Google překladač: English Deutsch

Velká kogenerační elektrárna (tj. elektrárna vyrábějící současně teplo a elektřinu) v Rumunsku musela čelit častým závadám odstředivých vodních recirkulačních čerpadel, a proto její pracovníci požádali firmu NSK a jejího místního distributora o vyšetření stavu ložisek v provozu. Závěrem bylo, že příčinou selhávání bylo špatné mazání ložisek čerpadel, a technici NSK doporučili použít plně zakrytovaná ložiska s těsněním DDU a vysokoteplotním mazivem. To vedlo k ročním úsporám 28 970 euro a současně k výraznému zvýšení provozuschopnosti zařízení.

nsk 11455 DGBB-DDU-seal

Před přechodem na ložiska NSK docházelo v kogenerační elektrárně k selhávání ložisek odstředivých čerpadel každé tři měsíce. Analýza NSK ukázala, že z ložisek v důsledku nedostatečného utěsnění uniká olej. Protože v závodě je třicet čerpadel, stály náhradní ložiska, doplňování oleje i servisní práce nemalé náklady. Když se k tomu ještě připočítají náklady na spojené s odstávkami čerpadel, je jasné, že bylo třeba vymyslet novou strategii.

Pracovníci kogenerační elektrárny kontaktovali místního distributora firmy NSK, aby jim pomohl zlepšit trvanlivost ložisek. Vzhledem ke stáří zařízení a špatnému stavu těsnění se neuvažovalo o konstrukčních úpravách zamezujících únikům oleje. Místo toho se technici rozhodli na třech čerpadlech vyzkoušet zakrytovaná kuličková ložiska NSK s těsněním DDU. Protože se ani po šesti měsících provozu neprojevila žádná závada, padlo rozhodnutí nahradit novými ložisky NSK ložiska všech čerpadel. Po dvanácti měsících provozu opět nebyla zaznamenána žádná závada.

Zakrytovaná kuličková ložiska NSK s těsněním DDU jsou vyrobena z vysoce kvalitní ultračisté ložiskové oceli, o níž je známo, že prodlužuje trvanlivost ložisek o až 80 %. Superfinišované oběžné dráhy jsou navíc speciálně honované, aby se omezila hlučnost, zlepšila distribuce maziva a prodloužila jeho životnost, zatímco patentovaná těsnění poskytují ochranu před znečištěním maziva i v nejtvrdších podmínkách. Další výhodou tohoto typu ložisek je lisovaná ocelová klec s uzavřenými kapsami pro kuličky s přesně vymezenou vůlí, která omezuje tření a zajišťuje rovnoměrnou distribuci maziva. Mazivo má značnou odolnost proti vysokým teplotám a snáší velké rychlosti. Má také dobrou odolnost proti vodě a znečištění.

Shrnuto, při výpočtu celkové roční úspory nákladů v kogenerační elektrárně byly brány v úvahu omezení odstávek, snížení nákladů na údržbu a výměnu oleje a eliminace potřeby náhradních ložisek.

hms 11455 dreamstime 104332Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news