Google překladač: English Deutsch

...komponenty pro různé průmyslové aplikace. Dosud bylo zboží značky Panduit v katalogu TME zastoupeno především v oblasti kabelů. Výrobce však nabízí mnohem širší portfolio velmi kvalitních průmyslových výrobků, například konektory a fastony, které právě dorazily do našeho e-shopu.

TME 1 panduit landing 2023

Průmyslové aplikace vyžadují použití vysoce kvalitních výrobků, protože právě kvalita rozhoduje o bezpečnosti jejich použití a také o životnosti celých instalací. Proto našim zákazníkům představujeme nabídku značky Panduit, renomovaného výrobce řešení určených k instalaci ve strojních parcích, skladech a dalších profesionálních aplikacích. Níže se zaměřujeme na nabídku fastonů, koncovek a konektorů tohoto dodavatele. Je třeba již zde zdůraznit, že se jedná jak o klasické komponenty běžně používané elektroinstalatéry (např. krimpovací dutinky), tak o inovativní konektory pro vytváření IT sítí – odolné a vyznačující se vynikajícími parametry, ale montované bez použití specializovaného nářadí.

V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:
• Použití kruhových a násuvných koncovek (plochých)
• Přednosti a nabídka izolovaných fastonů
• Krimpovací dutinky v energetických a napájecích instalacích
• IT síťové zásuvky pro montáž na panel
• Zajištění vysoké těsnosti ethernetových připojení
• Beznářaďová montáž zástrček RJ45 od Panduit
• Použití kabelů s kulatými konektory v sítích Ethernet a ProfiNET

Fastony a krimpovací koncovky
Fastony, konektory krimpované na kabelu, dutinky a koncovky se používají běžně. Především proto, že díky nim vznikají spojení s dobrými elektrickými charakteristikami a jejich montáž je velmi jednoduchá, a to i při práci v terénu. Vyznačují se také velmi dlouhou životností.

Kruhové a ploché koncovky
TME 2 P10-10R-LKruhová koncovka poskytuje širokou škálu možností trvalého připojení kabelů.

Kruhové a ploché fastony patří mezi nejjednodušší řešení umožňující ukončení kabelu pomocí snadno instalovatelného a zapojitelného konektoru. Krimpování fastonu na žílu se provádí pomocí vhodného nástroje velmi rychle – to znamená, že se osvědčí jak pro elektroinstalační práce, tak i ve výrobních podmínkách. Násuvné koncovky o šířce 6,3 mm se používají k připojení komponent uvnitř domácích spotřebičů, průmyslových strojů, vozidel atd. Kruhové prvky jsou nejčastější volbou pro vytváření ochranných a uzemňovacích spojů, protože zaručují dobré proudové parametry a také možnost montáže na libovolný povrch (např. plechové těleso spotřebiče). Používají se také občas mezi podložkami a přitlačují se šrouby upevňujícími jiné součásti, čímž mohou vytvořit elektrické spojení se sloupy, konzolami, panely apod. Konektory Panduit z nabídky GFL jsou k dispozici ve verzích kompatibilních se žílami do 6 AWG (cca 16 mm2). Zákazníci zde najdou výrobky vhodné pro montáž v průmyslových napájecích instalacích, energetických přípojkách a souvisejících systémech.

Izolované fastony
Izolované fastony plní stejné funkce jako výše popsané prvky, ale jsou opatřeny vnějším pláštěm z dielektrického materiálu (nylon nebo vinyl). Kromě zřejmé ochranné funkce usnadňuje tento plášť identifikaci fastonů (jsou k dispozici v několika barvách), a také snižuje riziko zkratu v případě vysunutí koncovky v důsledku nesprávné instalace nebo poškození. Panduit nabízí tyto fastony především v násuvné, samičí verzi, s krimpovanou dutinkou umístěnou rovně nebo pod úhlem 90° ke konektoru. Lze je krimpovat na kabely od 0,5 mm2 do 2,5 mm2 (v závislosti na verzi). Fastony mají standardní, obvykle používané šířky, které kromě rozměru 6,3 mm zahrnují také rozměry 2,8 mm, 4,8 mm a 5,2 mm.

TME 3 DNF18-250FIB-CIzolace fastonu chrání jak samotný spoj, tak i techniky.

Trubičky
TME 4 F78-7-MCínování trubičky prodlužuje její odolnost proti vlhkosti a korozi.

Hlavním účelem hliníkových trubiček je bezpečná montáž žil v podobě lanka ve svorkovnicích. Díky předstlačení vláken po krimpování je dosaženo lepšího spojení s nižším odporem, a nedochází k delaminaci kabelu, která by oslabila jeho upevnění. Panduit nabízí tyto prvky ve velikostech pro práci s elektrickými instalacemi, např. 1,5 mm2 (kabeláž rozváděčů/pojistkových skříní), a také ve verzích pro velmi velké průřezy kabelů, např. 25 mm2, které se používají pro uzemňování, vytváření energetických přípojek atd. Trubičky jsou vyrobeny z pocínované mědi, což usnadňuje proces krimpování a zároveň zajišťuje vynikající elektrické vlastnosti a dlouhou životnost.

