Důvodem setkání významných osobností bylo žhavé téma spaloven „Waste to Energy". Výrobní závod společnosti Konecranes and Demag ve Slaném dnes přivítal vzácné hosty z oblasti průmyslu, veřejné správy i diplomacie. Do nitra výroby průmyslových jeřábů nahlédli například velvyslanec Finska Pasi Tuominen, místostarosta města Slaný Pavel Rubík, primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová nebo Miloš Kužvart, výkonný ředitel České asociace oběhového hospodářství. A řada dalších se zájmem o aktuální problematiku Waste to Energy, která byla nosným tématem setkání.
Miloš Kužvart, Pasi Tuominen, Otakar Holubec
„Trend využívat energii ze stále rostoucího množství odpadu je nejen v Evropě zcela patrný. To znamená, že spalovny se budou stavět ve stovkách. Jen Česká republika jich má v plánu postavit čtrnáct do roku 2035," uvedl Otakar Holubec, obchodní ředitel Konecranes. Takových zařízení, která využívají tepelnou energii uvolněnou při spalování odpadů k výrobě elektřiny a tepla, lze najít v EU aktuálně 500. U nás zatím fungují čtyři tzv. ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadu).
Waste to Energy reaguje na tlak na dekarbonizaci a udržitelný rozvoj. Průměrně se v EU na energii promění zhruba 30 % komunálního odpadu. Žebříček vedou Švédsko s Finskem, kde je to téměř 60 %. Česká republika se nemá se svými 12 % čím chlubit. Celkově máme velmi špatné skóre: na skládkách končí 45 % odpadů (www.cewep.eu). „Cirkulární ekonomika je velkým tématem dnešní doby a prioritou ambasády v České republice. Waste to Energy je také jednou z důležitých cest, jak být nezávislý na ruských dodávkách energií," uvedl finský velvyslanec Pasi Tuominen.
Právě v Konecranes and Demag se kromě jiného vyrábějí složité procesní jeřáby do spaloven na energetické využití odpadu. „Sofistikované jeřáby tvoří srdce moderních spaloven a jsou klíčové pro efektivní manipulaci s odpadem. Bezporuchový provoz, vysoká míra automatizace a bezpečnostní prvky umožňují jejich nasazení 24 hodin denně, tři směny po celý rok," řekl Zoltán Gorta, jednatel společnosti. Jeřáby ve spalovně zajišťují klíčové operace – od manipulace s odpady, přes třídění, míchání až po jejich dopravu ke spalovací lince.
Nadnárodní společnost Konecranes se sídlem ve Finsku už dodala do spaloven po celém světě více než 1 400 jeřábů, z nichž mnohé byly vyrobeny právě ve Slaném. Na českém „hřišti" fungují jeřáby ze závodu Konecranes and Demag v nejmladším ze čtyř ZEVO v Chotíkově u Plzně a jeřáby Konecranes budou pracovat také v ZEVO Komořany u Mostu, jehož stavby byla zahájena loni.
Konecranes and Demag, přední výrobce jeřábů v ČR, zaměstnává 250 pracovníků a ročně vyrobí přes 1000 průmyslových jeřábů pro nejrůznější odvětví průmyslu. Obrat společnosti v roce 2024 přesáhl 1,3 mld. Kč. Tradice výroby jeřábů ve Slaném sahá až do 70. let minulého století. Nyní je závod součástí skupiny Konecranes s více než 16 700 zaměstnanci po celém světě a obratem 4,2 miliardy eur (2024).
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.