Google překladač: English Deutsch

ulbrich-01Suché a kombinované!

Suché mazání? Jak může být něco suché a zároveň namazané? A co teprve kombinované mazání? Co se s čím kombinuje? To jsou otázky, na které si odpovíme v následujících řádcích.

Přestože 1. desetiletí 21. století máme již za sebou a tzv. nasucho a kombinovaně se mazalo již v minulém století, ne každému jsou tyto pojmy zcela známé. Nejprve se zaměříme na tzv. suché mazání, které se čím dál tím více používá u aplikací, kde běžná maziva v podobě mazacích tuků, past nebo olejů selhávají. Mluvíme-li o suchém mazání, máme na mysli nejčastěji použití tzv. kluzných laků.

Kluzné laky se nanášejí na plochy různých materiálů, nejčastěji však kovů, za účelem zlepšení kluznosti styčných ploch. Některé typy kluzných laků poskytují i protikorozní ochranu. Hlavním mazacím elementem je zde nejčastěji sulfid molybdeničitý (dříve známý pod názvem sirník molybdeničitý), grafit, teflon případně syntetické částice. Využití kluzných laků je velice široké, setkat se s nimi můžeme prakticky na každém kroku, nalezneme je např. v automobilech na pístech, pístních kroužcích, v automobilových zámcích, v mechanismech bezpečnostních pásů atd. Ostatně, kluzným lakům vděčíme za to, že po koupi nového automobilu s ním můžeme ihned jezdit maximální povolenou rychlostí a již nevidíme na zadních okénkách u nových vozů cedulky s nápisem „v záběhu“, tak jako tomu bylo ještě na počátku 60. let. Je to dané tím, že díly, které se o sebe musely tzv. zaběhnout, jsou dnes povlakovány kluznými laky, které potřebu záběhu významně zminimalizovali. Za zmínku stojí i fakt, že např. v převodovkách dojde, po aplikaci kluzných laků, ke snížení nejenom tření a tím i opotřebení, ale i ke snížení hlučnosti, a to až o 1/6.

ulbrich-02
Seznam výhod kluzných laků je poměrně dlouhý, mezi ty nejzajímavější přednosti patří např. to že, často nahrazují brynýrování, chromování, zinkování, černění nebo kadmiování; nepodléhají změnám vlhkosti; nemají bod skápnutí; po nanesení jsou nehořlavé, suché a nevážou na sebe prach a nečistoty; umožňují přesné a rovnoměrné rozvrstvení v závislosti na drsnosti povrchu materiálu; odolávají různým typům záření; jsou vhodné i do prostředí vakua; vydrží až 450 °C; neodpařují se a neoxidují, proto poskytují celoživotnostní mazání; atd.

I ten nejlepší mazací tuk nebo pasta se může jednoho dne vymačkat, a přestat tak plnit svojí funkci, a protože existuje celá řada aplikací, u kterých je prakticky nemožné mazání obnovovat, používáme tzv. kombinované mazání. Na obě nebo alespoň jednu, zpravidla tu více zatíženou třecí plochu, naneseme většinou za tepla vytvrzující kluzný lak, na který následně aplikujeme plastické mazivo. To je v kostce princip kombinovaného mazání.

Nejvíce typů kluzných laků pro průmyslové využití má již několik desetiletí brand Molykote® z koncernu Dow Corning, který nabízí mimo jiné ucelený sortiment všech typů průmyslových maziv, díky kterým, je již přes 60 let jasným leaderem nejenom v oblasti kluzných laků, ale i v oblasti průmyslových mazacích tuků a past.

Kalendář akcí

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..