Google překladač: English Deutsch

6 věcí, na které si dát pozor
baterie 01 ISS 1200 00014Náhradní baterie může být praktickým a vítaným dárkem pro každého vlastníka notebooku, zvláště pokud už staré baterii dochází dech a vydrží sotva pár minut. On-line nákup je nejrychlejší volbou, skrývá ale možná rizika. Ať už kupujete náhradní baterii jako vánoční dárek, nebo pro sebe s vidinou dlouhých zimních večerů s notebookem, věnujte pozornost následujícím radám.

Správný model
Při nákupu náhradní baterie se samozřejmě neobejdete bez informací o notebooku, do kterého je určena. Kromě značky musíte znát rovněž typové označení notebooku, případně produktové číslo baterie. „Důležitým parametrem při nákupu baterie je také hodnota výstupního napětí udávaná ve voltech. Nalézt ji lze na štítku původní baterie a měla by být shodná s hodnotou uvedenou u nové baterky," sdělil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz. Jedině při shodě těchto základních parametrů poznáte, že bude baterie do notebooku pasovat.

Pozor na podezřele levné značky
Pokud vybíráte náhradní baterii, můžete volit mezi originální baterií od výrobce notebooku nebo neoriginálními modely. Ty bývají zpravidla výrazně levnější, proto jim také řada zákazníků dává přednost. Mnoho neoriginálních baterií se kvalitou hravě vyrovná originálům. Pozor si ale dejte na až podezřele levné baterie čínské výroby, které stojí i o více jak polovinu méně než originál. Mohou totiž velmi rychle ztrácet kapacitu nebo být dokonce nebezpečné. Volte raději mezi prověřenými značkami.

Nakupujte u ověřených prodejců
Kromě značky baterie si nezapomeňte prověřit také prodejce. Na internetu totiž můžete narazit na řadu podvodných obchodníků. Při vybírání vhodného e-shopu se můžete řídit hodnocením nákupních rádců, jakým je třeba Heuréka. Podle hodnocení zákazníků ihned poznáte, zda prodejci můžete důvěřovat. Prověřte si také kontaktní informace obchodníka, kromě telefonního čísla a e-mailu by měl uvádět rovněž adresu. Pokud se rozhodnete pro zahraniční e-shop, věnujte pozornost i výši poštovného.

Záruka na dva roky
Na baterie se ze zákona vztahuje záruka 2 roky. Jak ale ukázal například loňský průzkum časopisu dTest, někteří on-line prodejci záruku nezákonně zkracují někdy i na čtvrtinu zákonem stanovené doby. Před nákupem si tedy ověřte, že prodejce skutečně garantuje záruku 24 měsíců. Jinak byste při případné pozdější reklamaci baterie mohli být nepříjemně překvapeni.

baterie 02 03A38329

Dejte přednost vyšší kapacitě
Pro jeden typ notebooku mohou být určeny baterie o různé kapacitě. Pokud má náhradní baterie zajistit co nejdelší výdrž, vyberte co nejvyšší kapacitu. Bude sice stát o něco více než baterie s nižší kapacitou, výdrží ji ale může předčít i trojnásobně. Kapacitu udává počet článků, k dostání jsou baterie 3článkové, 6článkové a 9článkové. „Tříčlánková baterie vydrží u notebooku o úhlopříčce 9 palců něco přes dvě hodiny, devítičlánková zajistí jeho provoz až na 7 hodin," upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která distribuuje baterie značky T6 power. Kapacita bývá uváděna také ve watthodinách (Wh), případně v miliampérhodinách (mAh). Čím je uvedená hodnota vyšší, tím déle by měla baterie vydržet bez dobití.

Pozor na nevhodné rozměry
Pokud kupujete neoriginální náhradní baterii, věnujte pozornost také jejím rozměrům. Zvláště u některých vysokovýkonných baterií se může v extrémním případě stát, že baterie nebude do přístroje správně pasovat a bude z jeho pláště vyčnívat. Většina ověřených prodejců rozměry u nabízených baterií standardně uvádí, takže je můžete snadno porovnat s originálem.

www.ntb.czKalendář akcí

<<  Prosinec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..