Google překladač: English Deutsch

Společnost BASF v letošním roce slaví již 150. výročí. Od svého založení ušla velký kus cesty. S více než 350 výrobními závody a 6 závody typu Verbund po celém světě se stala světově největší chemickou společností - vloni její obrat dosáhl rekordních 74,3 miliardy eur a vytvořil čistý zisk 5,2 miliardy eur.

basf1

Prostřednictvím vědy a inovací BASF umožňuje svým zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti a její produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. „Chemie byla, je a bude pro průmysl klíčovým odvětvím. Identifikace sociálních trendů a požadavků, nalezení řešení pomocí výzkumu a vývoje a inovace pro zlepšování života lidí – to je motor, který pohání společnost BASF již od roku 1865. A na našich zkušenostech a úspěších budeme stavět i nadále," říká Dr. Kurt Bock, předseda představenstva společnosti.


Chemická revoluce odstartovala v Německu
Historie společnosti se začala psát roku 1865, kdy byla v německém Ludwigshafenu vybudována společnost Badische Anilin- & Sodafabrik – dnešní BASF. Vznikající firma se na začátku specializovala na výrobu barviv a potřebných anorganických chemických látek. Vrcholem barvířské éry BASF byl rok 1880, kdy se chemikovi Adolfovi von Baeyer podařilo syntetizovat indigo, nejdůležitější barvivo té doby, které je dodnes používáno pro barvení modrých pracovních oděvů a džínsů.
O několik let později následovala výroba čpavku pro hnojiva a následně přišly i plasty. Od té doby se portfolio společnosti neustále rozšiřovalo
a vyvíjelo a dnes jej tvoří vše od chemikálií, plastů, přes speciální chemii
a produkty pro ochranu rostlin až po ropné produkty a zemní plyn.
„Naše produkty a řešení již 150 let přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Na začátku září proto BASF představila svůj nový claim „We create chemistry", který nahradil předchozí slogan „The Chemical Company" a mnohem lépe vystihuje podstatu BASF. Snoubí v sobě totiž nejen inovace, ale také přístup k zákazníkům
a partnerům, kterým poskytuje účelné produkty a řešení založené na chemii. A taková je i naše vize do budoucna, tvořit svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost," říká Edita Hippová, jednatelka společnosti BASF spol. s r.o.

Z historie do současnosti
BASF působí v České republice již 25 let. Oslavy 150. výročí proto proběhly nejen ve velkých světových a evropských městech, ale také v Brně, kde se 28. a 29. května u příležitosti firemního jubilea sešli vrcholní představitelé, partneři a zaměstnanci BASF. Místo konání bylo zvoleno čistě symbolicky, brněnská Adam Gallery (původně vystavěna jako strojní dílny) byla totiž otevřena ve stejném roce jako společnost BASF.
Pro hosty byly připraveny prezentace z oblasti automobilového průmyslu, ochrany rostlin a stavebnictví, které krátkými přednáškami doplnili také dva odborníci spolupracující s BASF. Hosté se rovněž zúčastnili prohlídky speciálně upravených lodních kontejnerů, které obsahovaly zajímavosti
z portfolia společnosti BASF. K vidění tak byly nejen jednotlivé materiály
a výrobky jako například koncept smart forvision nebo novinka e-bike Concept 1865 – Rethinking Materials, ale také vzdělávací panely, které hosty informovaly o výrobě. Oba večery provázela příjemná atmosféra,
o skvělý hudební doprovod se postarali hudebníci filharmonie
a skupina No Name. Zábavnou vsuvku večera pak zajistil komik, kouzelník a trapnomág Richard Nedvěd.
Součástí oslav bylo také vyhlášení českých a slovenských vítězů středoškolské soutěže Hrdinové budoucnosti, jejímž cílem bylo, aby mladší generace pochopila a vzala za svou koncepci udržitelnosti a nalezla pozitivní vztah k vědě, která v tomto ohledu hraje nepostradatelnou roli. Studenti měli za úkol provést vědecký výzkum a vyvinout inovativní udržitelné řešení, které vyřeší zvolený problém v jejich lokalitě. Tímto problémem mohlo být například plýtvání energií ve škole či nadměrná produkce odpadů. V České republice se vítězi stali studenti z týmu Vodaři ze Základní školy a gymnázia Vítkov pod vedením paní Mileny Mačákové, na Slovensku si hlavní cenu odnesli The GMAvengers z gymnázia Matky Alexie v Bratislavě pod vedením pana Andreje Janíka.

150 let v Německu
Největší oslavy 150. výročí BASF proběhly 23. dubna 2015 ve Freirabendhausu v Ludwigshafenu a galavečera se zúčastnilo více než 1 000 významných hostů z oblasti politiky, obchodu, vědy i společnosti. Vše nejlepší do dalších let BASF popřála také německá kancléřka Angela Merkelová a premiérka spolkové země Porýní - Falcko Malu Dreyer.
Jedním z vrcholů akce byla také premiéra hudební kompozice „Symfonie No. 8: Water Dances", kterou přímo pro BASF složil anglický skladatel Michael Nyman. Skladba vznikla za pomoci zaměstnanců, jež po celém světě zaznamenali více než 1 200 zvuků, které jsou podle nich pro BASF typické.

O společnosti BASF
Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů, přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné
i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2014 dosáhla společnost BASF obratu přes 74 miliard EUR
a ke konci téhož roku zaměstnávala okolo 113 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA)
a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.

BASF v České republice
Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2014 měla v České republice skupina BASF 278 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 741 milionů Eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

basf2Kalendář akcí

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..