Google překladač: English Deutsch

Společnost Bernacki Industrial Services, která byla založena v roce 2007, je výrobcem přesných dílů. Specializuje se hlavně na výrobu komponent, jako jsou například ventilová tělesa pro evropské automobilky. Společnost zahájila svou činnost v technologickém inkubátoru v polské Jasionce. V současné době má společnost vlastní halu o rozloze 800 m2 ve zvláštní ekonomické zóně poblíž Řešova, v blízkosti technologického parku Aeropolis Podkarpackie Science a ostatních společností z tzv. „Aviation Valley". Z 11 CNC strojů v Bernacki je jich nyní až sedm přizpůsobeno pro práci s koboty. Tři kolaborativní robotická ramena UR10e aktuálně pracují v třísměnném provozu, což zvyšuje efektivitu a zajišťuje bezchybnou výrobu komponent. Společnost Bernacki zvolila roboty Universal Robots zejména díky jejich snadnosti programování, kompatibilitě se stroji, malé velikosti a bezpečnosti. Se třetím kobotem UR10e společnost dosáhla nejrychlejší návratnosti investice, která činila pouhých 12 měsíců.

UR 1 DSC04023

VÝZVA
Společnost začala vyrábět v roce 2015. V současnosti má okolo 80 zákazníků, zejména z řad výrobců hydrauliky, senzorů a pneumatických strojů. Pro tento účel má k dispozici 11 CNC strojů a přibližně 20 zaměstnanců. Společnosti se také daří každý rok navyšovat svůj obrat.
„Jsme společnost, která vyrábí komponenty na CNC strojích podle zadání a návrhů od našich zákazníků. Dokončení každé objednávky trvá v průměru 80 hodin, poté se začneme věnovat další. Neexistují pro nás dvě stejné objednávky, tudíž je ke všem třeba přistupovat individuálně, protože zákazník si od nás pokaždé objedná něco jiného," říká Nikodem Bernacki, generální ředitel Bernacki Industrial Services.
Rychlá expanze společnosti vedla k tomu, že jeden zaměstnanec musel neustále obsluhovat rostoucí počet strojů. Společnost tak přistoupila i ke změnám v organizaci, které umožnily zvýšit produktivitu při zachování bezpečnostních standardů. Další možnosti zlepšení systému práce zaměstnanců však již byly omezené a bylo tak nutné najít flexibilnější, bezpečnější a snadno konfigurovatelné řešení s přihlédnutím k omezeným prostorům v hale a velmi přísným předpisům o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců. Ke zvýšení konkurenceschopnosti výroby v Bernacki Industrial Services byla nutná robotizace výroby.

