Google překladač: English Deutsch

Stroje americké provenience HAAS jsou široké technické veřejnosti dobře známé – firma TEXIMP, která zajišťuje jejich prodej i servis, jich na český trh od roku 2000 dodala již přes 1 500. Portfolio firmy HAAS představuje širokou paletu strojů od CNC soustruhů až po vertikální a horizontální obráběcí centra v takovém rozsahu, že vybrat si umí téměř každý zájemce. Je také samozřejmé, že z hlediska parametrů se stroje HAAS řadí mezi světovou špičku.

wemac obr2

Parametry dnešních obráběcích strojů ovšem přináší i určitá rizika, která je třeba při pořizování nové technologie zohlednit. Například vysoké hodnoty otáček vřeten v kombinaci s pracovními tlaky chladicích kapalin v řádu desítek barů při obrábění vytváří mohutný oblak olejového či emulzního aerosolu, který je nejen vysoce nebezpečný lidskému zdraví, ale poškozuje též drahou elektroniku vlastního obráběcího stroje a v neposlední řadě i budovu, ve které je stroj provozován. Je proto rozumné stroj co nejdříve osadit vhodným filtračním systémem, který tento problém vyřeší.

Pojďme se nyní podívat na výsledek spolupráce mezi firmou TEXIMP s.r.o., která stroje HAAS dodává, se společností WEMAC s.r.o., která je často osazuje vhodnými odlučovači aerosolů.

Firma WEMAC s.r.o., která se dlouhodobě specializuje na odsávání a filtraci olejových mlhovin resp. emulzních aerosolů a suchého kovového, grafitového popř. jiného prachu, v současné době nabízí velmi širokou škálu různých filtračních systémů, od malých a lokálních jednotek až po složité, sofistikované systémy. Praxe ukazuje, že pro stroje HAAS jsou optimální lokální instalace dynamických separátorů FILTERMIST.

Odlučovače FILTERMIST jsou k dispozici celkem v sedmi velikostech, pro každý stroj lze proto zvolit optimální kapacitu, která odpovídá velikosti odsávaného pracovního prostoru. Dobrou představu získáme po návštěvě ve firmě FIEDLER CNC TECHNOLOGY spol. s r.o. Klášterec nad Orlicí, jejíž ředitel Ing. Václav Fiedler se na základě zkušeností jiných uživatelů rozhodl tímto způsobem vyřešit problém s aerosoly i ve vlastní výrobě.

Ve firmě FIEDLER CNC TECHNOLOGY s.r.o. jsou v současnosti v provozu (mimo dalších strojů) následující stroje HAAS:
– CNC soustruh SL-10, 1 kus,
– CNC soustruh SL-20, 1 kus,
– CNC soustruh SL-30, 1 kus,
– CNC vertikální centrum VF-2, 1 kus,
– CNC vertikální centrum VF-3, 2 kusy.

CNC soustruh SL-10 je malý kompaktní stroj, pro který je vhodný odlučovač S-400 s kapacitou 425 m³/hod. Odlučovač je nutno umístit na malý zvyšovací stojánek, protože na střeše soustruhu není dostatečný prostor pro přímou montáž. Spodní, menší příruba zvyšovacího stojánku je uchycena na střeše soustruhu; horní, větší příruba odpovídá montážním připojovacím rozměrům odlučovače. Sací hrdlo odlučovače ústí do vnitřního válce zvyšovacího stojánku a je zatěsněno tzv. těsnicím límcem, který brání nežádoucímu přisávání okolního vzduchu.

CNC soustruh SL-20 je již větší stroj – jak interním odsávaným objemem, tak i prostorem na střeše stroje, kam lze tentokrát odlučovač S-800 s kapacitou 800 m³/hod umístit bez problémů přímo. V tomto případě je přímo do střechy vyřezán otvor, odpovídající průměru sacího hrdla odlučovače. To tak bez jakýchkoliv ztrát ústí přímo do pracovního prostoru stroje a z vnějšku je opět zatěsněno těsnicím límcem.

Dalším strojem s instalovaným odlučovačem je opět CNC soustruh HAAS, model SL-30. Jedná se již o stroj střední velikosti, proto je osazen odlučovačem FX-4002 s kapacitou 1 250 m³/hod, který je namontován na střeše stroje v tzv. sklopném stojanu. Montáž do sklopného stojanu má tu výhodu, že jednak je odlučovač pevně uchycen na stroji a jednak je snazší provádění údržby – v případě potřeby se sklopný stojan i s odlučovačem vyklopí o 90 stupňů a pracovník údržby má po odepnutí klipsen a sejmutí spodního krytu separačního bubnu umožněn snadný přístup do pracovního prostoru.

Stejnou filtrační jednotkou FX-4002 je osazeno vertikální obráběcí centrum HAAS VF-2. Typická konstrukce vertikálních obráběcích center obvykle umožňuje lokální montáž odlučovače přímo na pravou zadní část střechy (pokud zde nevede kabeláž k otočnému stolu apod.). Ideální je opět montáž do sklopného stojánku tak, že sací hrdlo, chráněné mřížkou, ústí přímo do odsávaného pracovního prostoru stroje.

Obdobně jsou montovány odlučovače FILTERMIST i na větší obráběcí centra s tím, že velikosti stroje musí samozřejmě odpovídat i kapacita odlučovače. Pro vertikální centra VF-3 je proto již použit středně výkonný odlučovač FX-5002 s kapacitou průtoku 1 675 m³/hod.

V tuzemsku je v současné době již v provozu cca 7 000 odlučovačů FILTERMIST. S těmito filtračními systémy se pochopitelně můžete setkat nejen na strojích HAAS, ale ke svým strojům je dodávají a nabízejí i další významní výrobci a dodavatelé obráběcích strojů – KOVOSVIT MAS, TAJMAC-ZPS, TOSHULIN, TOS Čelákovice, DMG, MORI SEIKI, MAZAK, OKUMA, TGS Holoubkov, Galika Praha, VASON Vsetín a řada dalších.

Důvodem takové oblíbenosti filtračních systémů FILTERMIST, které dodává a servisem zajišťuje společnost WEMAC spol. s r.o. se sídlem v Praze, je především vysoká účinnost, příznivá cena, nepatrné náklady na provoz a údržbu, nadprůměrná provozní spolehlivost a v neposlední řadě i velmi dobré technické a servisní zázemí dodavatele.

www.wemac.cz

wemac obr5Kalendář akcí

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  6  7  8
  91415
1617202122
23242526272829
3031     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..