Google překladač: English Deutsch

Celosvětově podíl víceosých a multifunkčních strojů stoupá zejména vlivem stoupající produkce a sériovosti dílců a také vlivem zvyšující se ceny lidské práce. Snížení nákladů na manipulaci, snížení počtu operátorů strojů, maximální koncentrace operací na jeden stroj, snížení výrobního času, to vše představuje nezanedbatelnou úsporu nákladů, které v součtu tvoří nemalé peníze v rozpočtech výrobních podniků. Investice do multifunkčního stroje, která se tedy z počátku může zdát velmi nákladnou, je vzhledem k uvedeným aspektům navrácena rychle zpět.

kovosvit obr2

V oblasti multifunkčních obráběcích center může i KOVOSVIT MAS již nějakou dobu nabídnout náročnějším zákazníkům vlastní řešení. V rámci řady multifunkčních soustružnicko-frézovacích center MULTICUT 500 společnost již uvedla na trh k zákazníkům více jak tři desítky těchto strojů, z nichž již několik bylo v provedení POWER s možností výkonného soustružení přírubových součástí. V letošním roce přichází společnost KOVOSVIT MAS s novinkou a rozšířením řady těchto strojů o model MULTICUT 630 s modulárním řešením délkových variant stroje – 1 500, 3 000, 4 500 a 6 000 mm.

Základ stroje tvoří mohutné, extrémně tuhé lože z šedé litiny, které je řešené modulárně a sestavováním jednotlivých segmentů pak umožňuje sestavit celkově 4 délkové varianty stroje. Stojan, který zajišťuje pohyb nástrojového vřetena v ose Y a Z je tvořen mohutným odlitkem s bočními nálitky k dosažení maximální stability a tuhosti, zejména pro maximálně produktivní soustružnické hrubovací operace, které poskytuje výkon na hlavních vřetenech. Výsuv celého stojanu do místa řezu je kinematicky řešen shodně jako na horizontálních obráběcích centrech, což zajišťuje maximální tuhost v celé délce zdvihu Y osy – 400 mm. Oproti provedení se smykadlem nebo provedení na koncepci šikmého lože soustruhu tohoto uzlu konkurenčních strojů na trhu, má zde řešení KOVOSVIT MAS jednoznačnou výhodu a nechává tak konkurenty daleko za sebou při prověřování tuhosti.

V řešení vřeten a celého uzlu osy B může pro začátek KOVOSVIT MAS nabídnout 2 varianty od renomovaných dodavatelů – KESSLER a DUPLOMATIC a celkem nabízí 3 varianty vřeten (základní, univerzální a silové) s upínacími kužely HSK63, HSK100, CAPTO6 a CAPTO8 a otáčkami 6 500, 10 000 a 12 000 ot/min. Souvisle řízená osa B je osazena přímými pohony s torque motory což zajišťuje dosažení špičkových parametrů bez vůlí s vysokou dynamikou a je zároveň nejlepším řešením pro souvislé obrábění. Pro dosažení teplotní stabilizace je uzel osazen oběhovým chlazením. Hydraulická brzda zajišťuje vysokou tuhost a brzdný moment.

Modulární zásobník nástrojů poskytuje dostatečný komfort a prostor pro maximální nástroje při počtu pozic od 44 až do 180 ks a dává tak stroji možnost okamžitého použití a připravenosti pro několik technologií. Rychlou výměnu zajišťuje otočná ruka a samozřejmostí je automatické měření nástrojů a jejich korekce v cyklech nástrojovou sondou. Obrobkové vřeteno má výkon 41/61,5 kW a dosahuje krouticího momentu až 3 022 Nm při maximálních otáčkách 2 800 ot/min. Umožňuje velké zatížení až 3 500 kg s hrotem a obsahuje oddělené pohony pro soustružení a frézování – samostatnou osu C. Vysoký krouticí moment zajišťuje silové vřeteno s mechanickou převodovkou, protivřeteno je s možností opce jako funkce koníku.

Technologické možnosti stroje pokrývají velmi široké využití a mezi hlavní technologie patří: vnější soustružení, vnitřní soustružení, vrtání, mimoosé vrtání, frézování, vyvrtávání, frézování vaček, odvalování ozubení, pětiosé frézování, obrážení, frézování pod úhlem, měření obrobku, hluboké osové a mimoosové vrtání. V montážních halách společnosti KOVOSVIT MAS jsou již dohotovovány první 3 stroje, které budou v dohledné době expedovány k prvním zákazníkům. Stroj MULTICUT 630 tak navazuje na úspěšnou řadu strojů MULTICUT 500.

Autor: Martin Volný
www.kovosvit.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news