Google překladač: English Deutsch

Optimální využití místa, nízká hmotnost a vysoká stabilita – to jsou některé z výhod energetického řetězu E4.1L. Ten je nyní k dispozici v nových šířkách a výškách. Ve srovnání s typem E4.1 lze díky této lehké verzi ušetřit až 30 procent váhy. Řetěz je tak vhodný pro vysoce dynamické aplikace. Německou firmou igus, kterou v Česku zastupuje společnost HENNLICH, byl vyvinut především pro samonosné aplikace. Tyto řetězy je možné využít i v kluzných aplikacích dlouhých pojezdů.

hennlich obr1

Energetický řetěz E4.1L kombinuje silné stránky různých typů řetězů. Kromě toho disponuje také šetrným designem všech povrchů, které jsou v kontaktu s kabely. „Zaoblené hrany na otevíracích a oddělovacích lištách řetězu zajišťují dlouhou životnost hadic a kabelů. E4.1L můžeme tedy označit jako energetický řetěz, ve kterém se kabely cítí velmi dobře," vysvětluje Jan Švarc, manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH.

Kromě zaoblených povrchů, které přicházejí do styku s kabely, se k zajištění nejlepšího možného rozdělení energetického řetězu používají mřížka a polohovací měřítko. Spolu s jednoduchou montáží a vysokou stabilitou ukazuje tento řetěz své silné stránky zejména v rychlých samonosných aplikacích, jako například v automatizaci nebo v obráběcích strojích.

Technické triky pro konstrukční svobodu
Jednoduchý mechanismus otevírání spojovacích příček na vnějším a vnitřním poloměru zajišťuje rychlé naplnění energetického řetězu. Pokud je potřeba, lze otevíratelné spojovací příčky zcela vyjmout, znovu zasunout a zavřít jednoduchým stisknutím. Od Heavy–Duty řetězu E4.1 byly převzaty jak patentovaný zámek řetězových článků, tak systém dvojitých dorazů s velkými styčnými plochami, které zajišťují vysoký stupeň stability. „Vzduchová brzda´ pak zajišťuje nižší hluk a velmi hladký chod řetězu. Díky variabilní instalaci vnějších bočnic může být řetěz sestaven s nebo bez předpětí. To je rozhodující výhoda zejména v omezeném prostoru, například u obráběcích strojů.

„Možná nejlepší energetický řetěz na světe"
Díky konstrukci orientované na aplikaci mohlo být u E4.1L v porovnání s E4.1 ušetřeno tolik hmoty, že je tento řetěz zhruba o 30 procent lehčí. Tím vzniká další výhoda: „Tímto způsobem ušetří uživatelé nejen množství energie pro pohon, ale mohou při omezeném prostoru umístit ještě více hadic a kabelů. Všechny tyto výhody dělají z E4.1L možná nejlepší řetěz na světě," říká Jan Švarc.

Tento energetický řetěz je nyní dostupný v ještě více variantách vnitřních výšek - mezi 31 a 64 milimetry a také v nových šířkách. K dispozici je také plně uzavřená varianta na ochranu proti třískám. Ve škále otevřených energetických řetězů přichází v potaz také verze ESD a pro uzavřenou energetickou trubku dokonce i vysokoteplotní varianta HT.

www.igus.cz

hennlich obr2