Konektory RJ45
RJ45 je základní standard používaný pro síťová připojení typu Ethernet. Nevýhodou tohoto typu konektorů je nízká odolnost vůči vlivům prostředí – přičemž s rostoucí informatizací průmyslové automatizace vzniká potřeba síťových připojení v nepříznivých podmínkách (vlhkost, prach atd.). Zde přijdou vhod řešení společnosti Panduit, jež vyrábí zásuvky, zástrčky, ale i adaptéry nabízející alternativní způsoby montáže a příslušenství pro trvanlivé a odolné ethernetové připojení.

Zásuvky
Základní skupinou zásuvek RJ45 od Panduit jsou prvky určené pro montáž na panel. V závislosti na modelu může být místem instalace buď čtvercový, nebo kruhový otvor – upevnění se provádí (příslušně) pomocí zajišťovací západky nebo těsné spojky. Ty jsou podrobně popsány níže. Za zmínku stojí, že výrobce vyrábí zásuvky se specifikacemi kategorií 5e, 6 a 6a, tedy umožňující i přenos dat gigabitovou rychlostí. Vybrané modely mají barevně odlišené nožové svorky (IDC) (uspořádání 8p8c). Díky těmto usnadněním trvá vytvoření zásuvky jen několik minut. Prvky jsou k dispozici v černé, bílé a zelené barvě.

TME 5 NK6X88MIW-QMontovaná na panel zásuvka s IDC svorkou.

Spojky s vysokou těsností
TME 6 IAEBHC5EPo namontování krytky udržuje konektor stupeň krytí IP67.

Jak je uvedeno výše, vybrané konektory jsou dodávány v sadě s kruhovou spojkou, která umožňuje instalaci zásuvky, aniž by byla ohrožena těsnost dané vestavby. Tyto typy výrobků se dodávají také v takzvaných „soudkových" verzích, což je prvek se dvěma zásuvkami – vnitřní a vnější – uzavřenými tělesem vybaveným těsněním. Upevnění v otvoru se provádí pomocí matice. Kromě toho lze vnější přípojku zakrýt krytkou (také utěsněnou). Uzavřená spojka udržuje stupeň krytí IP67 (plně prachotěsná, odolná proti proudu vody, např. při čištění tlakovou myčkou). Spojky Panduit lze použít pro síťová propojení mezi instalací v budově a skříněmi nebo krabičkami, ve kterých jsou umístěny prvky citlivé na nečistoty nebo vlhkost. Stejně jako výše popsaný konektor se spojky vyrábí ve verzích, které podporují Ethernet až do kategorie 6a.

Zástrčky na síťový kabel
Panduit připravil také zástrčky RJ45 s uspořádáním vývodů 8p4c a 8p8c. Lze je instalovat na kabely se žilami vyrobenými v podobě lanka nebo drátu (a tedy i atypické). Vybrané výrobky z této skupiny mají stíněná těla, která chrání signály před vnějším rušením, což je problém, který se často vyskytuje v průmyslových instalacích. Za zmínku stojí způsob instalace konektorů (IDC), který nevyžaduje použití nářadí (žíly se do slotů vtlačí po instalaci krytky). Do zástrček lze vložit kabely o průměru od 5,8 mm do 9 mm. Tyto typy výrobků jsou určeny pro instalaci v místech, kde je použití standardních konektorů RJ45 nerentabilní, nemožné (vzhledem k typu použitých žil) nebo kde použití vyžaduje zvýšenou mechanickou odolnost. V nabídce je také úhlová verze zástrčky, která usnadňuje připojení s netypickou orientací ve stísněných prostorech.

TME 7 FPS6X88MTGKonektor RJ45, který pro připojení ke kabelu nevyžaduje krimpovací nástroj.

Průmyslové adaptéry
TME 8 ICAM12X90RJSZásuvka je dodávána v sadě s upevňovací maticí pro montáž na panel.

Za zmínku stojí ještě jedno řešení z portfolia Panduit, a to adaptéry umožňující připojení sítí Ethernet nebo ProfiNET pomocí průmyslových kabelů s kruhovými konektory (M12) se 4 nebo 8 kontakty. Tyto prvky mohou být instalovány z výroby do nových zařízení nebo použity k úpravě strojů. Na jedné straně mají kruhovou zásuvku (její závit se používá také k upevnění prvku) a na druhé straně standardní konektor RJ45 (samice). Umožňují použití prvotřídní, chemicky a mechanicky odolné kabeláže vyrobené podle průmyslového standardu namísto ethernetových kabelů. V mnoha situacích se tato výměna projeví ve zvýšené odolnosti připojení. Je však třeba zdůraznit, že použité kabely ovlivňují přenosovou rychlost a nemusí s nimi být možné dosáhnout jmenovitých parametrů připojených zařízení.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.