Google překladač: English Deutsch
T+T 7-8/2009

V oblasti leteckého a kosmického průmyslu se DMG zaměřuje na inovativní technologie, a nově vytvořené „Center of Excellence“, které je aktivní jako komunikační partner pro národní i mezinárodní letecký průmysl. I přes negativně působící celosvětovou finanční krizi, letecký a kosmický průmysl zůstává i nadále vysoce atraktivním trhem pro výrobce high-tech obráběcích strojů jakým je DMG. Od výrobců se očekávají stroje a technologie, které zabezpečí hospodárné obrábění kovů, především hliníkových a titanových slitin, a pokročilých kompozitních materiálů.

DMG, největší světový výrobce třískových kovoobráběcích strojů, tuto výzvu přijal, a odpovídá na ni inovativními technologiemi a svým střediskem Aerospace Center of Excellence, které je hlavním komunikačním partnerem pro národní i mezinárodní letecký průmysl.

Rozhodujícími komponenty procesního řetězce jsou high-tech stroje. DECKEL MAHO nabízí moduly, umožňující individuálně přizpůsobit vlastní standardní stroje tak, aby splnily požadavky leteckého a kosmického průmyslu. Novátorská řada duoBLOCK® od DECKEL MAHO je takovým modulárním systémem. Koncepce strojů této řady je vhodná pro vysoce produktivní obrábění (HPC) i obrábění vysokými rychlostmi (HSC) nejmodernějšími 5osími frézovacími technologiemi, a taky umožňuje při obrábění obrobku kombinovat technologie jako frézování a soustružení bez změny upnutí obrobku.

Koncepce duoBLOCK® představuje základ všech konfigurací. Tato koncepce snižuje hmotnost pohyblivých částí stroje, a v porovnání s konvenčními sloupovými frézovacími nebo soustružnickými stroji zvyšuje tuhost a základní přesnost až o jednu třetinu. Pracovní prostory u strojů řady duoBLOCK® jsou větší, a dynamika je zlepšena až o 50 %.
Frézovací hlava 5X torqueMASTER®, konfigurována jako osa B, osazena převody pro vysoké kroutící momenty až do ca 1 500 Nm je v současnosti na světe jedinou frézovací hlavou otočného resp. naklápěcího typu s integrovanými převody, která se dokáže pootočit resp. naklopit o 190° během 1,5 s bez snížení frézovacího výkonu.

Hlavy nakonfigurovány jako osa A, osazeny různými motorovými vřeteny, které je možné pootočit resp. naklopit v rozsahu od - 25° do + 120°, nabízejí alternativní pravoúhlé uspořádání osy otočné hlavy vzhledem k lineárním osám.

Speciální poháněná vřetena pro průmysl „aerospace“ jsou vhodná pro montáž do vřeteníků všech strojů duoBLOCK® s rozsahem podélného pojezdu od 800 do 1 600 mm. Tato vřetena pro letecký a kosmický průmysl poskytují výkon až 100 kW, kroutící moment 180 Nm, maximální otáčky 15 000/min., a upínání nástroje v držáku HSK A 100. Osvědčila se jako ideální pro HSC a HSP obrábění těžce obrobitelných materiálů, jako jsou titanové slitiny.
Koncepce duoBLOCK® se sobě vlastní tuhostí poskytuje k tomu všechny potřebné předpoklady. Vřetena pro letecký a kosmický průmysl s jmenovitým výkonem 85 kW, kroutícím momentem 40 Nm, maximálními otáčkami 30 000/min., upínáním nástroje v držáku HSK A 63 jsou nabízeny alternativně.

Důkazem efektivnosti 100 kW vřetena pro „aerospace“ průmysl jsou hodnoty dosaženy při čelním frézování materiálu AlZnMgCu1.5 při rychlosti vřetene 11 000 ot./min. Úběr třísek přibližně 8 000 cm³/ min. nebyl donedávna v žádném případě standardní hodnotou.
5osá univerzální obráběcí centra jako DMC 100 U duoBLOCK® s osou A, které mají již dlouho své místo v leteckém a kosmickém průmyslu, nabízejí takový obráběcí výkon v praxi.

