Google překladač: English Deutsch

Největší plastové kuličkové ložisko xiros (tzv. otočný stůl) na světě s vnitřním průměrem 400 milimetrů, slouží pro manipulaci těžkými břemeny s vynaložením minimální síly. Díky použitým materiálům a technologiím lze otáčet s břemeny o hmotnosti až 250 kg (axiální zatížení), a to s krouticím momentem pouze 15 Nm. To vše bez nároků na mazání. Plastové ložisko vyvinula společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma HENNLICH.

hennlich1

Speciální požadavky zákazníků jsou často impulzem pro nové inovace. Speciální řešení, které pomůže jednomu zákazníkovi, totiž může vést k tomu, že vyřeší konstrukční problém i u jiného zákazníka. Příkladem toho je největší plastové kuličkové ložisko xiros na světě (tzv. otočný stůl). Vnitřní průměr je úctyhodných 400 mm, vnější 600 mm a výška pouhých 40 mm.

„Původně bylo toto plastové kuličkové ložisko vyvinuto jako speciální řešení pro zákazníka z chemického průmyslu. Záhy se však ukázalo, že s podobnými problémy se setkávají i jiní zákazníci ze zcela odlišných odvětví," uvedl Tomáš Vlk, produktový manažer pro chytré plasty igus u společnosti HENNLICH.

Xiros je obchodní značka pro plastová kuličková ložiska, která se vyznačují samomazným chodem, minimálními nároky na údržbu, velmi nízkou hmotností a extrémně nízkým odporem. To dokládá i fakt, že pro otáčení s břemenem o hmotnosti 250 kg (axiální zatížení) je zapotřebí krouticí moment pouze 15 Nm Díky tomu, že je plastové kuličkové ložisko samomazné a má otevřenou konstrukci, může být nasazeno i v provozech, kde je vyžadována častá tzv. mokrá údržba.

Všestranné využití od potravinářství až po chemický průmysl
Oba kroužky i klec jsou vyrobeny z tribomateriálu xirodur B180, který má vysokou odolnost proti otěru a chemikáliím. Použití skleněných kuliček zajišťuje vynikající odolnost proti chemikáliím a je zcela nemagnetické. Naopak, použitím kuliček z nerezové oceli je plastové kuličkové ložisko kompletně tvořeno pouze materiály s FDA certifikací. Může tak být použito v přímém kontaktu s potravinami nebo léky.

„Plastové otočné stoly xiros jsou rozměrovým rozšířením úspěšné standardní rozměrové řady plastových kuličkových ložisek. Tato standardní řada nabízí širokou paletu rozměrů i materiálů. V současné době máme k dispozici 6 materiálů pro vnější a vnitřní kroužky, 4 materiály klecí a 3 různé materiály kuliček, což uspokojí i ty nejnáročnější požadavky," upřesnil Tomáš Vlk.

hennlich2Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..