Google překladač: English Deutsch

Chapadlo Co-act EGL-C firmy SCHUNK je milníkem na cestě ke komplexní spolupráci člověka s robotem: celosvětově první chapadlo s velkým zdvihem vyvinuté pro kolaborativní provoz dosahuje uchopovacích sil až 450 N, a to v kombinaci s velkým zdvihem 42,5 mm na prst. Inteligentní silák pracující s napětím 24 V je vhodný pro manipulaci s obrobky o hmotnosti až 2,25 kg a může být flexibilně použitý při široké škále aplikací. Plus navíc: V době uvedení na trh koncem roku 2019 již bude chapadlo vlastnit certifikát pro kolaborativní aplikace (HRC) od DGUV.

schunk obr1a

Zatímco u dosavadních certifikovaných chapadel SCHUNK byla efektivní uchopovací síla omezena na hodnotu 140 N na prst, vstupuje výrobce s Co-act EGL-C do jiné ligy komponent a otevírá potenciál spolupráce člověka s robotem poprvé pro manipulované hmotnosti převyšující ty u malých dílů. Tímto chapadlem SCHUNK cílí především na subdodavatele automobilového průmysl, ale také na automobilky samotné, kteří intenzivně pracují na odpovídajících scénářích spolupráce člověka s robotem. Navíc se specialisté týmu Co-act firmy SCHUNK zaměřují i na jiná průmyslová odvětví, jako například strojírenství, kde může výkonné chapadlo zrychlit vývoj takových HRC aplikací, které nemohly být dosud realizovány, protože na trhu chyběl bezpečný efektor pro rozsah zatížení do 2,25 kg.

Kombinované měření síly a zdvihu
Aby bylo možné i přes vysokou uchopovací sílu dodržet biomechanických mezních hodnoty dle ISO/TS 15066, je chapadlo Co-act EGL-C vybaveno kombinovaným měřením síly a zdvihu: V základních čelistech integrované měřící čelisti společně s inkrementálním snímačem permanentně monitorují příslušnou uchopovací sílu a polohu prstů chapadla. V chapadle uložený postup uchopení je rozdělen do několika fází: Až do teoretické vzdálenosti 4 mm k předem naučenému obrobku, tedy podstatně méně, než je tloušťka prstu, je uchopovací síla omezena na 30 N. Dojde-li v této fázi přibližování ke kolizi, třeba rukou obsluhy, chapadlo se okamžitě bezpečně zastaví bez rizika zranění. Teprve ve druhé fázi, tedy při vzdálenosti obrobku <4 mm, se pohybují prsty s volně definovanou maximální silou až 450 N. Změří-li v této závěrečné fázi systém deformaci ohybem, například , když je uchopen příliš malý obrobek, který chce obsluha odstranit ručně, tak také tento pohyb se automaticky zastaví. To stejné platí i v případě, pokud jsou očekávané rozměry obrobku překročeny o 2 mm, protože například není přítomen žádný díl. Ve třetí fázi chapadlo detekuje, zda je díl bezpečně uchopen a aktivuje předepnutím brzdy integrované zajištění uchopovací síly. Tím nemůže dojít ke ztrátě uchopeného dílu ani při nouzovém zastavení. Navíc v případě výpadku napájení není nutné znovu chapadlo referencovat.

Plug & Work
Silové chapadlo s velkým zdvihem z řady Co-act firmy SCHUNK je dodáváno kompletně předmontované a má vhodné rozhraní pro koboty mezi jinými od výrobců KUKA, YASKAWA, FANUC, Universal Robots a NACHI, což umožňuje rychlé a snadné uvedení do provozu díky funkci Plug & Work. Programování usnadňuje asistent uvedení do provozu. K tomu umožňuje diagnostické rozhraní během provozu přístup k nejdůležitějším procesním a stavovým datům chapadla. K zajištění plynulé a intuitivní spolupráce s obsluhou je chapadlo vybaveno LED diodami v barvách semaforu, které signalizují příslušný stav modulu.

Inteligentní chapadlo Co-act EGL-C lze ovládat a regulovat volitelně přes PROFINET, EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus/TCP nebo TCP/IP. Kompletní řídicí a výkonová elektronika je pro maximální úsporu místa integrována do těla chapadla, takže chapadlo může být nasazeno decentralizovaně a díky napětí 24 V DC dokonce mobilně. Stabilní vedení a bezkartáčový servomotor zaručují vysokou robustnost a dlouhodobě spolehlivý provoz s minimálními náklady na údržbu. Chapadlo bude k dispozici koncem roku 2019.

www.schunk.com

schunk obr1Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..