Google překladač: English Deutsch

Pokud se pravidelně potýkáte se zaschlým inkoustem v tiskárně, pravděpodobně nastal čas zvážit pořízení nové tiskárny. Trysky tiskových hlav se ucpávají usychajícím inkoustem zejména, pokud mezi jednotlivými tisky nastávají delší prodlevy. V tomto případě je na místě zhodnotit, zda je pro vás inkoustová tiskárna skutečně tou správnou volbou. V dnešní době již dávno neplatí, že laserové tiskárny patří výhradně do kanceláří, zatímco inkoustové jsou tou nejlepší volbou pro domácnosti. V následujícím článku přehledně shrneme výhody a nevýhody laserových tiskáren a nastíníme případy, kdy se rozhodně vyplatí do laserového zařízení investovat.

ISS 17182 00033

Laserové tiskárny nezasychají
První z výhod plyne již ze samotného principu laserového tisku. Zatímco inkoustové tiskárny k tisku používají inkoust, který je na bázi vody, laserové tiskárny tisknou pomocí toneru, což je jemný, suchý prášek. Tonerovou kazetu tak můžete mít v tiskárně i několik let, přičemž kvalita tisku se časem nezmění. Laserové tiskárny jsou tedy navzdory obecnému přesvědčení ideálním řešením i pro uživatele, kteří tisknou spíše sporadicky.


Nízké tiskové náklady
I když počáteční investice do laserové tiskárny a nového toneru může být o něco vyšší, z dlouhodobého hlediska vám pomůže ušetřit nemalou sumu. V dnešní době se cenové rozdíly mezi inkoustovými a laserovými tiskárnami do jisté míry vytrácejí. Základní modely laserových tiskáren pro domácnosti se pohybují okolo 1 500 Kč. Tonery jsou oproti cartridgím také o něco dražší, nicméně v přepočtu na vytištěnou 1 stranu A4 jsou náklady o poznání nižší. Laserový tisk je proto považován za nejekonomičtější. Ještě výraznější úspory nákladů lze docílit použitím kompatibilních barev do tiskáren. Jedná se o náplně do tiskáren od alternativních výrobců, jež se od těch originálních zpravidla liší pouze cenou, která bývá klidně i o polovinu nižší. Laserové tiskárny jsou ideálním řešením do malých kanceláří i velkých firem, kde se tiskne ve větším objemu a je zde kladen důraz na rychlost a co nejnižší náklady.

Nižší náklady však nepochybně oceníte i v domácnosti. Obzvlášť vhod přijdou laserové tiskárny například vysokoškolákům, kteří si doma tisknou studijní materiály. Učebnice či skripta jsou totiž často na internetu k dispozici v PDF formátu a vytisknout si je doma na laserové tiskárně vyjde zpravidla levněji, než je kupovat v obchodě.

Fotografie s laserovou tiskárnou nevytisknete
Jednou z mála nevýhod, která ale může být pro mnoho uživatelů při výběru rozhodující, je, že laserové tiskárny nejsou vhodné pro tisk fotografií a obrázků. Nejen, že je laserový barevný tisk poměrně drahý, ale navíc se svou kvalitou ani zdaleka nevyrovná inkoustovému tisku. Na tomto místě doporučujeme zvážit, nakolik je pro vás tisk fotografií či obrázků nezbytný. Fotky z rodinné dovolené si můžete snadno a s nižšími náklady nechat vytisknout v místním fotolabu bez starostí, které s sebou leckdy domácí tisk často přináší.

Kdy se mi tedy laserová tiskárna vyplatí?
− pokud potřebujete tisknout ve větším objemu
− pokud se obejdete bez barevného tisku
− pokud je pro vás prioritou tisk s nízkými náklady
− pokud se potýkáte se zasychajícími tryskami u inkoustových tiskárenKalendář akcí

<<  Únor 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..