Google překladač: English Deutsch

20. veletrh technologií pro kovoobrábění, který se koná od 20. do 24. února 2018 v Düsseldorfu, ukazuje v rámci jednoho organického celku kompletní řetězec tvorby hodnot v tomto průmyslovém oboru. V centru pozornosti veletrhu METAV stojí klasická témata oboru obrábění kovů – obráběcí a tvářecí stroje, výrobní systémy, přesné nástroje, automatizace materiálových toků, počítačové technologie, průmyslová elektronika a příslušenství.

metav obr3

Při všech velkých inovacích v oblasti výrobní techniky zůstávají tyto oblasti ústředním tématem veletrhu. Průzkumy po minulém ročníku METAVu ukázaly, že zájem návštěvníků se s velkým odstupem koncentroval především na třískové obrábění. Dvě třetiny návštěvníků se zajímaly o příslušné obráběcí stroje.

Klasické obrábění kovů a inovace si na METAVu samozřejmě neprotiřečí. Na veletrhu jsou k vidění nejnovější technologie z oblasti tradičních obráběcích technik stejně jako aktuální řešení k tématu Průmysl 4.0. Tímto ústředním tématem veletrh oslovuje četné obory, v tom automobilový průmysl a jeho subdodavatele, dále výrobu strojů a zdravotnické techniky, letecký průmysl, elektrotechniku, elektroniku a průmysl zpracování železa, plechu a kovů obecně.

Kvalitní procesy nabývají ještě více na významu
Téma kvality je neoddělitelně spojené s průmyslovou výrobou. Jen ten, kdo dokáže svým zákazníkům spolehlivě a trvale dodávat vysoce kvalitní produkty, má šanci dlouhodobě obstát na trhu. Výrobní společnosti pak musí patřičně ovládat všechny součásti procesu řízení kvality, od měření přes vyhodnocování dat až po řízení procesů a kontrolu kvality. Ve věku digitální transformace tyto kategorie ještě více nabývají na významu. Nosným pilířem se tu v neposlední řadě stává měřicí a zkušební technika, bez níž by například koncepce typu „smart data" a „big data" nebylo možno realizovat.

Digitalizace může současně povznést kvalitu procesů na zcela novou úroveň. Tématický prostor Quality Area tím pádem není uzavřený sám do sebe, nýbrž doprovodným segmentem ústředního tématu s velmi rozmanitými synergickými efekty. Jinak formulováno: témata kolem kvality jsou jako základ vysoce kvalitních průmyslových výrobních procesů neodmyslitelné od ústředního tématu veletrhu METAV. Quality Area nabízí zákazníkům přehled přes celé spektrum měřicí a zkušební techniky, včetně systémů pro řízení kvality a vyhodnocovacích systémů.

Zajištění kvality je přitom více než pouze technické téma, zaujímá centrální roli v organizaci procesů a ve strukturách firem. V tomto světle získal veletrh METAV 2018 za partnery Německou společnost pro kvalitu (Deutsche Gesellschaft für Qualität, DGQ) a Německou společnost pro certifikaci managementových systémů (Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen, DQS), které na veletrhu nabízejí workshop k řízení kvality.

Aditivní technologie dorazily do výrobních hal
Již v roce 2014 demonstroval veletrh METAV význam aditivní výroby, i když to tehdy bylo jen několik vystavovatelů, kteří se prezentovali se svými řešeními pro 3D tisk a podobné technologie. V minulých letech zájem o aditivní výrobu významně narostl, protože tyto technologie lze nyní začleňovat do průmyslových aplikací stabilněji.

Již při ročníku METAV 2016 uváděla třetina návštěvníků, že aditivní technologie používá nebo na jejich nasazení konkrétně pracuje. V mezičase technologie aditivní výroby (additive manufacturing, AM) získala pevné místo ve výrobních provozech. Právě v malosériové průmyslové výrobě nebo u obzvlášť náročných speciálních řešení ukazují aditivní technologie své silné stránky, když umožňují realizaci nových designérských nápadů i nově koncipovaných produktů s novými funkcemi. Reálnými se stávají vysoce komplexní geometrie, které by tradičními technologiemi nebylo možno vyrobit, nebo pouze za cenu velkých nákladů.

