28 Květen 2015
Rychle se rozvíjející automobilový průmysl přináší stálý nárůst produkce nových vozů. Tomuto tempu se přizpůsobují investice do rozvoje technologií řešících, co s auty za limitem jejich životnosti. Zvyšování procenta materiálové recyklovatelnosti autovraku je ekonomicky i technologicky náročné. Inovované magnetické systémy se na tomto procesu významně podílejí. Firma WAMAG, člen mezinárodní skupiny Goudsmit Magnetics Group, vyvíjí a vyrábí nové řady magnetických separátorů vhodných pro získávání stále kvalitnějších výstupů při separaci a recyklaci automobilového odpadu.
Železné kovy
Bubnový elektromagnetický separátor byl navržen speciálně pro proces oddělování železných kovů v těžkých provozech, například na výstupech z drtičů autovraků. Tento stroj splňuje zadání pro separaci z velkoobjemových materiálových toků s obsahem velkého množství rozměrných a ostrých železných příměsí. V těchto případech se nehodí jindy univerzální závěsný magnetický separátor s pásem, u kterého hrozí značné riziko proražení a opotřebení pásu. Dalším významným faktorem je hloubka magnetického pole vytvořená elektromagnetem. Elektromagnetický bubnový separátor je výkonný, robustní a snadno se vypořádá s enormní zátěží při třídění výstupního materiálu za drtičem.
Bubnový elektromagnetický separátor

Elektromagnetický bubnový separátor se skládá z rotujícího nemagnetického bubnu, jehož plášť je vyroben z vysokolegované manganové oceli velmi odolné proti opotřebení. Buben separátoru se otáčí kolem fixovaného magnetického systému, který v tomto případě tvoří elektrická cívka se speciálními pólovými nástavci. Poloha magnetického segmentu s úhlem 180° může být libovolně nastavena pomocí svěrného spojení.
Separátor je vhodné umístit nad výstupní dopravník za drtičem. Upravovaný materiál je podáván zdola tzv. zdvihacím procesem. Magnetem zachycené železné části jsou přeneseny přes vrchol bubnu. Poté se oddělují od pláště bubnu a padají do výsypky magnetického produktu. Tento krok může být opakován ve dvou stupních pro dočištění a rozvolnění nemagnetické frakce. Elektromagnetický bubnový separátor se vyrábí o průměru 1 500 mm, délkou bubnu 2 000 mm a maximálním příkonem elektromagnetu 15 kW. Pro menší drtiče postačuje průměr 1 000 mm, délka 1 200 mm a příkon 5,5 kW. Přes vyšší počáteční a provozní náklady dosahuje elektromagnetický bubnový separátor vysoké účinnosti separace pro frakce až do 220 mm s objemovým množstvím 50 tun za hodinu.
Celý článek...