Google překladač: English Deutsch

ALSECA ENGINEERING SA je společnost z automobilového průmyslu, která vyrábí formy, zařízení a plastové komponenty metodou vstřikování. Pro automatizaci procesů ultrazvukového svařování a frézování plastových dílů se společnost nově rozhodla nasadit kolaborativního robota UR5. Znamená to zajištění vysokého standardu kvality výrobků a zároveň téměř zdvojnásobení produktivity výroby.

ur alseca photo-14

 

Výzva
Ve společnosti potřebovali zvýšit kvalitu ultrazvukového svařování a frézování, což je činnost, kterou nelze provádět dostatečně dobře ručně. Svary, které dosud dělali zaměstnanci se značně lišily v závislosti na schopnostech daného zaměstnance, nebo počtu provedených svarů. Z důvodu, že je svařování velice monotónní činnost svařované části často neodpovídaly z hlediska kvality a estetiky. Alseca ale zároveň chtěla celý proces výrazně zrychlit. To způsobilo, že se společnost rozhodla najít vhodné automatizační řešení.

Řešení
Rumunská společnost se rozhodla automatizovat výrobní procesy pomocí kolaborativního robota UR5. Volba byla provedena na základě kolaborativní povahy celého řešení a snadnosti integrace kolaborativních robotů od Universal Robots do výroby. Robot UR5 se aktuálně používá pro dvě aplikace, a to pro ultrazvukové svařování podběhů kol a frézování otvorů v plastových dílech.
ur alseca photo-29V první aplikaci jsou podběhy kol vstřikovány kvůli své značné velikosti jako polokomponenty, které jsou následně spojeny ultrazvukovým svařováním v pěti nebo sedmi bodech. Svařování obou polovin dílů probíhá na pevné montážní stanici, v jejímž středu je připevněn robot UR5. K robotickému rameni je připojena ultrazvuková svařovací sonda, která je přesně naprogramována pro svařování v bodech stanovených podle daného projektu. Kolaborativnímu robotovi se podařilo výrazně zlepšit kvalitu svarů a zdvojnásobit produktivitu: „Zaměstnanci se podaří za osmihodinovou směny ručně svařit maximálně 140 dílů," říká Mugurel Mihai, generální ředitel společnosti Alseca Engineering. „S kolaborativním robotem je ale možné svařit 290-300 dílů za jednu běžnou směnu," dodává Mihai.
U druhé aplikace je k robotickému rameni připojena fréza, která s přesností na desetiny milimetru frézuje oválné nebo kulaté otvory v určitých plastových komponentech.
Integrace robota UR5 do výroby proběhla v za krátký čas a bez komplikací. Příchod nového „kolegy" také znamenal pro některé zaměstnance příležitost rozvíjet své dovednosti a učit se novým věcem. "Proces integrace robota proběhl rychle. Začalo to školením dvou zaměstnanců společnosti, kteří před samotným nákupem robota absolvovali kurzy po dobu tří dnů, aby zjistili, jak kolaborativní roboty fungují a jak se programují," popisuje generální ředitel společnosti. "Po zakoupení nám trvalo přibližně dva týdny robota zapojit do našeho výrobního procesu," uzavírá.

Přínosy
Automatizace pomocí kolaborativního robota UR5 přinesla společnosti Alseca důležitou konkureční výhodu, což dokazuje krátká doba výrobního cyklu, a navíc i zvýšená kapacita výroby. Navíc se povedlo dosáhnout navýšení kvality svařování, a to zejména kvůli variabilní poloze svařovací hlavy směrem k obráběným dílům. Flexibilita robota se ukázala jako mimořádně užitečná a výhodná díky možnosti integrace hned do dvou aplikací ve výrobě. Přepnout mezi těmito dvěma aplikacemi zvládne jeden operátor za méně než 15 minut.

Model kobota UR
1× UR5

Vyřešené automatizační výzvy
Udržování standardů kvality stanovených koncovým zákazníkem, který je jedním z největších výrobců v automobilovém průmyslu v Rumunsku
Snižování výrobních nákladů
Eliminace mnoha opakujících se a únavných činností pro zaměstnance
Snižování potenciálních rizik nebezpečných výrobních procesů v celé výrobě

Hlavní výhody
Udržení vysoké kvality vyrobených dílů a komponent
Flexibilita: výroba dílů stejným strojem díky inteligentnímu plánování výroby
Dobrá opakovatelnost
Schopnost práce ve stísněném prostředí
Rychlá implementace kolaborativního robota do výroby
Uživatelsky přívětivé programování kolaborativního robota
Návratnost: 1 rok

Úkoly vyřešené kolaborativními roboty
Ultrazvukové sváření
Frézování materiálu

Společnost: Alseca Engineering
Počet zaměstnanců: 100
Odvětví: Automotive
Země: Rumunsko
Aplikace: Svařování, frézování

www.universal-robots.comKalendář akcí

<<  Únor 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..