Google překladač: English Deutsch

Manipulace jsou základem logistiky ve STEEL PROFIL díky jeřábům
STEEL PROFIL, s.r.o. je společnost zabývající se výrobou a prodejem tenkostěnných svařovaných profilů a trubek. Samozřejmostí je vysoká kvalita produkce a snaha vycházet vstříc potřebám zákazníků.
Působností pokrývá společnost STEEL PROFIL s.r.o. celou Českou republiku a přilehlé státy. Zákazníkům poskytují dopravu na určené místo v ceně výrobků. Dále nabízí řadu doplňkových služeb např. dělení na požadovanou délku, broušení, začišťování konců a povrchové úpravy.
Šíří sortimentu STEEL PROFIL pokrývá nejžádanější rozměry trubek a jäklů. Díky dlouholetým zkušenostem jsou schopni zajistit i profily, které nevyrábí.

GIGA 01 STEEL 05 IMG 3782

Trocha historie
Na trhu svařovaných profilů a trubek je firma STEEL PROFIL od roku 1997. Společnost má 2 provozovny, první je v Tlučné u Plzně s výrobou, sklady a expedicí profilů, kterou jsme navštívili, a kde jsou instalované jeřáby společnosti GIGA. Druhá sídlí v Hrdějovicích u Českých Budějovic, ta je skladem hutního materiálu.
Výroba v Tlučné začala v roce 1995 instalací výrobní linky svařovaných profilů a trubek, která je dodnes soustředěna v prostorách dílen bývalé šachty těžby černého uhlí, stejně jako potřebná nástrojárna. První sklad byl situován do haly, kde byl původně těžební stroj. S rostoucí produkcí a posilováním místa na trhu s polotovary bylo nutné rozšířit skladovací kapacity. V roce 2002 a 2007 byly postaveny 2 zcela nové sklady, ke kterým přibyl v roce 2016 nejnovější moderní skladový prostor o ploše 10 000 m2.

Logistika přepravy materiálu
GIGA 02 STEEL 04 IMG 3780Poloha firmy na pozemcích bývalé šachty byla zvolena záměrně, protože areál disponuje železniční vlečkou, kterou do firmy STEEL PROFIL naváží materiál z hutí. Přeprava mezi uloženým polotovarem a výrobou probíhá důlním vláčkem, do skladovacích hal pak hotové trubky a jäkly zaváží vozíky. Manipulaci ve skladovacích halách pak mají na starosti mostové jeřáby.
V začátcích výroby byla logistika jiná než dnes, objednávky byly rozložené do delší časové osy, výroba byla kompaktnější, nebyl takový tlak na rychlost dodání. Dnes jsou polotovary rychloobrátkové. Odběratelé vyžadují expedici do druhého dne, maximálně do týdne. S důrazem na rychlost vychystávání však přišel i požadavek trhu na potřebu širšího skladového sortimentu. Zákazníci tak vyžadují větší pružnost a rychlou reakci na aktuální potřeby.

Rychlost přesnost a spolehlivost manipulace s materiálem
STEEL PROFIL ze svého skladu v Tlučné obchodně obsluhuje zákazníky z České republiky, Německa, Rakouska, ale například i Polska. Z výrobního závodu odjíždí denně v průměru 15 kamionů naložených polotovary. Měsíčně firma vyskladní zhruba 5 000 tun materiálu. Šikovný jeřábník naloží návěs kamionu zhruba za 30 minut. Tento čas prezentuje 12–15 nájezdů jeřábu ze skladovacího místa na ložnou plochu nákladního auta. U specifických polotovarů však může být čas naskladnění i delší. V tomto bodě se dotýkáme důležitosti rychlé, přesné a spolehlivé manipulace. To jsou zcela zásadní parametry jeřábové techniky, používané ve STEEL PROFIL.

Jeřábová technika GIGA
Se stavbou skladovacích prostor v roce 2002 bylo nutné řešit i systém manipulace. K nejstaršímu jeřábu ve staré hale důlního stroje tak ve STEEL PROFIL zakoupili k manipulaci 2 jeřáby od společnosti GIGA. Již tehdy jeřáby splňovaly nadstandardní parametry rychlosti manipulace a přesnosti. 15 let bezproblémového provozu tak bylo jedním z parametrů při výběru jeřábové techniky k obsluze nejnovější skladovací haly o třech lodích a celkové rozloze 80×120 metrů.

Výběrové řízení k dodávce mostových jeřábů
Důvěřuj, ale prověřuj, to byl zřejmě parametr pana ředitele při výběru 6 jeřábů pro nejnovější skladovací prostory. Hala, která byla postavena v roce 2015 měla být osazena čtyřmi jeřáby o rozpětí 25 metrů a dvěmi o rozpětí 30 metrů.
Této významné investici předcházelo klasické výběrové řízení na dodavatele jeřábové techniky, ve kterém vedení firmy poptalo 6 dodavatelů. Do druhého kola postoupili 3 kandidáti, z nich v parametrech dodávky uspěla společnost GIGA. V cenově srovnatelných kalkulacích dodávek rozhodly parametry nabízené manipulační techniky.
S výhledem na požadovanou spolehlivost a rychlost přepravy materiálu byly záměrně poptány tužší jeřáby s vyšší nosností. Důvod flexibility vychystávání byl stěžejním parametrem, protože nejnovější sklad pojme zhruba 15 000 tun materiálu, což je asi 4měsíční výrobní kapacita.

GIGA montáže
Montáž a zprovoznění jeřábů navazovaly na stavbu nejnovější haly, kdy montážní technici GIGA měli připravené jeřábové dráhy od dodavatele stavby, na které postupně osazovali jednotlivé dvounosníkové mostové jeřáby. Do každé ze tří lodí byly osazeny 2 jeřáby, jeden je vždy osazen s magnetickou traverzou a druhý disponuje řetězovými úvazy. Je tak zcela bezpečně zajištěn rychlý a kvalitní tok materiálu.

Několik detailů
Dvounosníkové mostové jeřáby, vyrobené jako svařované skříňové nosníky. Vždy jeden jeřábový most je vybaven průchozí lávkou v celé délce. Jeřáby jsou osazeny kladkostroji GIGA a radiovým dálkovým ovládáním HBC FST 735 SPETRUM. Pojezdy zajišťují elektromotory Lenze, zdvih elektromotory SEW-Eurodrive. Všechny jeřáby jsou vybaveny pojistkou proti přetížení GIGAtronic. Samostatnou výbavou je také instalace jeřábových vah Schenk.

www.gigasro.cz
www.steelprofil.cz