Google překladač: English Deutsch

O nové typové řadě elektroerozivních drátových řezaček FANUC ROBOCUT α iE se dá říci, že je současným vrcholem japonské invence, přesnosti a produktivity tentokrát však nejen díky inovacím uvnitř stroje, ale také v novém vnějším designu.

Některé změny jsou patrné na první pohled:
● Nové modely jsou výrazně kompaktnější – na první pohled je patrná výrazná redukce instalační plochy.
● Stroje mají vylepšený generátor i soubory technologických podmínek.
● Úpravu doznalo krytování strojů tak, aby přístup do pracovního prostoru byl optimální. Maximální přesnosti stroje v běžném dílenském prostředí se u nových „éček“ dosahuje mimo jiné dosahuje měřením a stabilizací teploty nejen v dielektriku v pracovní nádrži, ale i v okolním vzduchu a na fremě stroje, a to s přesností +/- 0,1 o C, což je pro FANUC značnou konkurenční výhodou.
„Už první instalace nových drátovek FANUC iE potvrzují, že zákazníci vítají významné zmenšení instalační plochy. Zároveň je oceňován mnohem lepší přístup do pracovního prostoru stroje. Nový standardní generátor FANUC ROBOCUT α iE umožňuje dosažení lepších kvalit povrchů než předešlý. Standard je dnes Ra 0,2um na oceli a tím se lze většinou vyhnout nákupu MF2 generátoru, který je i nadále k dispozici za příplatek. Rychlost nového modelu, kvalita povrchu s MF2 generátorem pod 0.1Ra, řezání drátem od průměrů 0.05mm, a to i řezání velmi složitých tvarových obrobků a dokonalé řízení proměnných výšek zaručují efektivní použitelnost i pro nejnáročnější aplikace jako jsou postupové nástroje pro přesné střihání, tvarové vložky forem, víceosé obrábění, řezání PKD materiálů apod. To vše je podtrženo maximální úsporností provozu. Ale to jsou změny, které jsou vidět až na „druhý“ pohled, respektive na první použití,“ zpřesňuje Ing. Pavel Matoška, ředitel PENTA TRADING, spol.s r.o.

Některé parametry FANUC ROBOCUT α iE lepší až o 50 % oproti řadě iD

Zákazníci si novou řadu velmi pochvalují. Nejenom pro vyšší kompaktnost a lepší přístup do pracovního prostoru, ale zároveň nový FANUC řeže ještě rychleji a dosáhne lepšího povrchu než řada minulá, jejíž prodej byl ukončen na podzim roku 2010. Vylepšené je i navlékání drátu, kdy spodní vodítko je podtlakové, nasávací, takže není třeba používat navlékací paprsek, který dříve omezoval navlečení do mikrootvorů nebo přerušovaných řezů. Celá mechanika spodního vodítka je oproti poslední řadě iD vylepšená i o samočisticí funkci. Všechny tyto funkce jsou podpořeny bleskovou grafikou a zmenšením spotřeby oproti původním modelům iD až o polovinu! Zachována zůstává dokonalá funkce dálkového přístupu ke stroji pomocí LAN sítě a internetu.

Slovo má zákazník

AERO Vodochody a.s. je v rámci svého vojenského programu historicky největším výrobcem proudových cvičných letadel na světě a partnerem několika armád, zejména Armády České republiky. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních kooperačních projektů – např. Sikorsky Aircraft Corporation (vrtulník S-76C), Alenia Aeronautica (střední část křídla C-27J Spartan), Sonaca (vývoj části křídla pro nový letoun Bombardier CSeries), Latecoere (podsestavy Embraer 170/190), Saab (závěsníky JAS-39 Gripen), Spirit Aerosystems (díly a podsestavy B767), EADS (podsestavy A320/340) atd.

Obnova strojového parku nástrojárny podniku v kontextu s vysoce přesným obráběním není u takové firmy ničím výjimečným, spíše naopak. Vzhledem k zaměření výroby na leteckou techniku se nedivme, že co do vysoké přesnosti nově nakupovaných strojů nelze akceptovat kompromisy. I když se na výrobě finálních dílů pro letadla (například hrany křídel) podílí elektroerozivní řezání cca 45 % své produkce a větší část je směrována do kusové výroby pro nástrojárnu, byl nákup nového zařízení opodstatněný. Nová drátová řezačka FANUC ROBOCUT α1iE nahradila HITACHI 3Q, která sloužila podniku od devadesátých let.

„O nákupu nového stroje bylo rozhodnuto před koncem loňského roku, kdy se výpadky staré řezačky musely řešit kooperací výroby s dalšími subjekty mimo podnik a časová i materiálová náročnost celého procesu se začala projevovat v nižší produktivitě nástrojárny,“ říká Josef Nejedlý, vedoucí technologie výroby nářadí a přípravků AERO Vodochody a.s. „Logickým krokem bylo vyhlášení výběrového řízení na nový stroj a jeho dodavatele. Mezi základní požadavky na parametry nové elektroerozivní řezačky jsme zařadili vysokou přesnost a vysokou kvalitu a přesnost při úhlovém řezání. Při stanovování ostatních parametrů, hlavně velikosti pojezdů, jsme vycházeli z rozměrů, na které jsme byli zvyklí u starého zařízení. Protože jsme potřebovali poměrně rychlé zařazení stroje do výroby po jeho instalaci, měli jsme také požadavky na podobnou platformu řídicího systému pro snadné zaškolení operátora systému. Tato pozice u nás představuje člověka vysoce technicky erudovaného, tedy ne ve smyslu „tahem zapni, stiskem vypni“, což někdy platí u plně automatizovaných provozů. U nás je výroba svým způsobem jedinečná a kusová nebo jen v malých sériích. V současné době ještě nevyužíváme všechny vlastnosti stroje, například dálkovou diagnostiku a další hodně sofistikované prvky, které zařízení má. To nás čeká až v následujícím období. Podstatné je, že nová drátovka spolehlivě pracuje ve dvojsměnném provozu, což u nás představuje dvanáctihodinové cykly nebo v opodstatněných případech v cyklech 8 +8 +8 hodin. Stroj je oproti původnímu daleko hospodárnější, což příjemně překvapilo naše energetiky. Co se týče dodavatele jsme měli požadavek na firmu spolehlivě etablovanou na tuzemském strojírenském trhu s patřičnou úrovní servisních služeb. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy, vítězem tendru se stala společnost PENTA TRADING, spol. s r.o. Společně s novou drátovou řezačkou jsme zakoupili ještě také elektroerozivní vrtačku, kterou využíváme pro vrtání startovacích otvorů ve vysoce tvrdých kalených materiálech a všude tam, kde klasické technologie vrtání využít buď vůbec nejdou, nebo jen velmi obtížně. Tím se zvedá také produktivita v elektroerozivním řezání. Oba stroje dodala PENTA TRADING v únoru 2011, součástí dodávky strojů byla i vysoká přidaná hodnota ve formě zaškolení obsluhy a času pro odborné konzultace při provozu zařízení. Tři dny konzultací za přítomnosti technika dodavatele přímo ve výrobě jsme využili po instalaci FANUCa a dva si necháváme v rezervě pro složité obráběcí úkony spojené s elektroerozívním řezáním,“ upřesnil při naší návštěvě v AERU Vodochody Věnceslav Opl, technolog.

www.penta-edm.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news