Při všech těchto přednostech se na aditivní technologie nesmí nahlížet izolovaně od klasického kovoobrábění. Spíše představují vynikající doplněk, který se zařazuje do celé šíře procesního řetězce – i když vždy jsou nutné dokončující mechanické operace. Právě toto demonstrují četní vystavovatelé, kteří sázejí na hybridní stroje – tedy výrobní techniku, která kombinuje aditivní a třískovou technologii.

Additive Manufacturing Area veletrhu METAV se proto nechápe jako uzavřený prostor, nýbrž jako rozšíření tradičního zpracování kovů. K vidění je tam celé spektrum aditivních technologií včetně materiálů a služeb kolem 3D-tisku. Při celkovém pohledu na veletrh je zřejmé také úzké propojení s dalšími technologickými kroky při zpracování kovů, především oblastí CAD a simulace, dokončování, měřicí techniky pro výrobu a zajištění kvality.

Také v roce 2018 bude veletrh METAV demonstrovat rostoucí význam aditivních technologií pro výrobní techniku, a to v podobě přední B2B-konference této oblasti. Pořadatelská společnost Rising Media na veletrhu opět uspořádá svou konferenci Inside 3D Printing.

Odlévání a vstřikování žije z vysoce kvalitní výrobní techniky
„Moulding", obor odlévání a vstřikování, resp. výroba potřebných nástrojů, forem a modelů je další stálou oblastí aplikace kovoobrábění – a tím jako tématický prostor s úzkým vztahem k uživatelům více než samozřejmý pro veletrh METAV. Současně se považuje za jednu z nejnáročnějších aplikačních oblastí v rámci zpracování kovů.

Nároky na přesnost a kvalitu jsou vysloveně vysoké, což popohání inovace v této oblasti: vedle tradičních technologií se objevují stále nové výrobní technologie, například laserové zhotovení jemných designových povrchových struktur.

Jaké nároky se kladou a jak se dají vyřešit pomocí inovativní výrobní techniky, je proto ústředním předmětem tématického prostoru Moulding Area – také však ústředního tématu veletrhu METAV. Vysoké kvality lze ve výrobě forem koneckonců dosáhnout pouze vysoce kvalitními řešeními z oblasti výrobní techniky. Veletrh METAV proto soustřeďuje celý řetězec tvorby hodnot ve výrobě nástrojů a forem do jediné akce a přivádí pod jednu střechu pro tento obor tak důležité výrobce obráběcích strojů a přesných nástrojů, také však společnosti z oblasti počítačových technologií.

Četné aplikace navíc kladou vysoké požadavky na průmyslový design. Svaz německých průmyslových designérů (Industriedesignerverband, VDID) proto nabízí v Moulding Area odborným návštěvníkům důležité impulzy pro jejich design.

Celý řetězec tvorby hodnot ve společné souhře
Jak stěžejní téma veletrhu METAV – výrobní technika – souzní s různými tématickými prostory, názorně ukazuje příklad zdravotnické techniky. Tam se zpravidla vyrábějí produkty, které kladou nejvyšší nároky na přesnost a kvalitu – a to od začátku řetězce až po jeho konec. Tyto výrobky mnohdy spojují kovové díly s plastovými, které zase vyrábějí uživatelé z oblasti výroby nástrojů a forem a jejichž výroba je odkázaná na obráběcí stroje. Komponenty zdravotnické techniky se stejně tak vyrábějí i aditivními technologiemi, takže je zřejmé i propojení s Additive Manufacturing Area. A nakonec celý výrobní proces klade značné nároky na řízení kvality. Nejen že je nutno vyrábět vysoce přesné, spolehlivé produkty, také právní a hygienické standardy pro použité stroje jsou enormní – a tím případem pro kompetence zastoupené v Quality Area. METAV 2018 tak opět nabízí velké portfolio výrobní techniky na jediném veletrhu a je tak atraktivním místem setkání pro vystavovatele a zákazníky z četných výrobních oborů.

http://facebook.com/METAV.fanpage

metav obr1Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news