimentu též další speciální plasty určené pro speciální aplikace jako je např. iglidur® A180, který je schválený pro styk s potravinami, nebo iglidur® X, který odolává vysokým teplotám a chemikáliím.