Google překladač: English Deutsch

STERISAFE-Pro je sanitovací robot od dánské firmy INFUSER. Dokáže desinfikovat povrchy v jakémkoliv prostoru: např. v pokojích pacientů, operačních sálech, ale i v hotelových pokojích – odstraňuje až 99,9999 % patogenů. Robot naplní desinfikovaný prostor biocidní mlhou na bázi ozónu, která zabíjí nežádoucí bakterie, viry a plísně, a současně odstraňuje ze vzduchu prachové částečky. Robot STERISAFE-Pro je řízen zvnějšku, mimo sanitovanou místnost, prostřednictvím bezdrátového připojení od HMS Industrial Networks.

hms obr1

Robot STERISAFE-Pro od firmy INFUSER mění kyslík (O2) přítomný ve vzduchu na ozón (O3). Všechno, co k tomu potřebuje, je elektřina a voda. Působení ozónu s jemnou vodní mlhou jsou potom vystaveny všechny povrchy v sanitovaném prostoru. Ozón oxiduje povrch baktérií, virů i plísní: membrány, buněčné stěny či kapsule. To vede k totální deaktivaci těchto mikroorganismů.
Atmosféra se zvýšenou koncentrací ozónu je v místnosti udržována po definovanou dobu, během níž jsou zahubeny všechny patogenní mikroorganismy na površích i ve vzduchu. Ozón se po reakci s patogeny nebo jinými znečišťujícími látkami přirozeně sám rozpadá zpět na kyslík, přičemž nezanechává žádná chemická rezidua.

Je třeba robustní bezdrátové připojení
Ačkoliv ozón je přirozenou součástí vzduchu, ve vyšších koncentracích je pro člověka škodlivý, a proto je požadováno, aby operátor v době, kdy robot pracuje, zůstal vně utěsněné místnosti. Operátor používá tablet, který je bezdrátově připojen k PLC, jež je součástí robotu. Firma INFUSER vytvořila aplikaci, jež slouží operátorovi k ovládání robotu. Rozhraní aplikace se připojuje na vestavěný webový server v PLC. To zní jednoduše, ale komunikovat během procesu dezinfekce s PLC, které je hermeticky uzavřeno uvnitř stroje pod krytem z korozivzdorné oceli, vyžaduje bezdrátovou techniku s velkou výkonností.

Když jsme začali vyvíjet robot STERISAFE-Pro, použili jsme běžný komerční přístupový bod, ale brzy jsme zjistili, že potřebujeme něco robustnějšího a pokročilejšího," říká Thomas Clapper, vedoucí výroby firmy INFUSER. „Potřebovali jsme přístupový bod s všesměrovou vyzařovací charakteristikou, který by byl 100% utěsněný. To jsou právě vlastnosti, které má Anybus Wireless Bolt od firmy HMS Industrial Networks."

Anybus Wireless Bolt™ je bezdrátový přístupový bod vhodný pro montáž na stroj. Může komunikovat prostřednictvím WLAN nebo Bluetooth na vzdálenost až 100 m a je vhodný pro náročné průmyslové podmínky, pokud jde o fyzickou odolnost i bezdrátovou komunikaci.

Pro robot STERISAFE to je perfektní řešení
„Pro komunikaci mezi PLC uvnitř robotu a tabletem používáme WLAN a využíváme při tom všech předností, které přináší robustní komunikace realizovaná prostřednictvím přístupových bodů Wireless Bolt. Potřebujeme vytvořit unikátní spojení pro spárované roboty a tablety, aby bylo možné ve stejném prostoru současně provozovat několik zařízení, a přitom nedocházelo k radiovým interferencím. A to je něco, co nám Anybus Wireless Bolt umožňuje," říká Thomas Clapper.

Velké požadavky
Ale projekt se neobešel bez potíží. Tou první bylo to, že firma INFUSER vyžadovala od zařízení instalovaného v místě, kde se vyvíjí ozón, mimořádnou odolnost. Ačkoliv Wireless Bolt má krytí IP67 (to znamená, že je odolný proti prachu i vodě až do hloubky 1 m), zjistilo se, že jeho pryžové těsnění není odolné proti ozónu.

Avšak Anybus Wireless Bolt se montuje do standardního otvoru M50, a proto bylo snadné najít vhodnou náhradu: HMS nyní toto těsnění nabízí jako alternativu ve svém sortimentu. „Implementace Wireless Bolt byla velmi snadná," říká Thomas Clapper. „Komunikaci jsme nastavili za několik minut a skutečně jsme s ní neměli žádné potíže. Wireless Bolt je jednoduché a přitom velmi spolehlivé a odolné řešení pro bezdrátovou komunikaci."

hms obr2Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..