Google překladač: English Deutsch

...přepínače s vynikajícími elektrickými parametry. Přepínače s fyzickým kontaktním sepnutím se stále hojně používají, a to i v době dotykové technologie a nepřímého ovládání prostřednictvím grafického počítačového rozhraní. Jaké vlastnosti udržují konkurenceschopnost klasických řešení?

TME 1 switch components lan

Na první pohled je největší výhodou tradičních přepínačů jejich nízká cena. Určitě konkuruje digitálním řídicím obvodům, které k uzavírání a otevírání řízených obvodů používají relé nebo tranzistorové moduly. To však není vše. Je třeba si také uvědomit, že přepínače jsou komponenty, jejichž ovládání je zcela intuitivní. Navíc nabízejí dobrý proudový výkon. Proto na trhu stále najdeme mnoho výrobců, kteří se specializují na tento typ elektromechanického zboží. Mezi přední světové dodavatele těchto prvků patří americká značka Switch Components, jejíž výrobky byly nedávno zařazeny do katalogu TME.

Přepínače typu Rocker
Prvky typu Rocker jsou velmi oblíbeným typem přepínačů. Díky své konstrukci snižují riziko náhodného sepnutí; jejich mechanismus dává jasný signál o svém fungování – jednoduchý mechanismus se promítá do vysoké odolnosti. Mohou být vyráběny v provedeních, která zvládnou relativně vysoké napětí a vysoké proudy, což umožňuje jejich použití jako síťových přepínačů – jako je tomu u mnoha spotřebičů spotřební elektroniky a domácích spotřebičů, počítačů a dalších. V případě výrobků společnosti Switch Components dosahuje jmenovitá proudová zatížitelnost kontaktů až 30 A při 12 V DC a 16 A při 250 V AC.
Nabídka dodavatele je u přepínačů Rocker velmi rozmanitá. Zahrnuje typické, dvoupolohové a bistabilní, panelové výrobky – právě s takovými "vypínači" se spotřebitelé setkávají nejčastěji. Switch Components nabízí také monostabilní a třípolohová řešení v různých konfiguracích kontaktů (včetně SPST, DPDT, SP3T). Tyto prvky mohou plnit řadu funkcí v ovládacích panelech průmyslových strojů, vozidel (nepřímé a přímé ovládání) a najdou uplatnění také v elektrickém nářadí a aplikacích spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Vyrábějí se v různých variantách krytu (obdélníková, čtvercová, kulatá, oválná tlačítka) a v široké škále barev: od jednoduchých, černých a bílých přepínačů s tištěnými štítky polohy až po podsvícené prvky (jantarové, zelené, červené, modré atd.). Za zmínku stojí, že dodavatel nabízí také přepínače s vysokým stupněm krytí (IP65), a to pomocí pryžových krytů plně chráněných proti poškození prachem a odolných proti stříkající vodě.

TME 2           Těsnění podle IP65                            Třípolohové                                    Podsvícení LED


Tlačítkové spínače
TME 3Tlačítkový spínač, jehož přední strana je chráněna gumovou krytkou.
Také pro tlačítkové spínače Switch Components nabízí prvky s velmi širokou proudovou zatížitelností (až 60 A). Takové výrobky lze použít například v kazetách pro ruční ovládání motorů, pohonů apod. Důležitými prvky jejich vlastností jsou izolační odpor 100 MΩ a široká tepelná tolerance v rozsahu od -25 °C do 85 °C. Stejně jako u přepínačů Rocker mají zákazníci na výběr výrobky v několika barevných provedeních a také přístup k prvkům s vysokou třídou krytí. Tlačítkové spínače jsou vybaveny vývody v podobě plochých konektorů (4,8 mm a 6,35 mm), šroubových svorek (M4) a konektorů s očkem.
Zajímavou položkou v portfoliu dodavatele jsou výsuvné spínače s dvoupolohovým, bistabilním provedením. Jedná se o prvky pro použití v aplikacích, kde bude rozhodující znemožnění náhodné změny stavu spínače. Protože jsou konstruovány s kontakty o jmenovité hodnotě až 75 A (při 28 V DC), jsou vynikající pro použití jako ochranné prvky. K dispozici v chromovaném, černém a červeném provedení.

Páčkové spínače
Nedávno jsme již měli příležitost psát o uvedení páčkových spínačů Switch Components do našeho katalogu. Zákazníkům, které tato nabídka zaujala, nabízíme k přečtení článek. Na tomto místě pouze upozorníme, že v katalogu TME jsou k dispozici 1-, 2- i 3-stabilní prvky s kontakty podporujícími proudy 6–50 A (v závislosti na modelu) v konfiguracích SPST, SPDT, DPST a DPST. V následující tabulce uvádíme odkazy na páčkové zboží s rozdělením podle různých variant vývodů.
TME 4

                S konektory                                      S dráty                                   Se šroubovými svorkami

Spínače odolné proti vandalismu s kruhovým podsvícením
TME 5Spínače odolné proti vandalismu jsou velmi oblíbené, což je dáno jejich univerzálností. Používají se v zařízeních pro veřejné použití (automaty na jízdenky, výdejní automaty na potraviny) i v průmyslu, zdravotnických přístrojích a v mnoha dalších aplikacích, kde je vyžadována odolnost vůči okolním podmínkám a mechanickému poškození.
Prezentované výrobky se vyznačují třídou ochrany IP67 (plná odolnost proti vodě, ochrana proti znečištění). V kovovém těle jsou umístěny kontakty v konfiguraci SPDT nebo DPDT přizpůsobené zátěži 10 A při 14 V DC (je třeba poznamenat, že tento typ prvků se nejčastěji používá v nepřímých ovládacích obvodech). Výrobky Switch Components mají podsvícení pomocí LED diody (napájení 12 V DC, vestavěný omezovací odpor) a barevného kroužku kolem klávesy (červený, žlutý a zelený). Zajímavým návrhem dodavatele jsou méně obvyklé spínače odolné proti vandalismu s bistabilní charakteristikou.Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news