Google překladač: English Deutsch

Špičkové obráběcí stroje jako obráběcí a frézovací centra nebo pětiosé stroje slibují vysokou efektivnost obrábění. Pro operátory těchto strojů je však čím dál tím těžší sledovat rychlé a složité obrábění. V případě hrozící kolize je ručně vyvolané zastavení prakticky vyloučené. Z tohoto důvodu vyvinula společnost Fanuc GE funkci 3D kontroly porušení obrysu, která pomáhá předcházet kolizím strojů řízených CNC systémem řady 30i/31i Model A. Dalším vývojem konfiguračního softwaru je tzv. nastavovací nástroj, který umožňuje výměnu dat s CAD systémem.
Díky nastavovacímu nástroji pro kontrolu 3D kolize může výrobce obráběcího stroje – a v případě potřeby i jeho operátor – pomocí geometrických tvarů definovat všechny oblasti, ve kterých hrozí nebezpečí kolize (jako je například nástrojová hlava, obrobek, lože či upínací přípravky).

B0709CN.jpg

Tato "prostorová obálka" představuje virtuální zakázané oblasti. Při výpočtu pohybu os bere CNC řídící systém v úvahu prostorové informace společně s aktuálními daty nástroje a zabraňuje možné kolizi. Poslední interpolační krok před vstupem do zakázané zóny se již neprovede - stroj se zastaví.
Nastavovací nástroj, který pracuje pod operačním systémem Windows 2000 / XP / Vista, usnadňuje uživateli definovat objekty s nebezpečím kolize díky podpoře výměny dat s 3D CAD systémy. Požadované CAD prvky lze načíst do počítače přes rozhraní IGES a použít v nastavovacím nástroji pro monitorování kolize. Kompletní kontrolu porušení obrysu lze přes Ethernet nebo vysokorychlostní sběrnicí odeslat do CNC řídícího systému. CNC systém podobným způsobem signalizuje v reálném čase polohové informace kontroly porušení obrysu zpět nastavovacímu nástroji, který potom zobrazí pohyb ve 3D animaci. Možná kolize je mimo to zobrazena ve formě prostého textu.
Jestliže se stroj během frézování zastaví kvůli detekci nebezpečí kolize, může operátor stroje – při souvislém aktivním monitorování – ručně odsunout postižené osy. Tím je spolehlivě zamezeno kolizi i v případě nechtěného stisknutí nesprávného tlačítka.
www.fanucge.com

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news