Google překladač: English Deutsch

Společnost JTI Switzerland vyrábí ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně pro značky jako Camel a Winston. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když ji poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení úspory energie ve výši 30 % byli s rozhodnutím o implementaci opatrní. "Z čistě fyzikálního hlediska je k roztavení 1 kg granulí lepidla zapotřebí přibližně 0,1 kWh," vysvětluje Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI. „Je to stále stejné množství energie. Úspory tedy musí vycházet z konstrukce tavicího zařízení, vyhřívané hadice a aplikační hlavy." Tým údržby JTI se rozhodl provést provozní test, který podpořilo i vedení společnosti.

Kaletech 1 clanek---tavna-j

Výchozí podmínky byly definovány v únoru 2022 a na zkušební linku byl instalován samostatný elektroměr. Po dobu 14 dnů zaznamenávali pracovníci JTI aktuální spotřebu lepidla a energie stávajícího aplikačního systému v horizontálním kartonážním stroji. Poté společnost Robatech využila jednodenního okna pro údržbu a zdarma nainstalovala testovací systém: tavicí jednotku Vision S, dvě vyhřívané hadice Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond. Nový aplikační systém byl uveden do provozu ještě týž den. Následovalo dalších 14 dnů měření. Martin Berli ze společnosti Robatech vzpomíná: „Starý systém zůstal stále instalován v paralelním pohotovostním režimu. To byla pro společnost JTI jakási pojistka. Věděl jsem však, že riziko výpadku výroby je nízké. Naše systémy pro nanášení lepidla mají dostupnost přes 99 % a jejich provoz je bezproblémový."

48% ÚSPORA ENERGIE PŘI APLIKACI TAVNÉHO LEPIDLA
Po zkušebním provozu došlo k vyhodnocení měření. „Očekávali jsme úsporu energie ve výši 33 %, protože víme, že Robatech zachází s čísly opatrně," shrnuje Adrian Vonesch ze společnosti JTI. "Skutečnost, že na konci testu naměříme o 48 % nižší spotřebu energie ve srovnání se systémem jiného výrobce, všechny překvapila." Je zřejmé, že nové systémy Vision a Performa přinášejí do průmyslové aplikace lepidel větší energetickou účinnost. "Pomocí nových izolačních technik se našemu vývojovému týmu podařilo výrazně snížit tepelné vyzařování z tavného tanku a vyhřívané hadice," říká Martin Berli. "Performa není na vnější straně horká na dotek jako jiné hadice. Kromě toho je Performa plně izolovaná v místech připojení a délku hadice optimálně přizpůsobujeme výrobě. Tímto způsobem snižujeme zbytečné tepelné ztráty."
Kaletech 2 clanek---vyroba-


O 24 % NIŽŠÍ SPOTŘEBA LEPIDLA
Martin Berli také uvádí, že od doby provozního testu je na lepení kartonů na bývalé zkušební lince potřeba o 24 % tavného lepidla méně. „Je to jednoduše otázka optimálních parametrů nastavení. Náš servisní tým je zná a dokáže je nastavit pro jakýkoli systém nanášení lepidla."
Udržitelnost a snižování energetické náročnosti je v současné době velké téma výrobních podniků. V současné době je dokonce možné zažádat o dotaci na realizaci úsporných zařízení v podobě nákupu nových úspornějších technologií. Výše dotace je v rozmezí 0,5–200 milionů Kč a představuje 35–60 % celkově investované částky. Nové tavné jednotky Vision, hadice Performa a aplikační hlavy Robatech jsou tak ideálním kandidátem, který splní podmínky úspory. Pokud vás zajímá o technologii a dotacích více, obraťte se na naše kolegy v Kaletechu. Vision si budete moct také prohlédnout na veletrhu EmbaxPrint, kde bude vystaven na expozičním stánku Kaletechu a také v rámci živé ukázky expozice PackagingLive.

Kaletech clanek---Adrian-VoAdrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI

Kaletech lg 1 RGB FINAL



www.kaletech.cz

48% ÚSPORA ENERGIE PŘI APLIKACI TAVNÉHO LEPIDLA



Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..