Google překladač: English Deutsch

Produktivita a ekonomický úspěch každého zařízení závisí z velké části na kvalitě vybraných dílů lineárního vedení. Tyto díly často rozhodují o tom, s jakým úspěchem se zařízení setká na trhu, a tedy pomáhají výrobci získat konkurenční výhodu. Z toho důvodu je nutné, aby vedení bylo možné přesně přizpůsobit požadavkům aplikace, v ideálním případě s využitím standardních dílů.

skf obr2

Lineární profilové vedení SKF řady LLT dokáže splnit výše zmíněné základní požadavky trhu nejen po stránce přizpůsobivosti, začleněním široké škály velikostí, vozíků a příslušenství v různých předpětích a třídy přesnosti, ale také po stránce vysoké kvality a tradice, která je již více než sto let úzce spjata se značkou SKF.

Základem profilového vedení je modularita. Jednotlivé aplikace se liší požadavky na rychlost, přesnost i provozní prostředí a modulární koncepce umožňuje téměř vždy navrhnout vhodné hospodárné řešení.

skf obr1Profilové vedení LLT je vyráběno v uspořádání vnitřní geometrie do X se stykovým úhlem 45° mezi valivými tělesy a oběžnými dráhami. Takové řešení zajišťuje rovnoměrné rozdělení únosnosti ve všech hlavních směrech zatížení, a tedy vyšší flexibilitu konstrukce, protože vedení lze umístit do libovolné polohy. Navíc úchylky rovnoběžnosti a výšky, které se vyskytují ve více osovém systému, tak mohou být účinněji kompenzovány, a tím je zajištěn hladký chod za nejrůznějších provozních podmínek.

Kompletní sortiment profilového vedení LLT zahrnuje tři základní typy vozíků – krátký, standardní a prodloužený. Vozíky v takzvaném přírubovém provedení umožňující montáž ze spodu i shora, přičemž u provedení se standardní a zvýšenou výškou se montáž provádí pouze shora. Rozsah velikostí je v rozmezí 15 až 45. Tento údaj odpovídá vždy šířce základní kolejnice. Vozíky lineárního vedení jsou již ve výrobě naplněny plastickým mazivem. Plastické mazivo uložené v koncových deskách zajišťuje nepřetržité mazání obíhajících kuliček. Na obou koncích vozíku se nacházejí závitové mazací otvory pro připojení automatického mazacího systému. Každý vozík je standardně vybaven jednou mazací hlavicí. Vozíky jsou opatřeny těsněními se dvěma těsnicími břity na obou koncích, a dále bočním i vnitřním těsněním. Uvedená soustava těsnění zajišťuje vysoce účinnou ochranu vnitřních dílů, a tím také delší provozní trvanlivost. Velmi zajímavou možností je také provedení vozíků s těsněním s extrémně nízkým třením, které jsou vhodné zejména pro aplikace v lékařských strojích nebo v aplikacích pro výrobu polovodičů.

Druhým základním stavebním prvkem lineárního profilového vedení jsou kolejnice. Kromě standardních provedení s montáží shora a zatěsněním montážních otvorů pomocí plastových krytek a montáží ze spodu, kdy horní část kolejnice je zcela hladká, přibylo do nabídky SKF nové provedení s montáží shora a kovovými krytkami. Tento typ krytek nalezne své uplatnění například v aplikacích u svářecích strojů, kde není prostor pro zakrytí kolejnice.

Nedílnou součástí profilového lineárního vedení je také celá řada příslušenství obsahující přídavná těsnění, kovové břity, domazávací konektory nebo adaptér. Nově do sortimentu SKF přibyla možnost zakrytování celého systému pomocí krycího měchu schopného dle typu krátkodobě odolat teplotám až do výše 260 °C. Pro zvýšení odolnosti zejména proti korozi nabízí SKF rovněž kolejnice v provedení s tenkým chromovým povlakem a vozíky s niklovými pláty.

Hlavní rozměry vedení s profilovou tyčí SKF odpovídají DIN 645-1, čímž je dosažena úplná zaměnitelnost se všemi vedeními podle DIN. Celosvětová prodejní a distribuční síť SKF zaručuje dostupnost náhradních dílů a podporu všech systémů na celém světě.

Typickými aplikacemi, kde je možné lineární profilové vedení LLT využít, jsou manipulační, balicí a tiskařské stroje, stroje pro vstřikování plastů, dřevoobráběcí stroje a v neposlední řadě také lékařské přístroje nebo stroje obráběcí.

V rámci procesu zkvalitnění služeb zákazníkům SKF spolupracuje se specializovanými lineárními partnery. Spojení s SKF je postaveno nejen na spolehlivých dodávkách lineárních systémů, ale také na zkušenostech, know-how a skladovém a servisním zázemí.

Autor: Ing. Karel Vinš, SKF CZ, a.s.

www.skf.cz

skf obr3Kalendář akcí

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..