Google překladač: English Deutsch

V průmyslových instalacích nebo napájecích systémech se použitím vhodných ochranných prvků předchází nákladným poruchám a dlouhým odstávkám. O účinné ochraně obvodů však rozhoduje také kvalita pojistek a pojistkových vložek.
Uznávaná značka instalačních ochran Bussmann je nyní součástí koncernu Eaton, jednoho z předních světových dodavatelů řešení v oblasti napájení, řízení a kontroly průmyslových procesů. Bussmann nabízí různé formáty pojistek a vložek, včetně nožových a válcových prvků. Níže uvádíme průřez aktuálním sortimentem dodavatele v katalogu TME.

TME 1 Bussmann notka 2000x1200

NOŽOVÉ POJISTKY
Nožové pojistky jsou ochranné prvky používané především v průmyslu. Je to formát určený pro rychlou výměnu. Vložky jsou rozděleny podle svého účelu souvisejícího s parametry. V nabídce TME jsou prvky aR, gG, gL a gR. Tato evropská označení se týkají výrobků pro ochranu polovodičů před zkratem (aR a gR), které se používají například v napájení střídačů nebo usměrňovačů. Další skupiny jsou určeny pro ochranu kabelů, především v osvětlovacích systémech (zpožděné prvky gG) a pro široký rozsah aplikací (univerzální prvky gL). Kromě nich jsou v nabídce firmy Bussmann také rychlé a superrychlé vložky. Jmenovité napětí výrobků se pohybuje od 500 V do 1,3 V AC nebo 250 V DC. Jejich jmenovité proudy se pohybují od 16 A do 1,25 kA. Zde je třeba poznamenat, že vybrané pojistky se vyznačují vypínací schopností až 200 kA. Vyrobené v zářivých barvách indikátory přepálení vložek umožňují rychlou identifikaci „přepálených" prvků a zjednodušují servisní práce. Výrobky se dodávají ve formátech: NH1, NH2, NH3, NH01, NH02, NH03, NH00 a NH000.

TME 2 80NHG000BNožová pojistka se zářivým, snadno čitelným indikátorem přepálení.

VÁLCOVÉ POJISTKY
Válcové pojistky jsou jedním z nejběžnějších formátů ochranných prvků pro stroje, často se také používají – s různými adaptéry – k ochraně instalací. V sortimentu Bussmann dominují tři velikosti prvků tohoto typu: 10,3×38 mm, 14×51 mm a 22×58 mm (kde první číslo označuje průměr a druhé výšku válce).

TME 3 PV-12A10F10,3×38 mm

TME 414×51 mm

TME 5 FWP-80A22F22×58 mm

V sortimentu najdete přísně specializované komponenty určené pro ochranu motorů (aM), nebo pro provoz ve fotovoltaických instalacích (gPV). Pojistky ve válcovém formátu mají samozřejmě nižší (než výše popsané) hodnoty jmenovitého proudu: od 0,5 A do 125 A. To je do značné míry způsobeno konstrukčními omezeními, avšak je shodné s typickými aplikacemi pro tento typ výrobku.

KERAMICKÉ POJISTKY D01 A D02

TME 6 20NZ02Pojistka s vypínací schopností až 50 kA.

Třetím oblíbeným typem pojistkové vložky v Evropě jsou keramické pojistky ve formátu D01 a D02, které se nejčastěji montují do kulatých patic se závitem, ale také pomocí adaptérů na DIN lištu. Jejich základní použití je v průmyslových napájecích zařízeních, především pro obecnou ochranu kabelů. Vlastnosti vybraných výrobků odpovídají potřebám energetických zařízení, jako jsou střídače nebo kontroléry nabíjení v zásobnících energie. Dostupné výrobky se vyznačují jmenovitým proudem od 2 A do 63 A a schopností provozu se síťovým napětím (400 V AC) a 250 V DC.

OSTATNÍ POJISTKY
V kategorii „ostatní pojistky" najdete především prvky s konstrukcí typickou pro britský standard, tedy ve tvaru válce, ale – na rozdíl od evropského formátu – se svorkami vybavenými vidlicovými nebo očkovými konektory. Kromě těchto modelů dodává Bussmann také specializované výrobky pro ochranu polovodičových IGBT modulů nebo multimetrů, přičemž většina prezentovaných výrobků je určena pro průmyslové aplikace. Celkově tato široká skupina zahrnuje prvky určené pro napětí až do 1,4 kV AC (1 kV DC), které jsou schopné chránit před proudy od 440 mA do 2 kA.

TME 7 100FEPojistka ve formátu podle britského standardu.