Google překladač: English Deutsch

Při výběru opletené hydraulické hadice existuje řada individuálních podmínek, k nimž patří pracovní tlak, únavová životnost, poloměr ohybu, odolnost proti otěru, integrita konstrukce, odolnost proti korozi, kompatibilita s chemickými látkami a kapalinami, teplotní odolnost a pružnost. Nalézt hadici, která by splnila požadavky ve všech ohledech, však vždy bylo náročné. Problém se dále komplikuje, pokud hledáte dodavatele, který dokáže spojit vynikající produkty s vysokou úrovní zákaznického servisu a technické podpory a zároveň je věrný myšlence neustálého zlepšování ve výzkumu a vývoji, výrobě i zkoušení.

Aetna 1 PAREU913A shutterst

Jakkoli se mohou lišit názory na to, který hlavní faktor ovlivňuje nákup hydraulické hadice, mnozí konstruktéři strojů se podrobně zaměřují na únavovou životnost. Chtějí hadici, která vydrží dlouhou dobu, protože může prodejnímu týmu sloužit jako jedinečný prodejní argument a zároveň má pozitivní vliv na dobré jméno jejich značky a jejich pověst na trhu. Koncovému uživateli dlouhá životnost hadic šetří nepohodlí a náklady spojené s častou výměnou, prostoje výroby a odpovídající ztrátu produktivity.

Už máte dost hadic s krátkou životností?
Čím je tedy určována únavová životnost hydraulické hadice? Klíčovým indikátorem životnosti hadic je tzv. impulzní zkoušení. Impulzní zkoušení znamená cyklické změny tlaku v hadici, často až na úroveň 133 % pracovního tlaku, při frekvenci až 1,3 Hz, přičemž hadice je zajištěna v 90° nebo 180° konfiguraci.
Minimální výkonnostní parametry hadice jsou obvykle definovány normou EN nebo ISO. Konstruktér, který hledá hadici vhodnou pro svůj projekt, si může zobrazit parametry impulzní zkoušky spojené s těmito normami a deklarovaný počet únavových cyklů.

Náskok před trendy
Dalším stále významnějším faktorem při výběru opletené hydraulické hadice je poloměr ohybu. Výběr hadic se však bohužel často řeší podružně. Dnes se konstrukce terénních a stavebních vozidel zaměřuje na velikost a hmotnost, aniž by došlo ke snížení výkonnosti či zhoršení vlastností. Kompaktnější a lehčí stroj přináší nižší spotřebu paliva, což je faktor, který v současném klimatu inflačních nákladů nabývá na významu. Přestože konstrukce kompaktního stroje dává z ekonomického i ekologického hlediska jednoznačný smysl, následně vyvstává potřeba zajistit hydraulickou hadici s malým poloměrem ohybu, která umožňuje instalaci v omezeném a stísněném prostoru.
I když by inženýři měli hadici zohlednit v době návrhu systému, lze již nyní zajistit robustní opletenou hydraulickou hadici s dlouhou životností, která současně nabízí malý poloměr ohybu. Konstruktéři strojů tak mohou vytvářet kompaktnější jednotky.

Nic neponechat náhodě
Kromě dlouhé, měřitelné únavové životnosti a malého poloměru ohybu by výrobci OEM měli také hledat hadici s vysokou úrovní odolnosti proti otěru, protože v mnoha aplikacích se nelze vyvarovat kontaktu s jinými prvky stroje. Hledejte výrobce, který dokáže nabídnout řadu různých materiálů vnějšího pláště. Pokud je využití obzvláště náročné, některé z dnes dostupných pokročilejších materiálů vnějšího pláště mohou nabídnout několikasetnásobně vyšší odolnost proti otěru než hadice se standardním pryžovým krytem.
Aetna 2 PAREU913A 462EVODalším důležitým faktorem je skutečnost, že vybraná hadice bude vyžadovat ověření s koncovkami. Pouze hadice se schválenými koncovkami zajistí bezpečnou a spolehlivou montáž. Opět platí, že renomovaný dodavatel bude schopen nabídnout odborné poradenství.
Dalším faktorem ovlivňujícím rozhodnutí při výběru hadice je kompatibilita kapalin. Zde se snažte zajistit hadici, která je vysoce vhodná nejen pro konvenční minerální hydraulické oleje, ale také pro nejnovější biologicky odbouratelné oleje šetrné k životnímu prostředí.

