Google překladač: English Deutsch

Hutnický průmysl patří k tzv. těžkému odvětví strojírenství. Je zaměřen na získávání a zpracování kovů z kovových rud s následným zpracováním na jednotlivé produkty polotovarů. Z hutí tak zákazníci nakupují jejich finální produkty – dlouhé válcované výrobky a polotovary, jejichž odběratelem je široký okruh zákazníků. Provozy železáren se vyznačují poměrně specifickými podmínkami výroby. Po stránce logistiky je v hutích nutno přepravovat těžká břemena v tepelně nadstandardních a prašných podmínkách. Tyto provozy se vyznačují velikým obratem materiálu, kde je kladen důraz na nutnost bezporuchovosti podpůrných zařízení. Manipulační jeřábová technika pro transport materiálu na válcovacích tratích tak musí zajišťovat nepřetržitý proces s nutností využití bezvazačské technologie – zpravidla pomocí magnetů.

Iteco jerab 02

Dvounosníkový mostový jeřáb s břemenovým magnetem ITECO 15/28 MKOTMa
Technickým zadáním bylo dodat do Třineckých železáren manipulační zařízení pro vykládku materiálu ze železničních vagónů, zaskladňování sochorů do stohů, nakládání sochorů na rošt kruhové pece a další pomocné manipulační úkoly v hale vsázky. Společnost ITECO tak, na základě zadání vyrobila a dodala do těžkého provozu Třineckých železáren dvounosníkový mostový jeřáb, který v provozu hutí umožňuje manipulaci jak s pomocí elektromagnetů, tak i s pomocí konvenčních vázacích prostředků. Součástí dodávky jeřábu byla také traverza se dvěma břemenovými elektromagnety, včetně nové řídicí jednotky a zálohových baterií.

Specifická výbava mostového jeřábu
Dvounosníkový mostový jeřáb ITECO byl instalován ve specifickém provoze hutní výroby, tedy v prostředí prašném a náročném na údržbu. Jeřáb tak byl z hlediska kvalitnější manipulace nadstandardně vybaven osvětlením pod mostem a pod kabinou jeřábníka, stejně jako z hlediska bezpečnosti byl osazen světelnou a zvuková signalizací. Vzhledem k užití jeřábu v hutích, tedy v tepelně různorodém prostředí, je jeřáb osazen jeřábnickou kabinou s instalovanou klimatizační jednotkou a topením, což také přispěje k lepšímu pracovnímu prostředí obsluhy zařízení.

Specifikace jeřábu ITECO
Mostový dvounosníkový jeřáb ITECO MD 15/28 MKOTMa byl dodán s otočnou kočkou a magnetovou traverzou v rozsahu cca ± 270º. Celková nosnost jeřábu 15 tun je dimenzována pro manipulaci s břemeny do 12 tun na elektromagnetech zavěšených na magnetové traverze (hmotnost magnetů 2×1 600 kg, hmotnost traverzy zhruba 2 600 kg), případně pro manipulaci s břemeny do 15 tun zavěšených pomocí řetězových vázacích prostředků na hácích traverzy (při odvěšených magnetech).
Pevná traverza je zavěšená na dvou závěsech zdvihacího zařízení, které je navíc vybaveno středovým a bočními navařenými háky pro možnost manipulace pomocí úvazků. Vzhledem k uvažovanému způsobu manipulace je navržen jeřáb s kočkou vybavenou otočí. Stabilizovaný dvojzávěs traverzy tak umožňuje rychlé a bezpečné otáčení břemene upnutého na traverze (magnetech) v rozsahu cca ± 270º. Břemeno je stabilizováno v jednom směru pomocí V závěsu, v druhém směru dvojitým závěsem.
Jeřáb disponuje rozpětím 28 metrů a byl umístěn na stávající jeřábovou dráhu s výškou horní hrany kolejnice je 10 metrů na úroveň podlahy. Délka jeřábové dráhy 144 m. Součástí dodávky byla i rekonstrukce napájení, která byla vyřešená montáží nové napájecí troleje značky Wampfler, dimenzované pro napájení i jednoho staršího jeřábu.
Pojezd mostu jeřábu je řešen pomocí pojezdových kol průměru 450 mm. Pohony pojezdu jeřábu jsou řešeny výkonnými pohonovými jednotkami s elektrickými motory s možností ručního odbrždění s regulací pomocí frekvenčního měniče s elektromagnetickou brzdou. Regulaci rychlostí pojezdu mostu včetně rozběhu a zastavení provádí frekvenční měnič, brzda slouží pouze pro zajištění jeřábu v klidové poloze po zastavení. Pohon je vybaven pákou pro ruční odbrždění. Čtyřkolová kočka s otočí a lanovou zdvihovou jednotkou je klasické konstrukce. Zdvihová jednotka je tvořena brzdovým elektromotorem s možností ručního odbrždění a kuželočelní převodovkou. Na dvou závěsech zdvihové jednotky je zavěšena pevná traverza. Na traverzu je možno pomocí čepů upevnit dvojici břemenových elektromagnetů. Středový nebo boční navařovací háky pak umožňuji manipulovat s břemeny pomocí řetězových úvazků. Pohon pojezdu kočky je rovněž řešen pohonnými jednotkami s elektrickými motory s možností ručního odbrždění a s plynulou regulací pomocí frekvenčního měniče. Podél jednoho nosníku mostu jeřábu je instalována průchozí lávka pro přístup na kočku, uložení rozvaděčů a napájecího a ovládacího systému magnetů.
Jeřáb je vybaven kabinou jeřábníka umístěnou na kočce jeřábu. Vstup do kabiny jeřábníka je možný z průchozí lávky jeřábu pomocí žebříku umístěného na boční stěně kabiny. Kabina je vybavena osvětlením, klimatizací a křeslem jeřábníka s ovládacími prvky jeřábu a elektromagnetů.

Elektromagnety
Na jeřábu byly použity 2 kusy stávajících obdélníkových elektromagnetů 1TUY 80110 (Škoda) s celkovou nosnosti na magnetech 12 000 kg. Magnety jsou zavěšeny na pevné traverze jeřábu. Rozvaděče a kontejnery elektronického ovládání a napájení magnetů včetně nouzových baterií jsou umístěny na lávce jeřábu. Vlastní napájení elektromagnetů je zajištěno motorovým kabelovým bubnem umístěným na kočce jeřábu.
Nově bylo dodáno elektronické ovládání magnetů včetně napájení a zálohových baterií umístěné na lávce jeřábu. Sada olověných bezúdržbových baterií umožňuje při výpadku elektrického proudu udržet břemeno na magnetu po dobu 30 min. Během této doby musí obsluha ručně odbrzdit motor zdvihové jednotky a odložit břemeno na podlahu.

Bezpečnost provozu
Mostový jeřáb ITECO je vybaven protisrážkovým zařízením – optoelektronické protisrážkové zařízení umožňující bezkolizní provoz dvou jeřábů na jedné společné jeřábové dráze.

Servis ITECO
V rámci záručního a pozáruční servisu, firma ITECO zajišťuje standardní poprodejní služby vyškolenými pracovníky, a to včetně standardní údržby zdvihacího zařízení do 24 hodin (tuto dobu lze na základě dohody i zkrátit). Servisní zásahy jsou prováděny ze středisek v Brně, Ostravě, Praze, Plzeni, Slaném, Teplicích, Českých Budějovicích a Pardubicích.
Součástí dlouhodobého standardu firmy ITECO jsou i nabídky pravidelných školení obsluhy, školení jeřábníků a vazačů.

www.iteco.cz

Iteco jerab 03Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news