Google překladač: English Deutsch

Na konci roku 2014 vyhlásila společnost Philips unikátní soutěž o let do vesmíru – Philips Space Challenge. Soutěžící se přihlašovali prostřednictvím speciálního webu. Na základě informací, které o sobě uvedli, a své motivace pro let do vesmíru postoupili semifinalisté do G-campu. Zde plnili úkoly, které měly otestovat jejich zdatnost. Vítězem, a druhým Čechem, který se podívá do vesmíru, se stal Robin Polden.

panas

Do soutěže se přihlásilo více než sto zájemců, kteří se zaregistrovali prostřednictvím formuláře na webových stránkách společnosti Philips. Odborná porota složená z organizátora a pořadatele vybrala třicet semifinalistů. Následoval G-camp, při kterém byly posuzovány sportovní, psychologické, matematické a dovednostní předpoklady. Hodnotila se například jízda na čas s lunárním vozítkem, ovládání bojové stíhačky F16 na simulátoru nebo zapojení jednoduchého elektrického obvodu. V neposlední řadě se testovalo tělovýchovné nadání, protože výherce bude vystaven během letu značnému přetížení. Vše bylo zakončeno písemným testem střední úrovně z anglického jazyka.

„Na základě výsledků byli určeni tři nejlepší soutěžící. Výherce je však jeden – tím se stal Robin Polden. Zbývající dva jsou určeni jako náhradníci – Luděk Dytrt a Lukáš Fiala. Tím to však pro nejlepšího soutěžícího Robina Poldena zdaleka nekončí," říká Stanislav Krupa, marketingový manažer Philips. „Čeká ho cesta na ostrov Curacao, výcvik ve vesmírném středisku a následně samotný let," dodává. Let vesmírným speciálem společnosti XCOR Space Expeditions by se měl uskutečnit v průběhu roku 2016.

Vítězné video zde:
https://www.youtube.com/watch?v=s7gPoQTN6HE

Jedinečný zážitek na celý život
Hlavní cenou soutěže o let do vesmíru je série zážitků, které si výherce bude pamatovat po celý život. Letiště pro lety do vesmíru je umístěno na karibském ostrově Curacao. Tento ostrov je ideální díky stabilnímu dobrému počasí a také kvůli vizuálním zážitkům, které nabízí pohled na magicky modré moře a bílé písčité pláže.

Výcvik v Karibiku
Ještě než vítěz soutěže usedne do vesmírného „taxíku" americké soukromé společnosti zabývající se mj. vesmírnou turistikou XCOR Aerospace, bude muset projít finálním tréninkem, který absolvují skuteční astronauti. Instruktoři ho v rámci Mission tactics zasvětí do všeho, co musí o letu do vesmíru vědět. Pak absolvuje čtyři simulace. První na tzv. Desdemona simulátoru, který velmi reálně simuluje různé přetížení, a to až do úrovně 3,3 G (při opravdovém vzletu zažije úroveň 4). Následovat bude let s instruktorem tryskáčem Albatros L39 české výroby. V G-centrifuze (odstředivce) si vyzkouší účinky přetížení a instruktoři jej naučí techniky, jak se s ním vyrovnat, a dokonce si ho užívat. Pokud jej instruktoři na let do vesmíru doporučí, bude nakonec absolvovat Zero-G flight, tedy beztížný let díky speciálně vybavenému letadlu, které simuluje nulovou gravitaci během manévru zvaného parabola, který se během letu bude opakovat 20–30krát. Vítěz soutěže tak zažije stejné pocity jako astronauti a bude moci trénovat některé úkony v podmínkách beztíže. Pak již bude připraven vyrazit na cestu do vesmíru.

Vzlet raketového letounu Xcor Space Expeditions bude náročnější, protože se při něm obrovskou rychlostí vystoupá kolmo vzhůru a během minuty letoun překročí rychlost zvuku! „Vrcholu dráhy ve výšce 100 km by měl letoun dosáhnout během 4 minut! Posádka tedy zažije doslova autentický zážitek kosmického raketového startu," říká Stanislav Krupa, marketingový manažer Philips.

Philips a vesmírné technologie
Spojitost značky Philips s tímto ojedinělým projektem není náhodná. Pojítkem je za posledních 75 let neúnavné vyvíjení průlomových technologií a přinášení inovací, jež nalézají své místo v řadě vesmírných projektů. A zároveň jsou využitelné i v předmětech denní potřeby. Příkladem je nový holicí strojek Philips Series 9000.

Philips se účastnil se řady zásadních vesmírných projektů díky strategicky uzavíraným partnerstvím. Aktuálně spolupracuje se společností XCOR Space Expeditions, která se zaměřuje na komerční lety do vesmíru a usiluje o trvale udržitelné dálkové lety. Zkušenosti získané v rámci tohoto partnerství Philips uplatňuje i v technologiích budoucnosti v oblasti pánského holení a stříhání. Nový holicí strojek Philips Series 9000 tak mohl být testován i ve stavu beztíže. Obě společnosti sdílejí zájem o vyspělou techniku, inovace a snaží se umožnit obyčejným mužům zvládnout jakoukoli výzvu.Kalendář akcí

<<  Leden 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..