Google překladač: English Deutsch

V roce 1983 představil kompetentní lídr pro upínací techniku a uchopovací systémy – firma SCHUNK celosvětově první standardizované průmyslové chapadlo na trhu. „Průmyslová ruka", jak se tenkrát označovalo, byla výchozím bodem pro razantní vývoj uchopovacích systémů, který přetrvává dodnes.

schunk obr001

Počátkem 80. let dostal Heinz-Dieter Schunk, zakladatel firmy SCHUNK GmbH & Co KG z Lauffenu nad Neckarem, brilantní nápad. Inspirován právě začínajícím boomem průmyslové robotiky si všiml, jak neohrabané a těžkopádné byly doposud individuálně vyvíjené uchopovací nástroje na robotech. Vzhledem k připojenému pneumatickému vedení měly moduly často extrémní vnější rušivé kontury. Pro něj bylo jasné: Aby mohly být roboty a ostatní manipulační systémy v budoucnu úspěšní, je zapotřebí chapadel, která jsou kompaktnější, lehčí, přesnější a pokud možno i levnější, než všechna doposud existující řešení. V roce 1983 představila firma SCHUNK celosvětově první standardizované průmyslové chapadlo na trhu. Bylo nesrovnatelně lehčí a mělo integrované vzduchové kanály. Odstupňované konstrukční velikosti umožňovaly konstruktérům cílené dimenzování a tím zvláště efektivní řešení. „Průmyslová ruka" firmy SCHUNK byla výchozím bodem 30leté historie úspěchu. Chapadla SCHUNK jsou známa svou přesností, dlouhou životností a robustností. Jsou synonymem pro procesní stabilitu a efektivitu při montáži a manipulaci.

Od jednoduchých chapadel až po inteligentní hightech modul
S průkopnickým duchem dává firma SCHUNK chapadlům stále nové impulsy. Např. patentované vícezubé vedení, které SCHUNK uvedl na trh v roce 2000, je dodnes měřítkem v uchopovací technice. Umožňuje, že moduly, jako celosvětově nejznámější chapadlo PGN-plus, jsou zvláště kompaktní a přitom pracují rychle a přesně. O něco později, v roce 2006, se stává SCHUNK opět průkopníkem a představuje program pro mobilní uchopovací systémy. Kromě mechatronických rotačních jednotek a výkonných robotických ramen je součástí portfolia také průmyslově použitelná citlivá tříprstá ruka SCHUNK Dextrous Hand SDH, která umožňuje různé uchopovací operace a perfektně se hodí pro aplikace v servisní robotice. Nejmladším přírůstkem v tomto segmentu je 5prstá ruka, která se svou velikostí, tvarem a pohyblivostí podobá svému lidskému vzoru.

I v průmyslové robotice vyšlapává SCHUNK cestu novým chapadlům: V roce 2008 spojil lídr trhu pro uchopovací systémy v elektronickém chapadalu s dlouhým zdvihem LEG tři témata budoucnosti – lehkou konstrukci, mechatroniku a modularitu. Rok 2011 patřil iniciativě „Mechatronika3", v jejímž rámci společnost představila rozsáhlý program elektricky poháněných modulů. Za zmínku stojí nejvýkonnější malé chapadlo na světě EGP, adaptabilní chapadlo s velkým zdvihem čelistí EGA a inteligentní a citlivé paralelní chapadlo WSG. Nejmladší generace chapadel ukazuje, jakým směrem se vývoj ubírá: Moderní high-tech komponenty poskytují jedinečnou míru flexibility manipulačního procesu. S jedním a tím samým modulem lze realizovat různé scénáře uchopení. Bezprostředně po sobě a bez přípravných časů mohou výkonné a citlivé moduly manipulovat s různými díly. Na každý úchop je pozice prstů a uchopovací síla individuálně nastavená podle obrobku. Potřebné senzory, řídicí a regulační technika, stejně jako webový prohlížeč pro komunikaci s nadřazeným zařízením a dalšími komponenty jsou integrované přímo v chapadlech. Pomocí intuitivně ovladatelných programovacích rozhraní lze moduly integrovat, řídit a udržovat jednoduše a bez instalace dalšího softwaru přes internet.

Celosvětově největší standardní program uchopovacích systémů
Když porovnáme moderní chapadla SCHUNK s průmyslovou rukou z roku 1983 je zřejmé, jaký vývojový skok proběhl v uchopovací technice v uplynulých 30 letech: Z jednoduchých mechanických komponent jsou inteligentní, silné a vysoce efektivní high-tech moduly, které umožňují uživatelům provádět flexibilní a úzce propojené manipulační procesy. S více než 10 000 komponenty nabízí SCHUNK dnes celosvětově největší standardní program uchopovacích modulů a svého druhu jedinečný program modulů pro uchopovací systémy. Ten sahá od chapadel a rotačních modulů, přes lineární osy, rychlé Pick & Place jednotky a mobilní uchopovací systémy až ke kompaktnímu robotickému příslušenství. Během let vznikla spousta průniků s programem upínací techniky, čímž může uživatel dosáhnout s moduly SCHUNK značné synergie z obou oblastí.

Milníky ve 30leté historii chapadel SCHUNK:
1983 SCHUNK průmyslová ruka – první standardizované průmyslové chapadlo
2000 PGN-plus – první chapadlo s patentovaným vícezubým vedením
2006 SDH – průmyslově použitelná 3prstá ruka pro servisní robotiku
2008 LEG – symbióza lehké konstrukce, modularity a mechatroniky
2010 MPG-plus – nejsilnější miniatrurní paralelní chapadlo
2011 EGP – nejvýkonnější elektrické chapadlo pro malé díly
2012 5prstá ruka – téměř tak talentovaná, jako její lidský vzor
2013 CGH – první standardizované lehké chapadlo s karbonovým tělem

schunk obr1

schunk obr2

schunk obr3

schunk obr4Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..