Google překladač: English Deutsch

V posledních měsících je situace ve strojírenství optimistická. Především oblast automotive zaznamenala jedny z nejlepších výsledků ve své historii. Mnoho odpovědných pracovníků proto začalo intenzivně zvažovat investice do strojního vybavení, především strojů s CNC řízením.

fanuc 1

Tento článek chce ukázat, proč je jedním z nejlepších řešení pro frézovací, vrtací a závitovací operace, koupě vertikálního frézovacího centra Robodrill řady Alfa DiA japonského výrobce FANUC.

fanuc 2Historie a kvalita řešení koncepce
Stroje Robodrill byly vyvinuty a uvedeny na trh firmou Fanuc v 70. letech minulého století především jako reprezentant kvalit řídicího CNC systému, který je nosným produktem této japonské firmy. Proto byl kladen mimořádný důraz na kvalitu mechanického konceptu daného stroje, tak, aby mechatronika stroje byla důstojným partnerem jeho elektronické části. Konstruktéři se zaměřili především na jednoduchost a přímočarost. A byli úspěšní. Vytvořili koncept, který je schopen dalšího vývoje a vylepšování, o čemž svědčí současné modely frézovacích center Robodrill.

fanuc 3Dnešek a současné nároky
V současnosti je jedním z hlavních kritérií při rozhodování, který stroj je nejvhodnější pro investici, jeho flexibilita. A Robodrilly flexibilní jsou: Jejich konstrukce je dostatečně tuhá i pro obrábění houževnatých materiálů. Řídicí systém je pružný, uživatelsky příjemný a umožňuje rychlou změnu výrobního programu. Kapacita zásobníku nástrojů (až 21 pozic) je dostatečná pro obrábění složitých dílců i dlouhý provoz bez obsluhy operátorem. Softwarová kontrola životnosti nástroje navíc umožní maximální využití nástrojů. Rozsah pracovních drah (700×400×330 mm) a odpovídající pracovní prostor jsou dostatečné pro většinu aplikací. Varianty vřeteníku s 10 000 a 24 000 ot/min umožňují použití nejnovějších řezných materiálů, v souladu s řídicím systémem jsou stroje řady Alfa DiA vhodné i pro aplikace v oblasti výroby forem. Vedlejší časy jsou výrazně redukovány akcelerací 1,5 G ve všech osách a dosahovanými rychlostmi posuvů 54 m/min. Na efektivitě obrábění se dále podílí i rychlá výměna nástroje, která má hodnotu 1,6 s při hodnocení tříska-tříska.

Zároveň firma FANUC dodává i přímo poháněný otočný stůl (4. osu) DDR 260i, jeho přesnost polohování je excelentní a rychlost otáčení (až 200 ot/min) umožňuje pohlížet na strategii obráběcího procesu pod novým úhlem. Změna polohy o 180° za 0,2 sekundy je podstatně rychlejší než výměna nástroje.

Další výhodou řešení „Vše z jednoho zdroje" je i unikátní stolové řešení čtvrté osy DDR 260i ve spojení s otočnou podpěrou, kdy obě části jsou umístěny na stole, který je dostatečně široký, aby zůstal zachován plný rozjezd osy X (dostatečně prostorné boční krytování stroje tuto koncepci umožňuje).

Tento článek ukázal jen několik málo předností strojů FANUC Robodrill, byl zaměřen spíše na řešení mechanotronických částí stroje. V dalším článku zdůrazním výhody inteligence a otevřenosti řidícího systému. O kvalitě těchto strojů svědčí i vysoký počet strojů, který je provozován při úplné spokojenosti zákazníků v České i Slovenské republice.

www.fanuc.cz

fanuc 4

 Kalendář akcí

<<  Listopad 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..