Google překladač: English Deutsch

Kuličkové šrouby NSK z řady HTF (High Tough) pomáhají výrobcům ohraňovacích lisů přejít od konvenčních hydraulických pohonů k pohonům elektrickým, které mají mnoho výhod. Společnost NSK dodává kuličkové šrouby firmě Sangalli Servomotori, která je používá v kombinaci se svými bezkartáčovými servomotory a dodává je jako kompletní sestavu globálnímu výrobci ohraňovacích lisů.

nsk 1

Ohraňovací lisy jsou běžným typem tvářecích strojů, které se používají v mnoha oborech průmyslu a slouží k tomu, že ohýbají plechové polotovary do předem naprogramovaných tvarů tím, že se horní a spodní část nástroje (razník a matrice) dotlačí proti sobě. Pro vyvození požadované ohýbací síly se tradičně používaly hydraulické pohony, ale v posledních letech se výrobci ohraňovacích lisů ve stále větší míře obracejí k pohonům elektrickým.

Elektrické ohraňovací lisy se rychle stávají upřednostňovanou alternativou pro strojní dílny, které potřebují zvyšovat produktivitu práce, přesnost ohraňování a bezpečnost, šetřit náklady na energii a snižovat negativní dopady na životní prostředí, protože elektrické ohraňovací lisy nepotřebují hydraulický olej. Mezi dalšími výhodami jsou malá hlučnost a minimální potřeba údržby.

Firma Sangalli Servomotori, sídlící v Itálii, vyvíjí a vyrábí elektrické motory už od roku 1957, a zvláště vyniká bezkartáčovými servomotory a integrovanými pohonnými mechanismy s přímým pohonem, které jsou určené pro použití v průmyslové automatizaci. Když se na ni se svou poptávkou obrátil výrobce ohraňovacích lisů, který chtěl vyvíjet novou řadu elektricky poháněných strojů, technici firmy Sangalli věděli, že sice mají k dispozici vhodné motory, ale potřebují k nim najít dodavatele kuličkových šroubů.

Firma Sangalli již mnoho let používá při výrobě motorů ložiska NSK, a protože je velmi spokojená s jejich technickými vlastnostmi i kvalitou, obrátila se na NSK i s poptávkou po kuličkových šroubech pro lineární pohyb.

Tým odborníků firmy NSK vyhodnotil úlohu a doporučil použít vysoce únosné kuličkové šrouby řady HTF, ideální pro velké síly a zatížení, která se vyskytují při provozu ohraňovacích lisů. Základními přednostmi kuličkových šroubů HTF jsou velikost kuliček, jejich speciální konfigurace a použitý materiál.

Sangalli a NSK se pustily do projektu s cílem vyvinout přímo poháněný elektrický mechanismus využívající kuličkové šrouby HTF s vhodně vybraným servomotorem, který by nahradil konvenční hydraulické válce.

Pro ohraňovací lis se silou 200 kN (20 tun) byl vybrán kuličkový šroub HTF o průměru 63 mm. Spolu se servomotorem Sangalli tvoří kuličkový šroub základ prototypu pohonného mechanismu, který byl úspěšně odzkoušen na ohraňovacím lisu u zákazníka. Pro stroj s ohraňovací silou 600 kN (60 tun) byl následně vyvinut elektrický pohonný systém se dvěma kuličkovými šrouby HTF.

Kuličkový šroub v podstatě funguje jako píst hydraulického válce, ale protože je poháněn elektromotorem, dosahuje větší přesnosti. Stejně jako u hydraulických strojů, i zde jde o mechanismus s přímým pohonem, který nahrazuje klikový mechanismus, tedy mechanismus s pohonem nepřímým, používaný u mechanických strojů.

Protože zkoušky prototypu v rámci projektu dopadly úspěšně, firma NSK již dostala první výrobní objednávky a Sangalli začala se sériovou výrobou. Co je důležité, výrobci ohraňovací lisů, ale i ostatních typů tvářecích strojů nyní mohou použít pro operace stříhání, prostřihování, ohýbání a ohraňování, jež se často realizují sdruženým nástrojem na jeden zdvih, pohony od jediného výrobce, firmy Sangalli.

nsk 2Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news