Google překladač: English Deutsch

Potřebujete stále doma nebo v kanceláři tisknout? V takovém případě jistě potřebujete tiskárnu. Výběr tiskárny pro pracovní účely do značné míry souvisí s tím, jaké typy dokumentů potřebujete tisknout. V běžné kanceláři nebo doma pro pracovní účely, potřebujete typicky tisknout zejména textové dokumenty. V některých domácnostech nebo pro specifická využití ale může být požadavek také na tisk fotografií. V našem článku se podíváme na to, kdy jakou tiskárnu ideálně zvolit, aby splnila vaše potřeby.

technikaatrh1a

Typy tiskáren
Začněme tedy tím, že se nejprve podíváme na dostupné typy tiskáren, které můžete na trhu běžně koupit. V průběhu času a přes vývoj různých technologií nám v zásadě nyní zůstaly tyto typy tiskáren:
• Laserové tiskárny
• Inkoustové tiskárny
Na trhu najdete ještě některé specifické modely, jako jsou 3D tiskárny nebo termosublimační tiskárny (fototiskárny), ale v našem článku se budeme zabývat klasickým tiskem dokumentů nebo fotografií na běžný papír. Nyní si blíže popíšeme, na co se jednotlivé typy tiskáren hodí a na co naopak nikoliv.

Laserová tiskárna jako ideál pro kancelář
V kancelářích v běžné komerční sféře, ale také v kancelářských koutech v domácnostech nejčastěji najde uplatnění laserová tiskárna, případně LED tiskárna (obdobný princip). Jedná se totiž o tiskárny, které vám nabídnou nízké náklady na tisk jedné stránky a zároveň vysokou rychlost tisku. Tyto tiskárny jsou ideální pro běžné kancelářské dokumenty. Takové dokumenty jsou obvykle také černobílé nebo na případných barvách při tisku nezáleží, a tak se běžné používají i velmi levné černobílé laserové tiskárny. Ani barevná laserová tiskárna však není primárně vhodná na tisk fotografií, pro běžné kancelářské použití je však ideálním řešením. Skvělá je pro velký objem tisku, ale také naopak pro občasný tisk, protože zde nemůže nic zaschnout vinou delšího nepoužívání.
technikaatrh2 a

Inkoustová tiskárna je vhodná na fotografie
Doma nejčastěji najdeme inkoustovou tiskárnu, která přináší určitou univerzálnost. Vytiskne vám totiž cokoliv, běžný text a fotografie. Pro kvalitnější tisk fotografií je však lepší sáhnout po dražších modelech, ne po těch nejlevnějších. Používají se různé technologie tisku, jako je termický, piezoelektrický nebo voskový tisk, ale z hlediska kvality jsou srovnatelné. Za univerzálnost u této tiskárny ale zaplatíte vyššími náklady na tisk a také menší rychlostí tisku. Nehodí se tedy nijak zvlášť na vyloženě tisk velkého množství dokumentů, ale naopak ani pro vyloženě občasný tisk. Pokud totiž nebudete tiskárnu delší dobu používat, hrozí zaschnutí tiskové hlavy a nutnost výměny poměrně drahé inkoustové náplně.

Detailnější srovnání obou typů tiskáren si můžete přečíst v článku Laserová vs inkoustová tiskárna. Najdete zde porovnání z hlediska pořizovacích nákladů, nákladů na tisk, objemu a rychlosti tisku, i údržby a ideálního využití.

Vybírejte podle recenzí a testů
Jestliže nevíte, jakou tiskárnu si vybrat, může vám pomoci některý nezávislý test tiskáren. Díky tomu získáte přehled o aktuálních modelech tiskáren dostupných na trhu. Tyto nezávislé recenze obsahují nejpopulárnější tiskárny na našem trhu, takže si pak určitě dokážete lépe vybrat. V testech najdete typicky tiskárny v různých cenových kategoriích, ty nejlevnější i vybavenější, laserové i inkoustové. Samozřejmostí je dnes také nabídka multifunkčních tiskáren.

Kdy se vyplatí multifunkce?
Výše jsme zmínili multifunkční tiskárny. Co to vlastně je? Jedná se o zařízení, které kombinuje několik kancelářských přístrojů současně. Nemusíte tak vlastnit několik samostatných strojů, ale postačí vám jeden, který obvykle kombinuje:
• Tiskárnu
• Skener
• Kopírku
Takové zařízení je typicky uplatnitelné hlavně v kancelářích, kde právě pokrývá typické kancelářské potřeby. V kanceláři zkrátka obvykle potřebujete nejen tisknout, ale také občas něco kopírovat nebo skenovat, takže proč to neskloubit v rámci jednoho stroje.
Je zde také nesporná úspora pořizovacích nákladů. Samozřejmě pořídíte i velké multifunkční stroje, které nejsou cenově zrovna nízko, ale ty už jsou určeny do náročných podmínek velkých korporací. V malé firmě nebo v domácí kanceláři si vystačíte s jednodušší malou a relativně levnou multifunkcí.
Ne druhou stranu myslete na to, že multifunkční tiskárna, jak už to tak u víceúčelových zařízení bývá, zpravidla nemívá veškeré funkce v nejvyšší kvalitě. Zejména pokud budete hodně tlačit na cenu. Nejvíce to typicky „odskáče" skener, kde se šetří nejvíce. Skener jako samostatné zařízení je také typicky nejdražší, takže se není čemu divit, že u levné multifunkční tiskárny bude šizený. Na druhou stranu, pokud nebudete zrovna chtít skenovat fotografie ve vysoké kvalitě, tak na běžné účely vám nepochybně poslouží více než dobře.

Ušetřete na provozních nákladech nákupem alternativních náplní
S tiskem jsou vždy samozřejmě spojeny nějaké náklady. Při dlouhodobém provozu tiskárny se to potom může nepříjemně projevit v peněžence. Ačkoliv samotnou tiskárnu dnes pořídíte i velmi levně, často originální náplně (u laserových tiskáren tonery, u inkoustových cartridge), klidně mohou stát stejně jako byla samotná pořizovací cena tiskárny. A to je samozřejmě něco, co nechcete. Zpravidla ale máte na výběr:
• Alternativní náplně
• Repasované náplně
Nikdo vás nemůže vinit za snahu ušetřit, protože originální náplně od výrobců jsou někdy opravdu předražené. Alternativy v adekvátní kvalitě pořídíte i za pětinu ceny originálu. Laserové tiskárny toho zpravidla na jeden toner zvládnou vytisknout docela hodně, a tak jsou vcelku nákladové úsporné, ale i zde můžete ušetřit. Zcela markantní pak bývá úspora u inkoustových tiskáren. Možností jsou také repasy, které lze sehnat v některých obchodech nabízejících spotřební materiál pro tiskárny.
Důležitá také je konektivita s PC, porozhlédněte se po tiskárnách s možností tisknutí přes Bluetooth.

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..