Google překladač: English Deutsch

Firma BAUBLIES uvedla na trh nový diamantový nástroj pro úpravy a zpevnění povrchů. Každá obráběná plocha vykazuje typickou strukturu v závislosti na geometrii břitu nástroje a posuvu. Tvar povrchu má rozhodující vliv na výsledky procesu válečkování. Cílem válečkování je hospodárné, jednoduché a spolehlivé dosažení maximální kvality povrchu při současném zvýšení pevnosti a tvrdosti součásti. Je to zároveň jediná operace, kterou je možno na obráběcím stroji dosáhnout vysoce kvalitních povrchů při jednom upnutí.

baublies-01

Přetváření materiálu probíhá bez teplotních změn a je trvalé. V zásadě lze válečkovat všechny materiály, které jsou schopny plastického přetváření. Válečkovat lze například i šedou litinu, kde však nelze dosáhnout tak vysoké kvality povrchu jako např. u ocelí. Pro dosažení optimálních výsledků válečkování je nutné dodržet kvalitu povrchu po předchozím obrábění – jemné soustružení, vystružování – na hodnotě Rz = 5–15 μm. Válečkování obecně však není určeno ke kalibraci rozměrů!

 

V kontaktní zóně vytváří špička diamantu tlak na plochu. Vznikající napětí dosáhne meze kluzu materiálu a působí deformace na profilu povrchu. Přitom se vyvýšené oblasti (špičky profilu) povrchu srovnají, vytlačený objem materiálu „zateče“ do prohlubní a vyplní je. Hustota materiálu se nezmění, zarovnají se vrcholky nerovností plochy a prohlubně se zaplní. Dosažená rozměrová změna je závislá na drsnosti a struktuře předpracovaného povrchu.

Výhody válečkování:

 • Plochy s nižší drsností (< 1µm) a vysokým nosným podílem materiálu
 • Snížené nebezpečí vytváření trhlinek z důvodu mikro-rýh (např. po soustružení)
 • Zlepšená charakteristika opotřebení ve vztahu k jiným dílům (např. těsnění, kluzná ložiska) na základě zvýšeného materiálového (nosného) podílu
 • Zvýšená odolnost proti korozi snížením kontaktní plochy s okolím
 • Zvýšení povrchové tvrdosti a redukované opotřebení, snížená náchylnost k zadírání

Například při tahové zkoušce je velmi zřetelné zpevnění materiálu v oblasti plastické deformace, ve které se u válečkování pohybujeme. Je to způsobeno hromaděním a přesuny v krystalické mřížce (zpevnění za studena). Při válečkování nedochází k žádnému úběru materiálu, nevzniká brusný prach, brusný kal a tím samozřejmě odpadají náklady na likvidaci odpadů.

baublies-02
Materiálový podíl na povrchu se vytvořením plošek zvýší. U hodnoty 0,2–0,4 µ je podíl o 70 % vyšší. Významné je také zvýšení dynamické zatížitelnosti. Mez únavy při kmitavém napětí součástí závisí z větší části na geometrii dílu a použitém materiálu. V zásadě můžeme vycházet ze zvýšení o 20–60 %, za dobrých až optimálních podmínek lze dosáhnout až 100 %. Zvýšení povrchové tvrdosti válečkováním u ocelí dosahuje hodnoty přes 20 HV, za určitých podmínek struktury až 50 HV.

Variabilní nástroj s odpruženým diamantovým hrotem je určen pro opracování vnějších tvarů a hřídelů za účelem vyhlazení povrchu a zpevnění povrchové vrstvy. Natáčecí hlava 240° umožňuje univerzální použití zejména tvarových ploch a opracování materiálů až do 65 HRC. Je zde také možnost výměny matrice, ve které je diamant uložen. Samotný diamant lze přebrousit. Rychlost opracování dosahuje až 150 m/min, posuv 0,05 mm/ot,, přídavek max. 0,02 mm. Mazání je možné emulzí nebo olejem. Filtrace mazací kapaliny (< 40μm) má vliv na kvalitu povrchu a životnost nástroje.

Opracování povrchu se uskutečňuje pomocí pevného stacionárního diamantu s kulovým tvarem. Diamantový hrot hladí svým povrchem dotyčnou plochu, profil je formován bodovým dotykem. Díky bodové kontaktní ploše a štíhlé konstrukci nástroje je možné opracovávat širokou škálu tvarů. Na základě kompaktní konstrukce lze nástroje použít i v prostorově omezeném pracovním prostoru, jako je to např. u dlouhotočných soustružnických automatů.

Základní technická data:

 • rozsah natočení hlavy 240°
 • univerzální použití
 • nejvyšší povrchová kvalita
 • opracování materiálů až do 65 HRC
 • vhodný pro tenkostěnné materiály
 • kompaktní provedení zejména pro soustruhy s omezeným prostorem
 • možnost výměny matrice, ve které je diamant uložen, možnost přebroušení diamantu
 • rychlost opracování až 150 m/min, posuv max. 0,2 mm/ot, přídavek max. 0,02 mm, předpětí max. 1 mm
 • stopka nástroje v provedení čtyřhran 16, 20, 25 mm
 • dělení 48 × 5°
 • možnost použití diamantu se speciální geometrií

 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news