Google překladač: English Deutsch

Krabičky vyrobené z kovu jsou považovány za nejlepší pro zajištění elektrických, řídicích nebo komunikačních instalací. Zejména pokud mají být umístěny venku a vystaveny vlivům prostředí. Krabičky ARCA vyrobené ze zesíleného polykarbonátu se mezitím ukázaly být skutečnou a atraktivní alternativou. Fibox je značka, která se specializuje na výrobu různých typů pouzder a krabiček používaných v průmyslové automatizaci, elektrotechnice, telekomunikacích a energetice. Inovativní řešení tohoto dodavatele se vždy vyznačují trvanlivostí a jsou navržena tak, aby splňovala rozmanité potřeby zákazníků. Nedávno jsme měli možnost představit komplexní přehled nabídky Fibox – dnes bychom však rádi čtenáře seznámili se specifikou konkrétní skupiny produktů: krabiček řady ARCA.

TME Arca 1 2000x1200

V tomto článku se věnujeme těmto tématům:
Výhody krabiček z polykarbonátu
Řešení zařazená do řady ARCA
Přizpůsobení krabiček potřebám konkrétních aplikací
Méně a více typické aplikace krabiček Fibox

Charakteristika řady ARCA
ARCA je skupina nástěnných krabiček určených k ochraně elektrických a elektronických zařízení v prostorách s náročnými podmínkami prostředí (také venku). Možností použití těchto produktů jsou velmi široké a vyžadují samostatné pojednání (které uvádíme níže). Nejprve věnujme pozornost jejich klíčovým výhodám: široký výběr verzí, atraktivní cena, relativně nízká hmotnost, snadné zpracování při zachování dlouhé životnosti. Je třeba také zdůraznit, že výrobce se postaral o dostupnost řady příslušenství pro usnadnění přizpůsobení krabiček potřebám konkrétní aplikace.

TME 2


Materiál provedení a konstrukce

Krabičky ARCA jsou vyráběny vstřikováním, z polykarbonátu zesíleného skelnými vlákny. Nevysychají a nevrství se pod vlivem slunečního světla (UV záření), jako je tomu u těles, k jejichž výrobě se používá ABS a podobné materiály. Polykarbonát má také tu výhodu, že jej lze 100% recyklovat (za předpokladu správné likvidace). Ani v perspektivě staletí nebudou krabičky ARCA degradovat a zachovají si svou dlouhou dobu biologické rozložitelnosti.
Použití plastů má v případě krabiček několik dalších výhod:
• mají téměř poloviční hmotnost než srovnatelné ocelové výrobky (snadnější přeprava a montáž ve velkých výškách);
• stěny tělesa jsou elektrickým izolátorem (izolace na úrovni 1500 V podle definice ve směrnici 2006/95/ES), přičemž zůstávají „průhledné" pro rádiové vlny (dálkové ovládání, Wi-Fi / Bluetooth / GPS komunikace);
• polykarbonát je odolný vůči korozi i vodě, umožňuje vyrábět dokonale sladěné díly s nízkými výrobními náklady, což se promítá do vysoké těsnosti (stupeň krytí IP66) a nízké ceny. Zde je třeba zmínit, že krabičky ARCA se vyrovnají krabičkám vyrobeným z měkkých kovů, a to i z hlediska mechanické pevnosti. Odolnost řady proti nárazům spadá do nejvyšší třídy, tedy IK10 (nárazy s energií do 20 J). To je možné díky kombinaci polykarbonátu obohaceného sklem s konstrukčními řešeními, jako jsou dvojité stěny a rohové výztuže.

Verze, rozměry a možnosti úprav
Krabičky ARCA jsou k dispozici ve velikostech od 300×200×150 mm do 800×600×300 mm. To umožňuje jejich použití jak k ochraně řídicích jednotek, rozvaděčů nebo ovládacích panelů, tak i k vytvoření méně složitých instalačních bodů (např. krabička pro jednu pojistku nebo pro senzor prostředí). Krabičky jsou vybaveny dvířky, které se uzamykají pákou nebo zámky otevíranými univerzálním nástrojem (v 1 nebo 2 bodech). K modelům vybaveným klikou si můžete dokoupit vložku s klíčem, a tak dodatečně chránit vnitřek krabice před neoprávněným přístupem. Vybrané modely mají prosklené dvířka, což usnadňuje sledování provozu zařízení umístěných uvnitř.
TME 3

       Krabičky                          Příslušenství                        Montážní desky                    Montážní prvky

Montážní a adaptivní příslušenství
Kromě samotných krabiček obsahuje řada ARCA také nabídku příslušenství pro jejich modifikaci a instalaci. V této skupině výrobků lze rozlišit několik řešení. Nejdůležitější jsou asi montážní desky, které se umísťují uvnitř základny pro upevnění komponent bez narušení celistvosti konstrukce. Jsou vyrobeny z ocelového plechu – plného, děrovaného nebo perforovaného. Pro instalaci jsou určeny otvory přizpůsobené objímkám integrovaným do konstrukce krabice. Souvisejícím doplňkem jsou rámy s DIN lištou, díky nimž lze produkty ARCA přizpůsobit pro montáž typických síťových prvků (nadproudové a proudové jističe, napájecí zdroje, relé atd.). V sadě s výše uvedeným jsou dodávány také kryty zakrývající živé prvky (mají standardní rozměry, stejné jako v typických rozváděcích skříních).

TME 4Příslušenství řady ARCA (zleva): omezovač, DIN rám, sady pro montáž na sloupu.

Dalším důležitým doplňkem jsou sady pro montáž krabiček ARCA na sloupy. Skládají se ze sady šroubů, výztužných profilů, distančních podložek a kovových objímek. Kromě nich Fibox připravil také omezovače otevírání dveří, nástěnné úchyty, rohové konzoly, vyměnitelné panty a stříšky.

Použití
Velkou výhodou plastů je jejich snadné zpracování. Vytvoření dalších otvorů samozřejmě způsobí netěsnost krabičky, ale to nebude problém, pokud instalující osoba použije správně utěsněné prvky (např. kabelové ucpávky). Výše popsané příslušenství a snadná modifikace umožňují přizpůsobit krabičky ARCA téměř jakékoli aplikaci. Nejtypičtější jsou samozřejmě napájecí obvody v oblasti elektroinstalací a energetiky. Protože vnitřek krabiček může být libovolně uspořádán, jejich aplikace zahrnují i široce chápanou automatizaci: řídicí jednotky strojů, kontroléry HVAC, poplašné systémy (požární ochrana, ochrana proti vloupání). Plasty nevytvářejí bariéru pro rádiové signály, prezentovaná řešení jsou ideální pro ochranu průmyslových a spotřebitelských zařízení IoT, např. vzdálených senzorů a ovladačů. Budou také dobře fungovat při výstavbě fotovoltaických systémů, automatizovaného zavlažování v zemědělství, při ochraně dočasných přípojek na staveništi. S jistotou lze říci, že použití krabiček ARCA je spíše omezeno představivostí uživatele než jejich mechanickými vlastnostmi.Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..