Google překladač: English Deutsch

Firma ABB je známá po celém světě jako výrobce spolehlivých zařízení pro elektroenergetiku, robotiku a automatizaci. Firma přikládá velkou důležitost výzkumu a vývoji a její sortiment se vyznačuje vysokou kvalitou provedení. ABB vyrábí elektrické přístroje skvělých technických parametrů a s vysokými užitnými vlastnostmi. Specializuje se mj. na zařízení používaná pro ovládání elektroniky.

tme B6-22-00-80


Efektivní ovládání zařízení je zvláště důležité ve stavebnictví a průmyslu. Od elektrické aparatury se vyžaduje, aby byla spolehlivá a poskytovala jistotu nerušené funkce. Každý prostoj nebo havárie stroje je spojená s významnými náklady. Výkonnými prvky, které řídí třífázové zátěže, jsou stykače. Používají se v mnoha aplikacích: pro ovládání chodu motorů, topidel, ventilátorů, klimatizací, čerpadel, zdvihacích zařízení, osvětlovacích systémů, obvodů zlepšování účiníku atd. Princip funkce stykačů se za posledních sto let nezměnil, což zdůvodňuje, jak nadčasová je jejich konstrukce.

Řada B, neboli ministykače ABB
V nabídce ABB je dostupných mnoho typů stykačů určených pro různé aplikace. Mezi nimi jsou ministykače, označené jako řada B. Jsou určené pro ovládání zátěží od 11 kW do 13,8 kW v kategorii AC1 a od 4 kW do 5,5 kW v kategorii AC3. Ministykače, přestože mají malé rozměry, jsou trvanlivé, spolehlivé a pružné při používání. Mohou se použít např. pro ovládání osvětlení a klimatizace, v elektrických instalacích v saunách a myčkách aut, a také ve vyšívacích automatech a šicích strojích. Osvědčují se rovněž u automatických dveří a v malých kompresorech, čerpadlech a řídicích prvcích v teplárnách. Je potřeba zdůraznit, že do řady B firmy ABB patří nejplošší a nejkompaktnější ministykače dostupné na trhu, s cívkami, které spotřebovávají málo energie. Mohou být ovládány i z proudově málo vydatných výstupů PLC bez relé jako prostředníka.

Instalační stykače ESB
Další skupinou stykačů, které vyrábí ABB, jsou instalační stykače, montované na lištu DIN, dostupné pod označením ESB. Jejich tvar a rozměry jsou typické pro instalační zařízení. Tato zařízení se dokonale hodí pro použití v obvodech automatizace budov. Jsou užitečná v průmyslových a kancelářských instalacích, pro ovládání odběrů s výkony menšími než 40 kW v kategorii AC1, jako jsou žárovky, zářivky, konvekční ohřívače, baterie, regulační systémy, pece, vysoušeče. Mohou ovládat malé motory s výkonem do 15 kW v kategorii AC3 (ventilace, klimatizace, čerpadla, automatizační systémy, systémy rozvodu energie). Jsou tiché a mají kryty chránící před dotykem. Cívky těchto stykačů jsou ve dvou variantách – s vestavěným usměrňovacím obvodem nebo bez něj.

Stykače řady AF firmy ABB
Stojí za pozornost, že existují aplikace, ve kterých musí být výkon dodávaný do zátěže značně větší než v případě řady B a ESB, a jejich výkonný systém je natolik rozsáhlý, že jsou potřebná řešení usnadňující konstrukci ovládacího obvodu. V takových situacích přichází s pomocí řada AF. Může dodávat mnohem větší výkony, je univerzálnější a má velký počet příslušenství usnadňujícího použití a tvorbu komplexních řídicích systémů. Stykače AF jsou určeny k ovládání proudů od 10 do 2 650 A v kategorii AC3 pro elektrické motory a širokou škálu jiných odběrů DC i AC. Tvoří výkonný systém, optimalizovaný s ohledem na počet prvků, který slouží pro ovládání i nejnáročnějších odběrů.

Univerzálnost řady AF
Díky výzkumu firmy ABB je u řady AF použit inovativní přístup k projektování stykačů. Uvedené výzkumy zahrnovaly elektrická zařízení a používané subsystémy a zohlednily nejnovější výsledky v oblasti bezpečnosti, používaných materiálů a elektroniky. Inženýrům z ABB, pro něž je prioritou neustálý vývoj výrobků, se podařilo zkonstruovat stykače s pouhými čtyřmi typy cívek ovládajícími kontakty zařízení. To znamená, že při výběru stykače AF máme usnadněný úkol. Jejich cívky tolerují jak stejnosměrné napětí, tak i střídavé. Mohou být napájeny širokým rozsahem napětí, což znamená, že koupíme-li stykač s cívkou s rozsahem napájecího od 100 V do 250 V, můžeme jej napájet jak stejnosměrným napětím, tak i střídavým. A co víc, tento stykač můžeme napájet přímo napětím ze síťového rozvodu prakticky ve všech zemích světa. Rozsah napětí, jaké toleruje cívka, je rozdělen na čtyři podrozsahy a nachází se v rozmezí od 24 V AC/DC do 500 V AC/DC a to se shoduje se standardními hodnotami, které se vyskytují v různých elektroenergetických systémech. Tím je dosaženo velké univerzálnosti a současně jsou eliminovány těžkosti spojené s výběrem stykačů pro systémy s atypickými hodnotami ovládacích napětí.

Úspora energie řady AF
Navíc se konstruktérům z ABB podařilo díky použití elektronických ovládacích obvodů vestavěných do struktury stykače zredukovat množství energie spotřebovávané cívkou stykače. Princip tohoto mechanismu je jednoduchý. Při zapínání přivádí obvod, který ovládá cívku, na cívku plné napětí kvůli co nejrychlejšímu sepnutí kontaktů. Po sepnutí snižuje ovládací obvod velikost napětí a tak i velikost proudu a odebírané energie, jelikož pro udržení kontaktů v jejich poloze již není potřebný tak velký výkon. Při použití řady AF snižujeme provozní náklady až o 80%, když se o tolik podařilo zredukovat množství energie potřebné pro správnou funkci stykače. Současně redukujeme náklady spojené s konstrukcí ovládacího obvodu. Stykače AF spolu s příslušenstvím tvoří totiž komplexní systém jednoduchý pro projektování.
Stojí za zmínku, že stykače řady AF mají rovněž ochranu proti přepětí, různé typy připojení kabelů a také velkou odolnost vůči krátkodobým poklesům napětí nebo přepětí. Navíc mají, jak na své možnosti, velmi kompaktní rozměry.

Shrnutí
Shrneme-li uvedené, jsou všechny tři řady stykačů ABB, tj.: B, ESB a AF, solidní a jsou zkonstruovány tak, aby fungovaly co nejlépe v aplikacích, pro které jsou určeny – v průmyslu, stavebnictví a dalších oblastech, kde je vyžadována preciznost a spolehlivá funkce. Zvláštní pozornost si zaslouží právě řada AF, která má šanci stát se hitem na trhu s ohledem na výjimečné technické a užitné parametry. Firma Transfer Multisort Elektronik (TME), která spolupracuje s ABB, má ve své nabídce širokou škálu výrobků tohoto výrobce. TME má také kvalifikovaný tým inženýrů, který pomáhá při výběru vhodného řešení pro danou aplikaci. Více informací naleznete na internetových stránkách firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu), která nabízí širokou škálu výrobků ABB, mj. instalační bezpečnostní prvky, průmyslové pojistky, panelové přepínače, stykače, relé či skříňky.

www.tme.eu

tme AF09-30-10-13Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news