ŘEŠENÍ
Postupem času vedoucí výroby vypozorovali, že všechny hlavní obslužné činnosti ve výrobě, jako například přisunutí součástek ke strojům, vkládání do stroje a uložení hotových výrobků do přepravky lze snadno automatizovat pomocí kolaborativních robotů.
Koboty Universal Robots byly dodány Polským systémovým integrátorem ProCobot spolu s uchopovačem od Robotiq, který je k dispozici skrze platformu UR+. Společnost Bernacki poté prvního kobota UR10e nasadila do výroby v dubnu 2019, kterého v následujících měsících doplnila o další dva koboty.
Každý robot si sám vybere součástku ze speciální přepravky, kde jsou rozmístěny tak, aby je mohl kobot vždy jednoduše uchopit. Na uchopovači jsou připevněny speciálně navržené „prsty", které si vždy v Bernacki vytisknou na 3D tiskárně tak, aby různý tvar součástky mohl být kobotem bezpečně uchopen a vložen do CNC stroje.
UR 2 DSC04010Robot sám otevře dveře CNC a vloží součástku na stanovené místo. Kobot si vždy vymění s CNC strojem informaci, zda je vše připraveno na obrobení další součástky. Výměna těchto informací a celá synchonizace zajištěna díky C-Interconectoru od CobotPlanet. Pokud je vše v pořádku, kobot následně vloží součástku do obráběcí hřídele CNC. Kobot poté čeká na to, až dostane od CNC informaci, že je obrábění dokončeno. Poté znovu otevře dveře, vyjme hotovou komponentu a následně profoukne vzduchem okolí hřídele tak, aby se očistila od kovových hoblinek. Hotová komponenta je následně kobotem uložena do speciální přepravky. Vezmeme-li v úvahu všechny požadavky týkající se pohybu robota v prostředí bezpečném i pro člověka, trvá celý cyklus přibližně jednu minutu
„Po několika měsících práce s koboty víme přesně co udělat, abychom je plně využili v našem provozu s CNC stroji. Tato činnost vyžaduje tu nejvyšší přesnost a opakovatelnost," říká Nikodem Bernacki.
Celá pracovní stanice s robotem a všemi nástavci váží přibližně 60 kilogramů – snadno jí tak přemístí dva zaměstnanci.
„Kobot je pevně uchycen a je ho možné jednoduše přemístit. Příprava kobota na nový úkol trvá přibližně 20 minut. Jednu hodinu pak zabere programování spolupráce mezi robotem a strojem, abychom mohli spustit výrobu," říká Nikodem Bernacki.
Aktuálně máme dva zaměstnance na každé směně, kteří dohlížejí a obsluhují 11 CNC strojů. Zaměstnanci jsou, mimo jiné, zodpovědní za údržbu CNC, přípravu součástek, jejich přesun k soustruhům a také programování kobotů na různých stanicích.
„Filozofií naší firmy je využít všechny naše stroje na maximum a koboty pracující na třech směnách nám přesně toto umožňují," říká Nikodem Bernacki.

Řešení šité na míru
Koboty od Universal Robots byly vybrány díky jejich funkcionalitě, jednoduchému programování, možnosti rychle přenastavit je na práci s jiným strojem, malé velikosti a bezproblémové kompatibilitě s ostatními systémy ve výrobě. Bezpečnost také hrála velkou roli, protože koboty mohou pracovat po boku zaměstnanců díky zabudovaným bezpečnostním prvkům. Zaměstnanci se navíc naučili s koboty pracovat rychle, což se ukázalo jako velká výhoda.
Implementací kobotů získala společnost Bernacki Industrial Services zkušenosti, které se promítají do know-how v oblasti kolaborativní robotiky. Samotná společnost, mimo jiné, vyvinula efektivní metodu připevňování kolaborativních robotů na podlahu. Bernacki také vyvinul inovativní metodu 3D tisku prstů uchopovače, což je užitečné řešení pro bezpečné uchopení součástek různých tvarů a velikostí.
„Byli jsme ohromeni tím, jak roboty UR plní úkoly, které dříve vykonávali lidé. Osobně jsem se podílel na implementaci prvního robota, psaní programu a vývoji koncepce pracovní stanice. Byli jsme schopni velmi rychle integrovat koboty do výroby, a to i s klasickými uchopovači, čímž jsme dosáhli úplné kompatibility celého řešení," říká Nikodem Bernacki.

UR 3 DSC03949

Model kobota UR 3× UR10e

Použité produkty UR+
Robotiq 2F-85 – dual set up

Vyřešené automatizační výzvy
• Zvýšení efektivity procesu obsluhy CNC
• Dosažení spolupráce mezi člověkem a robotem
• Snížení výrobních nákladů při výrobě součástek
• Úleva zaměstnanců od namáhavé práce

Hlavní výhody
• Intuitivní provoz kolaborativních robotů
• Kompaktní rozměry robota, jednoduše přemístitelný po výrobní hale
• Rychlé přenastavení na nové úkoly

Úkoly vyřešené kolaborativními roboty
• Obsluha CNC stroje
• Komunikace s CNC strojem
• Paletizace hotových komponent

Společnost: Bernacki Industrial Services
Počet zaměstnanců: 20
Odvětví: Kovy a obrábění
Země: Polsko
Aplikace: Obsluha strojů

www.universal-robots.com
Autor: Pavel Bezucký, Area Sales Manager, Universal RobotsKalendář akcí

<<  Červen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     3  4
  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..