Google překladač: English Deutsch

Laserové značení je metoda pro efektivní a levné značení různých objektů laserovým paprskem. Principem laserového značení je optická modifikace povrchu po působení laserového paprsku. V porovnání s dalšími technologiemi značení, jako je například kontinuální inkjet systém a mechanické značení, má laser spoustu nesporných výhod, jako je velká rychlost značení, nízká cena (nemá spotřební materiál), vysoká a stálá kvalita značení, opakovatelnost značení, stálost značení, bez kontaminace, možnosti značení velmi malých znaků a velmi vysokou flexibilitu pro automatizaci.

leonardo obr3 S

Optická změna povrchu materiálu může nastat na základě různých procesů:
– odebrání materiálu (gravírování), někdy se používá pro odebrání obarveného, lakovaného povrchu
– roztavení kovového nebo plastového materiálu, které pak mění strukturu
– jemné shoření materiálu (karbonizace), například papír, lepenka, dřevo nebo polymery
– transformace (odbarvení) nebo barevná změna s pigmenty (průmyslová laserová aditiva) v plastovém materiálu
– expanze polymeru, například když se přidané polymery odpaří
– generování povrchových změn, jako jsou malé bublinky, napěnění materiálu, uvolnění plynu

CO2 laser nebo vláknový laser
Lasery na bázi CO2 s vlnovou délkou okolo 10 um s nízkým výkonem jsou nejčastěji vhodné pro značení organických materiálů, ale tato vlnová délka není vhodná pro značení kovů. Pro kovy je vhodnější vlnová délka okolo 1 um, generovaná diodami pumpovaným laserem, například Nd:YAG nebo Nd:YVO4, ale i moderními polovodičovými vláknovými lasery. Pro značení se používá výkonů 10 W až 100 W. Některé materiály, jako je zlato, mají nízkou absorbci vlnové délky 1 um a proto se používá poloviční vlnová délka – jako je 532 nm pro zelený laser, která je vhodná i pro značení některých těžko označitelných plastů. Solaris Laser má v nabídce kompletní rozsah uvedených vektorových laserů se skenovací hlavou pro vychylování paprsku. Nová nabídka Solaris laserů je i v UV spektru pro speciální značení.

Značení vícevrstvých materiálů do mezivrstvy
Zvláštní vlastností laserového paprsku je možnost značení do různých vrstev vícevrstvých materiálů nebo značení dovnitř dílů a součástek. K tomuto typu značení se využívá pronikání laserového paprsku přes transparentní vrstvy plastového materiálu a následné absorbci energie laserového paprsku až na druhé vrstvě materiálu. Tento efekt je velmi vhodný pro značení špatně přístupných míst, jako jsou například přední světla automobilů. Paprsek zeleného laseru pronikne přes horní vrstvu transparentního skla bez ovlivnění a značí uvnitř světlometu auta na druhý (například černý) plast. Jde o bezkontaktní značení do již uzavřeného dílu. Solaris Laser využívá tuto technologii s úspěchem v automobilovém, zdravotním a leteckém průmyslu. Díky studenému zelenému světlu zeleného laseru nedochází k hoření materiálu a tedy ani k tvorbě zplodin a kontaminaci uvnitř uzavřeného produktu. Solaris laser je určen pro automatizaci průmyslového značení.

www.lt.cz

leonardo obr2 Z

leonardo obr1 S

 Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..