Například, fréza Iscar s průměrem 80 mm pro čelné a obvodové frézování, s průřezem třísky ap/ae = 12/60 mm při rychlosti posuvu 20 000 mm/min. a rychlosti vřetena 6 000 ot./min. umožňuje obrábět speciální lehké kovy pro letecké a kosmické aplikace při úběru materiálu až 14 400 cm³/min. Podobně, 4zubová fréza AirfoilCutter z Ceratizitu s průměrem 60 mm a poloměrem 19 mm, se stejným průměrem třísky ap/ae = 12/60 mm, při rychlosti posuvu 16 000 mm/min. a rychlosti vřetena 8 000 ot./min., dosahuje úběr materiálu až 11 520 cm³/min. Tyto hodnoty dosažené na standardním stroji hovoří samy za sebe. Stejná vřetena pro letecký a kosmický průmysl je možné v případě potřeby namontovat taky na veliké portálové stroje DECKEL MAHO s rozsahem příčného posuvu 2 100 mm anebo 3 400 mm.

Na druhé straně, výkonné obrábění slitin lehkých kovů zabezpečují především „rychlá“ horizontální obráběcí centra jako DMC 60 linear (zdvih osy Y = 800 mm) anebo 80 H linear (zdvih osy Z = 1 050 mm), taky postaveny na koncepci duoBLOCK® . Důraz byl kladen na zkrácení doby obrábění až o 20 % použitím pohonů os s velmi velikým zrychlením, rychlostmi až 100 m/min. a zkrácením vedlejších dob při výměně nástroje na minimum. Důkazem toho jsou výměny nástrojů s držáky HSK 63, uloženými ve svislém řetězovém zásobníku, trvající 1,8 s.

Modulární systém DECKEL MAHO nabízí taky speciální moduly pro letecký a kosmický průmysl, určeny pro horizontální obráběcí centra s koncepcí duoBLOCK®. Pro horizontální centra s lineárními pohony jsou nabízena vřetena s rychlostí 24 000 ot./min. Zákazníci mohou obecně volit mezi bubnovými zásobníky (pro horizontální obráběcí centra s lineárním pohonem), řetězovými nebo regálovými zásobníky majícími až 360 míst pro uložení nástrojů.

Použití tepelně optimalizovaných rotačních motorů pro přímý pohon, integrovaných v modulu NC-stolu, umožňuje dosáhnout rychlost otáčení stolu až 800 ot./min. při průměru soustružení 900 mm, při obrábění obrobků až do hmotnosti 1 000 kg. Na velikých frézovacích a soustružnických strojích s koncepcí duoBLOCK®, s podélným zdvihem 1 600 mm, průměrem soustružení 1 600 mm, a hmotnosti obrobku až 3 000 kg, je možno dosáhnout rychlost otáčení stolu až 250 ot./min.

Momentové motory pro přímý pohon, montované do FD stolů, umožňují použít portálové stroje DECKEL MAHO jak pro frézování tak i soustružení. Frézovací a soustružnické stoly jsou opatřeny systémem snímání vyvážení, který spolupracuje s CNC systémem; stoly je možné dodatečně osadit armaturami rotačních přívodů tlakové kapaliny pro dodatečnou montáž volitelného hydraulického upínacího systému.

Koncepce duoBLOCK® taky vytváří nezbytné předpoklady pro splnění vysokých požadavků na přesnost, typickou pro oblast leteckého a kosmického průmyslu. Doplňující opatření, zaměřená na další zvýšení tepelné stability stroje, a rozšířené monitorování obráběcího procesu a kompenzace chyb zaručují dlouhodobě stabilní dosahování přísných tolerancí přesnosti při výrobě obrobků. Základní symetrická konstrukce strojů vycházejících z koncepce duoBLOCK® a portálových strojů je dále stabilizována pomocí aktivního chlazení různých modulů stroje jako vřetena, v pohonech s kuličkovým šroubem i přímo v lineárních motorech; v momentových motorech frézovacích a soustružnických center; a ve všech elektrorozvodních skříních. Všechna tato zařízení jsou kombinací speciálních snímačů připojených na mechatronický řídicí systém a na akční členy nebo monitory, specificky určené pro potřeby řízení stroje.

DECKEL MAHO takto nabízí integrovanou řadu strojů a balík profesně-optimalizovaných modulů a softwarových nástrojů, aby dokázal splnit všechny požadavky univerzálního obrábění v leteckém a kosmickém průmyslu.

www.gildemeister.com

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news