Pilíř podpory
Nalézt ideální hadici pro konkrétní využití je samozřejmě jedna věc, ale je současně zajištěna požadovaná úroveň podpory? K hydraulické hadici je snadné přistupovat jako k běžné komoditě, která se nakupuje z katalogu nebo na webových stránkách, ale při takové koupi nejspíš není poskytována zákaznická ani technická podpora. Daleko moudřejší strategií je nakupovat od renomovaného výrobce, zejména takového, který dokáže doložit svou pověst v oblasti technických inovací, celosvětových laboratorních zdrojů a investic do výzkumu a vývoje. Najděte dodavatele s globální zákaznickou a technickou podporou, možná i takového, který je připraven vyvinout, vyrobit, ozkoušet a schválit hadici (v jedné velikosti) pro konkrétní využití. Ne každý výrobce hadic má potřebné zázemí a flexibilitu, aby mohl takové komplexní služby nabídnout.
Aetna 3 PAREU913A HoseTestiVýběr dodavatele, který v oblasti výroby, kvality a zkoušení pracuje podle mezinárodních standardů, rovněž jednoznačně přispívá k zajištění spolehlivosti a bezpečnosti hadic. Je pravděpodobné, že přední výrobce hadic bude mít zástupce svého technického týmu v řídicích výborech agentur pro normalizaci. Dále je důležité, abyste vždy spolupracovali s dodavatelem, který dokáže doložit nepřetržité zlepšování a pravidelné investování do nejnovějších technologií výroby hadic.

Nový všestranný model 462 EVO
Společnost Parker Hannifin splňuje všechna tato obchodní kritéria i kritéria podpory, a navíc přináší novou hadici 462 EVO, která nabízí o 67 % delší únavovou životnost než produkty předchozí generace, a to především díky nejmodernějším výrobním procesům a normám kvality. Tato hadice také poskytuje mnohem lepší poloměr ohybu a je dostupná s výběrem různých materiálů vnějšího pláště, včetně vysoce robustního pláště ST (Super Tough), u kterého je materiál pokryt ultravysokomolekulární polyetylenovou fólií zajišťující až 450násobně vyšší odolnost proti otěru než standardní pryžové pláště.

Hadice No-Skive 462 EVO, stejně jako její předchůdce, má pracovní tlak vyšší než standardní specifikace (až 425 bar / 42,5 MPa), přičemž rozsah provozních teplot se pohybuje od –40 do +100 °C. Je nutné poznamenat, že ačkoli společnost Parker zkouší hadice 462 EVO při vyšším než jmenovitém pracovním tlaku, z důvodu bezpečnosti a životnosti soustavy by uživatelé nikdy neměli překročit zveřejněný maximální pracovní tlak hadice a/nebo koncovky.

Díky vylepšené úrovni odolnosti a kompaktnosti bude tento skutečně všestranný model přínosem pro každého v odvětví stavebních zařízení, manipulace s materiálem či průmyslových strojů. Specifikace opletené hydraulické hadice 462 EVO nyní překračují průmyslové normy EN 857-2SC a ISO 11237 typ 2SC. Spolu s koncovkami řady Parker 48 je nová hadice jednou z nejodolnějších, nejspolehlivějších a nejpřizpůsobitelnějších na trhu.

Autor: Luca Pozzi, produktový manažer pro hadice, divize Polymer Hose Division Europe, Parker Hannifin

www.parker.cz