Google překladač: English Deutsch

  • Evropské fondy nabízí v programovém období 2014 - 2020 České republice 20,5 miliard EUR pro regionální rozvoj
  • Otevírá se tím příležitost pro modernizaci osvětlení našich měst a obcí
  • Globální přechod k LED technologiím by znamenal celosvětové úspory 130 miliard EUR ročně
  • Platforma inteligentních systémů osvětlení Philips IntelligentCity nabízí flexibilní a efektivní řešení osvětlení měst a obcí

Společnost Philips uspořádala 28. 5. setkání u kulatého stolu na téma "Evropské dotační fondy a renovace infrastruktury měst a obcí v ČR v programovém období 2014 - 2020" za účasti představitelů z Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva vnitra, Státního fondu životního prostředí, Komory statutárních měst ČR, hospodářské komory a dalších odborníků s cílem diskutovat o možnostech moderního osvětlení pro města. Evropské strukturální fondy v období 2014 – 2020 nabízejí zemím střední a východní Evropy možnost čerpání dotací na modernizaci infrastruktury.

osvetleni

Nové možnosti pro česká města
V rámci příštího programového období může Česká republika získat z evropského rozpočtu pro regionální rozvoj 20,5 miliard EUR, přičemž celkově bude v rámci celé EU rozděleno 183,3 miliard EUR. 10 % ze strukturálních fondů je určeno na projekty zaměřené na úspory energie. To otevírá nové příležitosti pro obce, které chtějí zefektivnit svoji infrastrukturu, ale doposud neměly na tyto projekty finanční prostředky. Ministerstvo životního prostředí proto vybízí municipality a regiony k přípravě projektů pro rozvoj měst a obcí.
Předpokládaný růst spotřeby elektrické energie České republiky v letech 2015 až 2050 je téměř 37 % . S ohledem na skutečnost, že venkovní a vnitřní osvětlení tvoří až 19 % celkové světové spotřeby elektřiny, je v této oblasti významný prostor pro úsporné osvětlovací systémy. V globálním měřítku by úplný přechod na nejmodernější LED technologie znamenal úspory energie a nákladů ve výši 130 miliard EUR .
Veřejné osvětlení v České republice se dlouhodobě potýká s podfinancováním, protože v programovém období 2007 – 2013 nebylo součástí dotační politiky a nebylo tak možné přímo na tuto oblast čerpat evropské dotace. V případě modernizace zastaralého osvětlení moderními LED řešeními se předpokládá úspora nákladů ve výši 50 až 75 %. Úspora energie tak může být zdrojem až 1,8 miliard Kč ročně, ale je pouze jednou z výzev, kterým města čelí. V dlouhodobém horizontu bojují s financováním údržby osvětlovací soustavy a zajištěním odpovídající kvality osvětlení, která je klíčová z hlediska vytváření bezpečného a příjemného prostředí ve městech.
Nejmodernější technologie pro města
Vývoj v osvětlení postupuje rychlým tempem a technologie LED přináší výhody jak pro spotřebitele, tak i pro obce, životní prostředí a celou ekonomiku. Ekonomické výhody LED osvětlení lze dále znásobit využitím nových obchodních modelů, jako je PPP nebo Energy saving contracting , které nabízí úsporu celkových nákladů až 80 % během pěti let.
IntelligentCity: inteligentní řešení pro města
IntelligentCity je integrované řešení společnosti Philips, které pomáhá městům přizpůsobit osvětlení různým potřebám, jako jsou neustálý růst počtu obyvatel, snižování spotřeby energie a propojení služeb v městské infrastruktuře. První instalace tohoto projektu na světě proběhla v Praze, a umožňuje vzdálenou kontrolu, přizpůsobení, správu a údržbu veřejného osvětlení dle aktuálních potřeb.
Cílem společnosti Philips je přispět k vytváření příjemné atmosféry ve městech a obohatit jejich identitu pomocí osvětlení. Společnost Philips spolupracuje se zástupci měst, urbanisty, architekty a designéry na vytváření jedinečných a udržitelných projektů. Ta zahrnují návrh, implementaci a realizaci osvětlení veřejných budov, historických památek, ulic, parků a veřejných prostranství.
„Města mají možnost plánovat, kontrolovat a spravovat veřejné osvětlení bezpečným, jednoduchým a efektivním způsobem. Řešení, která nabízíme, mohou být v blízké budoucnosti propojena s řadou dalších městských služeb, včetně energie, dopravy, nebo komunálními službami s cílem zajistit opravdovou propojenost městské infrastruktury," říká Jiří Tourek, generální ředitel Philips Česká republika.Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news