Google překladač: English Deutsch
T+T 5/2009

O rozsáhlém souboru zdokonalených, či zcela nových nástrojů kovoobráběcího systému 3P SUMO LINE firmy Iscar byla již publikována řada konkretizujících údajů týkajících se jeho jednotlivých členů případně celých souborných skupin. Dva níže popsané nástroje jsou typickým příkladem účelové kombinace všech zachovaných osvědčených prvků původní konstrukce s kvalitativními a funkčními doplňky v nové koncepci.

Řezné destičky SPLIT Insert
Hlavním problémem hrubovacího frézování hliníku – např. v leteckém průmyslu – je produkce velkého množství třískového odpadu. Výkonné stroje s relativně nízkými otáčkami vřetena – používané pro tyto aplikace – jsou v zájmu maximalizace odběru třísek za daných podmínek nastaveny na nejvýše možné hloubky řezu. Vzniklé veliké množství rozměrných třísek za daných řezných podmínek a požadavků produktivity pak způsobuje vážné evakuační potíže. Řešením naznačeného problému je nová řezná vyměnitelná destička ozn. HM90 APCR 220605-CS IC28.

Oba řezné břity s leštěným čelem mají vylisovány dvě dělící drážky, které rozdělují hliníkovou třísku do segmentů zvladatelné velikosti pro bezproblémový a spolehlivý odvod odděleného materiálu pryč z místa řezu, a to i za podmínek charakteristického nadměrného objemu třísek.

Použití destičky

Unikátní konstrukce destičky umožňuje optimalizaci odvodu třísek v plném rozsahu řezných podmínek pro hrubování hliníku až po kombinace velkých hloubek řezu a zvýšených otáček vřetena. Vedle spolehlivého odvodu odebraného materiálu umožňuje popisovaná destička udržení vysokého výkonu obrábění bez vibrací a při velkých vyloženích nástroje. Destičky jsou velmi vhodné pro osazení nových iscarských hrubovacích fréz na hliník HM90 EAL/FAL…22 v rozsahu průměrů
25 – 50mm (stopkové) a 50 – 125mm (čelní). Pro dosažení plného efektu dělení třísky drážkami a účinné regulace jejího odchodu je vhodné upínat destičky HM90 APCR 22.. pouze do nástrojů se sudým počtem zubů (průměry 40, 50 a 100mm) a se střídavě uspořádanými číslicemi na horní ploše.

Shrňme si základní výhody výše uvedené nové řezné geometrie destiček:
-Vynikající řešení pro zvládnutí manipulace s velkým množstvím třísek, která doposud byla
kritickým problémem hrubovacího frézování hliníku
- Snížení spotřeby energie
- Snížení chvění a umožnění stabilního frézování i při větším vyložení nástroje
- Bezproblémové výkonné hrubovací frézování hliníku i při velkém množství odpadu
- Možnost použití destiček při různých – i velmi těžkých a výkonných – řezných podmínkách

Prořezávací frézy TANGSLIT

Vynikající výkonnost upichovacích destiček TANG-GRIP je nyní dále využívána rozšířením jejich aplikace i do prořezávání. Firma Iscar tak nabízí svým zákazníkům nové prořezávací
frézy TGSF v počátečním plánovaném rozsahu průměrů 100 – 160mm a šířek řezu 3 a 4mm. Nyní i tyto vysokovýkonné nástroje kombinují tuhé a bezpečné upnutí řezných destiček s trvanlivostí a odolností jejich rozmanitých materiálových jakostí. Použitá konstrukční koncepce – úspěšně prověřená TANG-GRIP upichovacími nástroji – je tak dále rozšiřována s očekávaným úspěchem i v oblasti prořezávání rotačními nástroji. Výkonnost, spolehlivost a kvalitní aplikační výsledky fréz TANGSLIT jsou navíc optimalizovány výraznou konstrukční
i obslužnou jednoduchostí.

Upnutí destiček v tělese frézy
V patentovaném TANG-GRIP upínacím systému jsou destičky vtlačovány do lůžek a vyjímány ven pomocí speciálního nástroje ( extractor ETG 3-4-SH pro popisovaný rozsah fréz). V lůžku jsou pak usazeny bezpečně a spolehlivě bez jakýchkoliv upínek, horních čelistí nebo upínacích šroubů – které by navíc mohly bránit plynulému odchodu třísky či zeslabovat destičku. Vlastní konstrukce lůžka v průběhu obrábění využívá řezné síly k pevnému a bezpečnému udržení destičky na přesné pozici v lůžku, s vyloučením jakékoliv možnosti jejího vytahování ven. Vysoká tuhost upínacího systému přispívá k přesnému řezu, minimalizaci vibrací nástroje, lepší kvalitě obrobené plochy a vyšší životnosti lůžka i destičky. Vzhledem k rozdílnému způsobu uložení destičky v lůžku oproti předchozímu systému Self Grip (samosvorné uložení VBD v prizmatickém lůžku není limitování horní hranice otáček frézy tak striktní.

Využití nástroje
Frézy TANGSLIT nabízejí v porovnání se srovnatelnými prořezávacími frézami staršího typu SGSF větší počet zubů, umožňující tak vyšší hodnoty posuvu stolu. Nástroje mohou být používány pro nejrůznější prořezávací a drážkovací aplikace.
Na vysoké životnosti a spolehlivosti fréz TANGSLIT se výrazně podílí – jako ostatně u všech nových nástrojů kovoobráběcího systému 3P SUMO LINE – rozšíření a využívání nových řezných materiálů souboru SUMO TEC. Ty vedle vysoké kvality inovované podkladové vrstvy a nejdokonalejší povlakovací technologie disponují dále speciální post-povlakovací úpravou, která hladkým vrchním povrchem přispívá k eliminaci mikroskopických povrchových napětí, zmenšení tření a tepla, zlepšení odolnosti proti vylamování a tvorbě nárůstků.

Vyměnitelné destičky pro popisované frézy TANGSLIT mají označení TAG N3(4)J(C), rozsah šířky zatím W=3 nebo 4mm dle šířky zvoleného nástroje a jsou vybaveny utvařečem C nebo J. Předpokládá se další rozšiřování rozměrového i jakostního výběru.
K dispozici jsou zatím jakosti SUMO TEC IC 808, IC 830 a běžné jakosti ISCAR s PVD povlaky IC 908 a IC 928 pokrývající široký výběr pro obrábění legovaných, žáruvzdorných, nerez i uhlíkových ocelí, nodulárních i šedých litin aj.

www.iscar.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news