Google překladač: English Deutsch

Nákup baterie do notebooku, mobilního telefonu či fotoaparátu může nepříjemně zatížit rozpočet. Nabízí se tak možnost koupit neznačkové baterie, které mohou být i o polovinu levnější než originální. Radost z uspořených peněz však může rychle vystřídat zklamání z nízké kvality či dokonce zničeného elektronického zařízení. Mezi neoriginálními bateriemi jsou velké rozdíly. Jak si mezi nimi dobře vybrat, vám poradíme v následujícím článku.

03B33795

Pozor na příliš nízkou cenu
Výrobců takzvaných neoriginálních baterií je poměrně mnoho. Nabízejí výrobky od velmi levných a nebezpečných, až po kvalitní, které jsou srovnatelné s originálními. Před nákupem je proto dobré výrobce ověřit, vodítkem může být i cena. „Kvalitní baterie je vyrobena z kvalitních materiálů, které nejsou levné. Pokud je baterie nabízena za třetinovou cenu oproti originálnímu kusu, je to obvykle z toho důvodu, že se ušetřilo při volbě materiálu a baterie neprošla dostatečným testováním. Tyto baterie tak nemusí splňovat standardy kvality a bezpečnosti," upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která distribuuje baterie T6 power obsahující pouze značkové články Panasonic nebo Samsung.
U levné baterie hrozí exploze
Před používáním nekvalitních baterií proto varují také výrobci mobilních telefonů, v uplynulých letech došlo z tohoto důvodu již několikrát ke vznícení či explozi telefonu. Zpravodajská média informovala o případu ženy z Nizozemí, které se mobil vzňal při telefonování a způsobil jí popáleniny tváře. K výbuchu telefonu došlo před několika lety také v Česku. Na vině byla vždy nevhodná baterie, nikoli samotný mobilní přístroj. Při výběru baterie se proto nevyplatí šetřit. Řada lidí nosí mobilní telefon poblíž svého těla, nebo jej odkládá na nočním stolku. Vznícení nebo exploze přístroje pak může mít vážné zdravotní následky. S přehříváním a rizikem vznícení měly před lety problém i některé značkové baterie do notebooků Dell a HP. Obě společnosti je však ihned po zjištění závad stáhly z prodeje.
Baterie není kompatibilní se zařízením
Při nákupu je nutné počítat také s tím, že neoriginální baterie mohou být nekompatibilní s notebookem, a to jak po stránce hardwarové, tak softwarové. Některé novější generace notebooků jsou vybaveny softwarem, který je schopný rozpoznat, zda je baterie originálem od výrobce. Po zapojení baterie je uživatel zpravidla upozorněn, že daná baterie nesplňuje standardy bezpečnosti a kvality výrobce notebooku. Tato upozornění se však dají většinou vypnout v nastavení počítače, notebook je pak možné bez problémů nadále užívat a nabíjet. Horší situace nastává v případě, kdy je baterie zpracována nekvalitně a její rozměry neodpovídají originálnímu vzoru, k čemuž dochází především u levných baterií z čínského dovozu. Baterie pak po nasazení vyčnívá z notebooku, nedrží v něm stabilně, a znemožňuje tak bezproblémové používání přístroje.
Problémy s reklamacíČím levnější a nekvalitnější baterie, tím větší je riziko, že bude poškozeno vaše elektronické zařízení. Vznícení baterie u notebooků vede minimálně k nevratnému zničení základní desky. V takovém případě přicházíte o možnost reklamace, výrobce je totiž schopen rozpoznat, že poškození bylo způsobeno neoriginální baterií. I v případě, že k poškození nedojde, je nutné uschovat si pro případnou reklamaci také původní originální baterii. Reklamační právo se vztahuje rovněž na samotné neoriginální baterie. Pokud je pořídíte u osvědčeného prodejce, nemusíte se nákupu obávat. Délka záruky je 24 měsíců.
Nízká výdrž a životnost
U velmi levných baterií z čínského dovozu se může deklarovaná výdrž baterie od skutečné znatelně lišit. Zkušenosti uživatelů v odborných diskuzních fórech také ukazují, že levnější baterie mají kratší životnost a po určité době je nutné je opět nahradit. Pokud si tedy chcete pořídit neoriginální baterii, která je oproti původní o něco levnější, zvolte kvalitního výrobce. „Deklarovaná výdrž baterie by měla být vždy ověřena testováním. V opakovaných testech našich baterií bylo prokázáno, že výdrž uváděná výrobcem odpovídá reálné výdrži baterie," sdělil Radim Tlapák ze společnosti NTB, která distribuuje baterie T6 power do notebooků, mobilních přístrojů, fotoaparátů či aku nářadí. „Pro ještě větší výdrž doporučujeme pořídit si baterii s vyšší kapacitou, která je sice dražší, ale vydrží bez nabití mnohem déle než standardní baterie," doplnil Tlapák.Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news