Google překladač: English Deutsch

Slévárna hliníku TOP Alulit s.r.o. se rozhodla investovat do zařízení pro snížení výrobních nákladů. Pro jakou investici se rozhodli? Investovali do technologie briketování. Podle slov ředitele a jednatele společnosti Top Alulit inženýra Františka Vaicenbauera si vybrali velmi dobře. Briketovací lis iSwarf 440, vyrobený společností BRIKLIS spol. s r.o., patří k jejich nejlepším investicím s nejrychlejší dobou návratnosti. Instalovali jej na konci roku 2013.

briklis obr1

Slévárna hliníku TOP Alulit s.r.o. v Benešově vyrábí výrobky ze slitin hliníku pro elektrotechnický, strojírenský a potravinářský průmysl s cílem prosadit se na trhu automobilového průmyslu. Specializuje se na výrobu tenkostěnných a tlakotěsných hliníkových odlitků přesných tvarů a rozměrů v úzkých tolerancích, jako jsou odlitky pro hydraulické systémy, čerpadla, klimatizace, atd.
Gravitačním a nízkotlakým litím do kokil také vyrábí odlitky pro velmi namáhané součásti – písty a hlavy spalovacích motorů. V porovnání s litím do pískových forem jsou gravitačně lité odlitky kompaktnější, rozměrově stálé, s vyšší kvalitou povrchu a dosahují lepších mechanických vlastností. Pro dosažení špičkové kvality odlitků se společnost Top Alulit rozhodla v praxi využívat kromě sledování výrobních šarží (taveb) i funkci evidence a vyhodnocování kvality výrobků s ohledem na možnost dohledání konkrétní zodpovědnosti jednotlivých pracovníků.

Cílem investice bylo snížení výrobních nákladů na odlitky nahrazením části nakupované suroviny briketami z hliníkových třísek s důrazem na zachování kvality odlitku.
Ptali jsme se Ing. Šmejkala, jednatele společnosti BRIKLIS spol. s r.o., a dostali odpověď: „Slévárna TOP Alulit se rozhodla co nejvíce snížit materiálové náklady na výrobu tím, že koupila nejnovější typ briketovacího lisu iSwarf 440 od naší firmy BRIKLIS pro briketování hliníkových třísek. Po půlročním provozu lisu jsem dostal od klienta informace, které byly velmi pozitivní. Přibližně 80 % objemu třísek, které firma vyprodukuje, jsou krátké třísky z frézování. A právě tento materiál je pro briketování nejvhodnější. Přesvědčila se o tom i obsluha briketovacího lisu v TOP Alulit. Lisují slitinu DIN 230, která tvoří hlavní výrobní program – výroba víka pro motor Jaguar Range Rover," chválil Ing. Šmejkal. „Briketovací lis iSwarf 440 má nízký příkon hydraulického agregátu, pouhé 4 kW, a průměr lisovacích nástrojů 55 mm. Jedná se o nejmenší briketovací lis v řadě iSwarf s velmi ekonomickým provozem, což je dáno mj. nízkou spotřebou energie a malými nároky na obsluhu. Kontejnery s třískami se vyklápí přímo z vysokozdvižného vozíku do speciální násypky lisu, takže čas strávený při obsluze lisu činil za 6 měsíců provozu pouhých 94 hodin."

Při dávkování 20 % briket ve vsázce je čistota taveniny zachována
Ověřovali jsme si pravdivost slov u vedení společnosti TOP Alulit a požádali jsme o hodnocení nové investice Ing. Vaicenbauera. „Samozřejmě, že začátek provozování a použití briket v technologii tavení si vyžádal zvýšenou pozornost. Již po několika dnech metalografie potvrdila, že při dávkování do 20 % briket ve vsázce je čistota taveniny zachována. Takto natavenou slitinu je možné použít i do náročných tenkostěnných odlitků, např. víka pro motor. Z hlediska provozování jde v případě briketování o nenáročnou technologii, která významně pozitivně snižuje materiálové náklady slévárenského provozu, snižuje náročnost na skladování a manipulaci. Vzhledem k tomu, že návratnost investice je v řádech měsíců, vřele ji doporučuji všem slévárnám – tato investice stojí za to."

Výsledky ze šestiměsíčního provozu briketovacího lisu iSwarf 440-4-55

Průměrný výkon lisu

79,4 kg/h

Příkon hydraulického agregátu

4 kW

 

 

Výtěžnost tavby briket

86 %

Měrná hmotnost briket

2 100–2 200 kg/m3

Zbytková vlhkost po lisování

5 %

 

 

Cena recyklované taveniny

30,50 Kč/kg

Cena nové suroviny

52,00 Kč/kg

 

 

Úspora

21,50 Kč/kg

Pořizovací cena

1 038 000 Kč

Návratnost

704 hod

Údaje potvrzují, že investice do briketovacích lisů je ekonomicky velmi efektivní. Samotné třísky se taví se značnými ztrátami, mají větší povrch a tím i vyšší propal než třísky upravené do briket. Jsou lehké a tak částečně víří nahoře v tavicí peci a postupně hoří. Tavení třísek ve formě briket je mnohem výhodnější. Další výhodou je i umístění lisu na provozovně, kde odpad vzniká. Po naplnění kontejneru v obrobně jsou třísky ihned vysypány do násypky lisu, kde jsou zpracovávány. Šetří se tím i prostor pro skladování a náklady na přepravu třísek. Proces recyklace je pak značně úsporný co do vynaložené energie i v nárocích na pracovní síly a výrobní prostory.
„Jsme rádi, že investice do briketovacího lisu v TOP Alulit splnila svůj cíl – snížení výrobních nákladů při zachování kvality odlitku," s potěšením konstatoval Ing. Šmejkal. „Většina firem si hájí své know-how a neposkytuje žádné informace, a to ani o výsledcích někdy velmi rozsáhlých testů, které pro zákazníky provádíme zdarma. Evidujeme již 154 instalací linek na zpracování kovových třísek a ekonomické informace nám poskytla pouze slévárna Top Alulit."

Široká použitelnost, dokonalé přizpůsobení
Společnost BRIKLIS se vydala správným směrem. Nová konstrukční řada briketovacích lisů iSwarf je velmi rozsáhlá a nabízí mnoho variant výkonů a vybavení. Základní výhodou lisu iSwarf je využití patentově chráněné konstrukce hydraulického systému. Toto řešení umožňuje velmi jednoduché navýšení výkonu nebo změnu násypky v případě nárůstu výroby v budoucnosti. Kombinací volby příkonu motoru čerpadla hydraulického agregátu od 4 kW do 15 kW a průměru lisovacích nástrojů od 55 mm do 100 mm se řeší požadavek na kvalitu briket a výkon briketovacího lisu. Díky stavebnicové konstrukci se lisy iSwarf snadno začlení do výrobní technologie zákazníků a dokáží splnit jejich nejnáročnější požadavky na automatizaci provozu a vybavení další technologií. Pokud je pro firmy důležité oddělení cenných řezných olejů, mohou být tyto kapaliny vytlačeny, zachyceny a odčerpány pro další použití. Pro každého uživatele navrhnou konstruktéři BRIKLIS to nejvhodnější individuální provedení briketovacího lisu iSwarf tak, aby proces využití odpadu byl co nejvýnosnější.

Navštivte stánek Briklis na MSV Brno – pavilon P, stánek 080
Žádejte o informace o briketování u našich obchodníků.
Sjednejte si testovací zkouškou před uzavřením kontraktu.

Aleš Svátek, 606 669 525, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Ing. Libor Kejř, 724 936 701, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

www.briklis.cz

briklis obr2

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news