Google překladač: English Deutsch
Integrované frézovací a soustružnické centrum

Mori Seiki uvádí novinku, která stanovuje nový standard bez kompromisů. Integrovaná frézovací a soustružnická centra řady NT nabízí skutečně plnohodnotné frézování i soustružení v jedniném stroji. NT series se stává novou vlajkovou lodí Mori Seiki. Výrobce vycházel z principů, které použil již při vývoji úspěšných řad NL (CNC soustruhy), NV (vertikální obráběcí centra) a NH (horizontální obráběcí centra).

NT_1.jpg

A tak i NT série aplikuje jak technologii DCGTM (pohon v těžišti pohybujících se hmot), tak průvlakový motor integrovaný v nástrojové hlavě, což jsou prvky, které cestou radikálního zvýšení tepelné stability stroje a redukce vibrací přispívají k podstatnému zlepšení obrobeného povrchu při paralelním nárůstu akcelerace a řezného potenciálu.

NT série přichází v 9 modelech (vzdálenost mezi hroty od 500 po 1800 mm) a 66 variantách. Levé i pravé vřeteno mají otáčky 5000 m-1 a jde o vřetena stejného typu, která jsou s úspěchem aplikována u NL sereis.

Nástrojové vřeteno poskytuje shodný výkon s vřeteny z řady horizontálních center NH (otáčky 12 000 m-1) . Stroje řady NT je možno vybavit dvěma systémy indexace v ose B - jednak indexací po 1° a jednak plynulou indexací. Kvalitní, přesná, rychlá a tuhá plynulá indexace je zajišťována DD motory. Čas indexace 1,3 s v 90° je na 50% hodnoty konvenčních strojů. Tento fakt přispívá k redukci cyklů zejéna u komplexního simultánního pětiosého obrábění.

Také automatická výměna nástrojů je plně srovnatelná s obráběcími centry a dosahuje nejlepších parametrů ve své třídě (např. u NT4200DCG: nástroj - nástroj 1,0 s, tříska - tříska 3,4 s). Redukce času "tříska - tříska" na polovinu nebo méně oproti konvenčním modelům hraje velkou roli při omezování mimořezných časů. ATC bylo designováno také s ohledem na minimalizaci okna pro výměnu nástrojů a s cílem co největšího vytěsnění procesu výměny nástroje z oblasti obrábění. To přispívá k prevenci problémů, jako je průnik třísek do vřetene a v konečném důsledku k vyšší spolehlivosti stroje.

Redukce vibrací je docilováno především použitím konstrukce box-in-box na pohyblivé součásti. Osmihranné pouzdro nástrojového vřetena se vzdáleností protilehlých stran 400 mm poskytuje maximální odolnost proti řezným silám působícím na vřeteno. Přispívá k tomu i fakt, že oproti standardně používaným dvoudílným pouzdrům jsou stroje NT vybaveny pouzdrem z jediného kusu.

Oproti konvenčním strojům se šikmým ložem bylo u NT použito lože ploché. Proč? U konvenčních strojů řezné síly působí ve směru, kterým jsou působeny kruty vřeteníku. Plochá koncepce lože tyto kruty minimalizuje, protože na rozdíl od srovnávané koncepce jsou řezné síly přenášeny do soustavy rovnoměrně. Navíc takto uspořádaná soustava je i více tepelně symetrická se všemi z toho vyplývajícími přínosy.

Spodní nástrojová hlava je umístěna v ose vřeten vespod. Dalším podstatným prvkem směřujícím k teplotní symetrii a stabilitě soustavy je separace zdrojů tepla, jakými jsou rozvaděč a výměník chladicí soustavy vřeten, od prostoru obrábění. Důkladné eliminaci zdrojů tepla v soustavě byla věnována enormní pozornost obecně. Stroj je vybaven olejovým chlazením pláště vřeteníku, stejně tak je chlazen i motor vestavěný v nástrojové hlavě a chlazení nalezneme i v přírubách kuličkových šroubů (patent Mori Seiki).

Také odvod třísek z pracovního prostoru je důsledně řešen. Kryty osy Z jsou umístěny vertikálně, aby bylo zamezeno akumulaci třísek v pracovním prostoru. Dopravník třísek zasahuje hluboko do otevřené části lože. Díky tomu všechny třísky propadávají přímo a jsou hladce unášeny ze stroje. Další zakrytování lože stroje zamezuje tepelnému přenosu mezi třískami a ložem.

Nový řídicí systém MAPPS III přináší uživateli sledování pohybů stroje v reálném čase a funkci prevence kolizí.

Světová premiéra NT series je připravována na veletrh EMO Hanover (14.-21.9.2005). www.newtech.cz

Kalendář akcí

<<  Srpen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..