Google překladač: English Deutsch

Asbach-Bäumenheim/Haiger – Fendt je High-Tech značka v AGCO-Corporation, která patří k celosvětově největším výrobcům a prodejcům traktorů a zemědělských strojů. V závodě v Asbach-Bäumenheimu sází podnik při svařování bezpečnostních kabin pro traktory na technologie společnosti Carl Cloos Schweißtechnik GmbH. Zde pracují společně roboty, polohovadla, manipulační systémy a manuální svařovací technika.

cloos obr4


AGCO-Corporation patří k celosvětově největším výrobcům a prodejcům traktorů a zemědělských strojů. Do široké nabídky firmy AGCO patří traktory, žací stroje, stroje na sklizeň krmiv, řádkovací secí stroje, rozmetadla hnojiv a také nářadí na zpracování půdy. Jako High-Tech značka a společnost s vedoucím postavením na trhu plní Fendt v koncernu nejnáročnější přání zákazníků. Kvalitní traktory se vyznačují vysokou výkonností při současně nízké spotřebě pohonných hmot. Průměrná životnost traktorů Fendt činí zhruba 30 let.

V závodu v Asbach-Bäumenheimu vyrábí 1 200 pracovníků ve třísměnném provozu bezpečnostní kabiny pro High-Tech traktory Fendt. Od výroby plechu a profilů, přes svařování a lakování až po montáž kabiny se ročně vyrobí cca 18 000 kabin. Paleta vyráběných produktů je velmi široká. Celkově si mohou zákazníci vybrat mezi více než 20 000 variantami kabin.

cloos obr1

Soulad manuální a automatizované svařovací techniky
Komplexní výrobní linka pro svařování kabin je vybavena nejnovější technikou Cloos. Je dlouhá více než 70 metrů a tvoří ji dvanáct stanic. V sedmi zařízeních s celkem 19 roboty typu QRC 350 a QRC 410 (vybavenými sedmi osami) a na šesti pracovištích ručního svařování se za směnu svaří v procesu MAG až 23 kabin. Částečně automatizovaná přepravní technika umožňuje bezproblémovou přepravu dílů mezi různými výrobními kroky, což vede k optimálním logistickým trasám, krátkým délkám taktů a k menším nárokům na prostor.

Na výrobní lince pracují společně manuální a automatizovaná svařovací technika. Kabiny jsou nejprve na ručních stanicích nastehovány svářečkami Qineo Step 350. Tento spolehlivý, plynule regulovatelný MSG svařovací přístroj se vyznačuje klidným, stabilním elektrickým obloukem a malou tvorbou rozstřiku.
V návaznosti na manuální stehování se kabiny svařují v automatizovaných robotických zařízeních. Zde uvede polohovadlo svařenec do optimální polohy pro svařování. Tím je možné se dostat do těžko přístupných míst a dosáhnout optimální kvality svaru. Polohovadla se vždy skládají ze dvou stanic a jsou vybavena standardizovaným výměnným přípravkem, který se automaticky přizpůsobí různým variantám kabiny. Různé varianty kabin lze svařovat bez výměny přípravků a další přestavby. To snižuje vynaložení času a prostředků na přestavbu a seřízení na minimum.

Všechna zařízení jsou koncipována jako vícenásobné stanice, takže roboty mohou pendlovat mezi jednotlivými stanicemi. Tím je zaručena vysoká flexibilita a velký dosah pracoviště.

Senzorika a software zajišťují efektivitu a kvalitu
Na třech zařízeních pro dokončovací svařování traktorových kabin jsou roboty vybaveny vždy jedním High-Tech-senzorem, který vyrovnává rozdíly mezi naprogramovanými drahami a reálnou polohou svařence. Pozice hořáku a různé parametry procesů jsou kontinuálně upravovány pro ideální výsledek svařování.
Offline-programování robotických zařízení probíhá se softwarem RoboPlan od firmy Cloos. Zatímco na pracovišti běží výroba, může se v RoboPlanu současně vytvářet nový program. Zde se na 3D-modelech stanoví svařovací, vyhledávací a pojezdové dráhy a pozice hořáku, ke kterým se poté definují svařovací parametry a další funkce nezbytné pro fungování programu. Takto vyvinutý program se pomocí síťového spojení přenese do řízení robota a na pracovišti se už jen optimalizuje. Tento postup vyžaduje méně času než vypracování nového programu na pracovišti.
Pro chybová hlášení a pro monitorování svařovacích parametrů slouží software Process Data Monitoring (PDM). Software Remote Diagnostics (RSM) umožňuje dálkovou údržbu robotů.

Kompetentní partner při automatizaci
Díky investicím do nejmodernějších robotických zařízení se společnosti podařilo urychlit výrobní procesy a opakovaně dosáhnout optimálních svařovacích výsledků. Tím splňuje AGCO Fendt vysoké nároky na produktivitu a kvalitu ze strany zákazníka. Zaměstnanci navíc profitují ze zlepšených pracovních podmínek, protože moderní roboty zastanou fyzicky namáhavou práci a sníží ohrožení zářením elektrického oblouku a svařovacího dýmu. Pracovníci se tak mohou více soustředit na monitorování procesu.

Vysoká flexibilita robotické a svařovací techniky a software výrobní linky umožňuje v krátké době navýšení kapacit. Díky tomu je možné realizovat ihned rozšíření kapacity až o 20 procent.

U manuálního i u automatizovaného svařování důvěřuje Fendt již několik let technologiím firmy Cloos. „Velmi profitujeme z know-how a zkušeností našeho partnera," zdůrazňuje Baumgarten. V současné době má závod v Asbach-Bäumenheimu více než 30 robotických cel od firmy Cloos, určených ke svařování jednotlivých sestav, až po kompletní bezpečnostní kabiny. Nejstarší robotické zařízení Cloos je u firmy Fendt úspěšně v provozu přes 20 let a více než 100 000 provozních hodin.

Autor: S. Nüchtern-Baumhoff, Carl Cloos Schweißtechnik GmbH, Haiger

www.cloos.cz

cloos obr5

cloos obr3Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news