Google překladač: English Deutsch

Frekvenční měniče firmy Invertek Drives jsou technologicky vyspělé pohonné jednotky určené pro regulaci otáček elektrických motorů. Nová řada Optidrive E3 je zkonstruována tak, aby se dala nejen snadno používat, ale byla i univerzální a plnila svůj úkol v mnoha různých aplikacích. Frekvenční měniče Invertek Drives nesou název Optidrive a vyrábějí se v různých variantách v závislosti na aplikaci, pro kterou byla zkonstruována, a výkonu, kterou mohou dodat motoru. Nejnovějším dosaženým výsledkem firmy v oblasti univerzálních pohonů pro motory do výkonu 22 kW je řada Optidrive E3.

tme 1

Lze ji použít v různých napájecích systémech. Provedení s nejmenšími výkony mohou pracovat při jednofázovém napájení již od 115 V AC, nejvýkonnější pak potřebují třífázové napájení v rozmezí od 380 V AC do 450 V AC.

Přesné řízení práce motorů
Zařízení řady E3 mají bezsnímačové řízení s vektorovou orientací. Mohou přesně řídit práci motoru a šetřit elektrickou energii již od prvního zapnutí. Stačí zadat základní parametry motoru a měnič na základě matematického modelu sám vypočítá ostatní nezbytné parametry. To znamená, že na základě údajů ze štítku motoru zařízení volí příslušné nastavení regulátorů pro daný typ řízení. Z výsledků těchto výpočtů a na základě měření proudů statoru a jejich fázového posuvu vůči napětí je interní mikroprocesorový obvod schopen stanovit aktuální rychlost otáčení motoru a rotační moment, který generuje.
Opce Autotune, kterou jsou frekvenční měniče Optidrive E3 vybaveny, automaticky dostavuje parametry potřebné pro řízení motoru, což současně snižuje cenu stavby pohonu. Eliminuje totiž nutnost koupě enkodéru a dalšího nezbytného vybavení. Měniče jsou schopny řídit práci asynchronních motorů (třídy účinnosti IE2, IE3, IE4), motorů BLDC, synchronních motorů s permanentními magnety a také reluktančních synchronních motorů.

Třífázové a jednofázové napájení
Řada E3 nabízí jak zařízení, která dodávají třífázové, jak i jednofázové napájení pro motory se stíněnými póly a motory s rozběhovým kondenzátorem. Má funkci zesílení fáze rozběhu, která zajišťuje spolehlivý rozběh jednofázových motorů. Měnič automaticky zvětšuje rampou výstupní napětí do dosažení jmenovitého napětí motoru při zachování pevného výstupního kmitočtu, poté automaticky snižuje napětí a kmitočet, až dosáhne požadovaného pracovního bodu.
Použití aplikačních maker
Frekvenční měniče Optidrive E3 nabízejí také možnost použití tzv. aplikačních maker. Jsou to sady hotových nastavení parametrů pohonu určené pro příslušné aplikace. Pro řadu E3 se předpokládají tři aplikační makra. Průmyslový režim optimalizuje sadu parametrů pro zatěžovací charakteristiky v typických průmyslových aplikacích, jakými jsou dopravníky, míchadla, drtičky. Čerpadlový režim je určen pro řízení dávkovacích čerpadel, bazénových a ponorných čerpadel a mnoha dalších, přitom se pomocí inteligentního řízení snižuje spotřeba energie. Třetí makro je ventilátorový režim (vestavěný požární režim), který umožňuje přesně řídit průtok vzduchu v aplikacích, jakými jsou vzduchotechnické jednotky, větráky, vzduchové clony atp. Přechod mezi jednotlivými pracovními režimy umožňuje jedno tlačítko.

Kryty se stupněm krytí IP20 a IP66
Optidrive E3 se vyrábí v krytech se dvěma stupni krytí: IP20 a IP66. Zařízení v krytech se stupněm krytí IP20 se vyrábějí do výkonu 22 kW, zatímco verze s IP66 – do 7,5 kW. Frekvenční měniče ve velmi těsných krytech IP66 jsou prachotěsné, odolné vůči zalití vodou a hodí se k bezprostřední montáži na konstrukci strojů. Existuje rovněž verze s vestavěným filtrem EMC.

Brzdný tranzistor
Je rovněž počítáno s možností volby měniče s vestavěnými brzdnými tranzistory. Když motor přechází do generátorového režimu, začne na střední sběrnici DC měniče vzrůstat napětí. Překročí-li určitou hodnotu, sepne brzdný tranzistor. Připojí externí rezistor, který umožní zmařit energii z motoru a jeho brzdění.

Doplňkové funkce Optidrive E3
Řada E3 má rovněž programovou ochranu, umožňující předejít přetížení nebo poškození měniče. A co víc, uživatel si může vybrat ze široké škály příslušenství a dalších usnadnění, jako např. Optistick, umožňující ukládání a přenášení parametrů pohonu a také vestavěnou bezdrátovou konektivitu Bluetooth. Dále můžeme zvolit externí filtry a tlumivky, brzdné rezistory a klávesnice a rozdvojky pro síťové kabely s konektory RJ45.

Shrnutí
Frekvenční měniče Optidrive E3 firmy Invertek Drives jsou pohony pro všeobecné použití, vyráběné ve Velké Británii. Zařízení jsou energeticky úsporná a se snadnou obsluhou – stačí zadat pouhých 14 parametrů, aby se pohon spustil. Mají nejen moderní systém řízení, ale i velký počet funkcí. Mají vysokou účinnost, výkonnost a solidní konstrukci. Více informací o řadě E3 můžete najít na stránkách Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu). Firma nabízí rovněž technickou podporu při výběru produktů určených pro konkrétní aplikace.

www.tme.eu/cz/

tme 2Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news