Google překladač: English Deutsch

Zástupci kopřivnické automobilky Tatra Trucks a Ministerstva obrany ČR podepsali v tomto týdnu zakázku na dodávku 80 nákladních vozů Tatra Force s hákovými nakladači. Objednávka navazuje na kontrakt z minulého týdne, na jehož základě Tatra Trucks dodá armádě 209 valníků rovněž modelové řady Tatra Force.

Tatra 1-Phoenix-6x6-US-Army

Podle nejnovější smlouvy Tatra Trucks vyrobí pro Armádu České republiky (AČR) 80 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra Force v provedení 8×8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin. Zakázku za více než 1,2 miliardy korun bez DPH automobilka podle smlouvy splní v letech 2023 a 2024. Ministerstvo obrany objednalo vozy prostřednictvím urgentního způsobu zadání, který je podle zákona o veřejných zakázkách využitelný v případě válečných krizí a podobných mimořádných situací. Již loni Tatra Trucks české armádě dodala tři desítky vozidel stejného provedení.

„Nejnovější objednávka na 80 vozů Tatra Force 8×8 spolu se smlouvou na 209 těžkých nákladních automobilů Tatra Force 6x6 v provedení valník pro AČR z minulého týdne za 1,9 miliardy korun bez DPH potvrzují skutečnost, že česká armáda je pro naši společnost jedním z hlavních a referenčních zákazníků. Bez nadsázky se dá říci, že automobily Tatra jsou symbolem AČR. Tvoří totiž více než 90 procent jejích logistických kapacit, které je potřeba v průběhu let obměňovat a doplňovat. My jsme tomu nápomocni," řekl Pavel Lazar, generální ředitel Tatra Trucks. Společnost tak ještě letos armádě dodá 200 valníků Tatra Force 6×6, zbylých 9 kusů pak v roce následujícím, kdy dodá i prvních 30 vozů Tatra Force 8x8 s hákovými nakladači. Zbylých 50 kusů armáda obdrží v roce 2024.

Tatra Trucks pracuje i na dalších projektech modernizace výzbroje a vybavení AČR. Jde například o projekty nových kolových samohybných houfnic Caesar 8x8 a raketových kompletů protivzdušné obrany Spyder, pro které má Tatra Trucks armádě dodat příslušné podvozky, opět řady Tatra Force. Letos již v Kopřivnici také vyrobili první vozidla Tatra Force pro českou armádou objednané nové mobilní 3D radary kategorie MADR, dále pro speciální vozidla STARKOM a také podvozky 6x6 pro obrněná vozidla TITUS. Tatra Trucks navíc v současnosti dodává podvozky pro cisternová vozidla rovněž určená pro AČR na základě smlouvy se státním podnikem VOP CZ z podzimu minulého roku.

V tomto roce Tatra Trucks představila také novinku určenou pro použití v ozbrojených silách. „Na veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži jsme ve světové premiéře představili těžký vojenský automobil Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou, kterou vyvinula partnerská společnost Tatra Defence Vehicle. Nová kabina poskytuje jednu z nejvyšších úrovní balistické i protiminové ochrany osádky ve své kategorii dle standardů NATO," vysvětlil Radomír Smolka, ředitel výzkumu a vývoje firmy. Tatra Trucks na veletrhu také navázala nový partnerský vztah s jednou z předních korejských firem působících v oblasti obranných technologií, s firmou Hanwha Defence, se kterou podepsala memorandum o porozumění týkající se spolupráce na konkrétních projektech vojenských systémů, které budou využívat podvozky Tatra.

Kopřivnická společnost letos plní i významné zahraniční vojenské zakázky. „Na základě smlouvy z minulého roku vyvíjíme ve spolupráci s firmou DAF vozidla řady CF Military s podvozky Tatra 4×4 a 8×8 pro belgickou armádu. Následně pak společně s DAFem a firmou Tatra Defence Vehicle dodáme do Belgie 879 logistických vojenských vozidel s podvozky 4×4 a 8×8 a dále nejméně 9 těžkých tahačů návěsů v provedení 8×8. Pro Tatru je to jedna z největších vojenských zakázek vůbec a je to i zásadní reference pro země NATO v západní Evropě," sdělil Petr Hendrych, obchodní ředitel Tatra Trucks. Kopřivnická automobilka aktuálně rovněž vyrábí podvozky Tatra Force Euro 6 4×4 pro firmu Rosenbauer, která na základě smlouvy z minulého roku dodá německým ozbrojeným silám celkem 77 kusů hasičských, tzv. lesních, speciálů. V letošním roce Tatra Trucks také pokračuje v dodávkách vozidel různých provedení pro ozbrojené síly Ukrajiny.

Nedávno si tatrovky našly cestu i do vybavení US Army. Ozbrojené síly USA pro správu svých vojenských výcvikových újezdů v Německu vypisují výběrová řízení na vozidla pro údržbu silnic a pro terénní práce. V jednom z nich v první polovině tohoto roku uspěl i typ Tatra Phoenix. První dva vozy Tatra Phoenix 6x6 tak již několik měsíců slouží americké armádě ve vojenském výcvikovém prostoru Grafenwöhr v bavorské Horní Falci. Rovněž nizozemská armáda již dva roky využívá ve svém testovacím a výcvikovém centru šest vozidle řady Tatra Phoenix ve specifickém, tzv. holandském provedení, s řiditelnou zadní nápravou se zvýšenou nosností. Ta jsou využívána jak k výcviku armádních řidičů, tak k porovnávacím testům s ostatními logistickými vozidla tamní armády.

Kalendář akcí

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..