U většiny zařízení je vyžadována co možná nejdelší životnost motorů, neboť jejich výměna je nákladná i pracná. Zároveň jejich provoz mimo optimální parametry zvyšuje jejich energetickou spotřebu. Měření elektrických parametrů, izolačního odporu a měření pomocí termokamery jsou tři testy, které umožní včasné řešení problémů s motory, pohony a jejich ovládacími panely a prodloužení jejich provozní životnosti. Termokamery při společném použití umožňují detekci potenciálních problémů, zatímco měřiče izolačního odporu a elektrických parametrů pomohou určit jejich příčinu.
Ruční termokamery, jako je například Fluke Ti125, pomohou zaznamenávat teploty na celé řadě motorů od výkonu 5 k až po 1 000 k. Termokamera je vhodná pro bodové kontroly, pro zjištění, zda motory a související elektrické panely nepracují při příliš vysokých teplotách, a pro odstraňování problémů, tedy pro zjištění konkrétního vadného komponentu, který je příčinou problému. Dále umožňuje kontrolu nevyváženosti fází, vadných spojů a abnormálního přehřívání napájecích elektrických vedení.
Multimetr se schopností měření izolačních parametrů, jako je například Fluke 1587, umožní provedení většiny zbývajících testů, které jsou pro identifikaci problémů a pro údržbu motorů potřebné. Vyskytnou-li se u motoru problémy, zkontrolujte napájecí napětí a následně proveďte měření izolačních parametrů spouštěče a ovládacích kontaktů, změřte izolační odpor vedení a zátěžových okruhů vůči uzemnění a odpor vinutí mezi fázemi a mezi fází a uzemněním.
O měřeních pomocí termokamery
Snímek s teplotní mapou motoru poskytne mnoho informací o jeho kvalitě a stavu. Přehřívání motoru má za následek rychlé zhoršování vlastností jeho vinutí. Každé překročení konstrukční teploty vinutí motoru o pouhých 10 °C má ve skutečnosti za následek zkrácení životnosti izolace vinutí o 50 %, a to i tehdy, je-li přehřátí pouze dočasné. Pokud je teplota naměřená ve středu skříně motoru abnormálně vysoká, proveďte kontrolu motoru pomocí termokamery a zjistěte přesně, co je zdrojem vysoké teploty – zda se jedná o vinutí, ložiska nebo spojku. Nevyvážené zatížení, ať již normální nebo mimo specifikaci, má za následek stejnou teplotu v celé fázi nebo v části okruhu, která je poddimenzována/přetížena. Podobné projevy má i harmonická nevyváženost. Je-li celý vodič teplý, může to být důsledkem buď poddimenzovanosti nebo přetížení; zkontrolujte jmenovité hodnoty a skutečné zatížení, abyste zjistili, o který stav se jedná.
O testování izolačního odporu
Izolační problémy v motorech a pohonech jsou obvykle způsobeny nesprávnou instalací, znečištěným prostředím, mechanickým namáháním nebo stářím. Testování izolace lze snadno kombinovat s pravidelnou údržbou motoru pro identifikaci její degradace před samotným selháním, a také během procesu instalace pro ověření bezpečnosti a výkonu systému. Testery izolace používají stejnosměrné napětí a měří výsledný proud. To jim umožňuje vypočítat a zobrazit odpor izolace. Test ověřuje vysoký izolační odpor mezi vodičem a zemí nebo vysoký izolační odpor mezi sousedními vodiči. Dva běžné příklady zahrnují testování izolace vinutí proti skříni motoru a kontrolu odporu fázových vodičů proti skříni. Multimetry s možností testování izolačního stavu kombinují funkce potřebné k prověřování motorů, pohonů a elektrických problémů, od měření základního napájení až pro kontaktní teplotu. Hlavním rozdílem je, že testy izolačního odporu se provádí na odpojených systémech, zatímco elektrické a tepelné testy jsou téměř vždy prováděny pod napětím, nebo na systémech v plném provozu.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.